Inteligentna oś serwo do efektywnych i elastycznych procesów produkcyjnych

| Prezentacje firmowe Silniki i napędy

Inżynieria mechaniczna podlega stałym ograniczeniom czasowym i kosztowym. Dotrzymywanie terminów, zapewnianie zgodności z uzgodnionymi specyfikacjami oraz wprowadzanie w ostatniej chwili zmian w oprogramowaniu podczas uruchamiania to częste trudności napotykane przez producentów maszyn. Dzięki nowemu przemiennikowi częstotliwości serwo i950 Lenze oferuje skalowalne rozwiązanie napędowe do systemów produkcyjnych i intralogistycznych. Połączenie przemiennika częstotliwości serwo i950, silnika synchronicznego serwo M850 i przekładni planetarnej g700, jako kompletnej osi napędowej, usprawnia obsługę i korzystnie wpływa na wynik finansowy.

Inteligentna oś serwo do efektywnych i elastycznych procesów produkcyjnych

Liczba osi, które muszą być kontrolowane i synchronizowane, stale rośnie w wyniku większej automatyzacji i rosnącego stopnia elastyczności wymaganego w procesach produkcyjnych. Niekoniecznie musi prowadzić to do większej złożoności i mniejszej przyjazności dla użytkownika. Lenze, specjalista w automatyzacji maszyn, opracowało pakiet gotowych rozwiązań do zadań związanych z pozycjonowaniem, synchronizacją napędów, robotyką, maszynami pakującymi i układami transportowymi. Jest on łatwy we wdrożeniu, uniwersalny w zastawaniu oraz pozytywnie wpływa na efektywność procesów produkcyjnych.

Ilustracja tytułowa: Łatwa implementacja dzięki gotowym modułom aplikacyjnym FAST

 Sercem rozwiązania jest inteligentny przemiennik częstotliwości serwo i950. Jego moc obliczeniowa i zintegrowany port EtherCAT umożliwiają pracę w systemach synchronicznego sterowania wieloma osiami z dużą prędkością, pozwaląjc na wykonywanie złożonych zadań. i950 jest dostosowany do każdego scenariusza operacyjnego dzięki trzem różnym trybom działania. Może być dowolnie programowany lub służyć jako napęd pracujący pod kontrolą ruchu w standardzie CiA402. Jednak najpowszechniejszym trybem pracy będzie bez wątpienia zastosowanie zintegrowanych aplikacji wykorzystującej moduły FAST.

 
Rys. 1 Przykładowe zastosowanie w układnicach

FAST Application Software to moduły technologiczne reprezentujące szeroki zakres funkcji, których nie trzeba samodzielnie programować – zamiast tego, aby móc z nich korzystać, wystarczy ustawić ich parametry. Parametryzacja dokonywana jest z bezpłatnego programu EasyStarter, poprzez intuicyjny interfejs graficzny użytkownika. Dzięki temu jest on przyjazny dla użytkownika i zapewnia, że inżynierowie nie muszą być angażowani na każdym etapie projektu. Uruchomienie może bez problemu zostać przejęte przez kadrę techniczną, co dodatkowo znacząco redukuje czas potrzebny na zapewnienie podstawowej funkcjonalności maszyny.

Sam producent maszyn może dodawać moduły FAST lub dostosowywać je do konkretnych klientów, korzystając z programu PLC Designer, opartego na standardzie CodeSys – IEC 61131-3 lub w tym samym standardzie dowolnie programować i950. Ta elastyczność oznacza, że i950 wspiera rozwój modułowych koncepcji maszyn i pozwala na wielokrotne wykorzystanie napisanego programu w kolejnych maszynach. Jednocześnie mechanizmy komunikacyjne i950 umożliwiają jego integrację z systemami wspierającymi procesy produkcji i utrzymania ruchu – w ramach zarządzania zasobami Lenze.

Drugim elementem nowego "konia roboczego" w ofercie Lenze jest silnik synchroniczny serwo m850, który wyróżnia się korzystnym stosunkiem bezwładności masy do silnika, co powoduje bardzo cichą pracę. Ponadto jest w stanie sprostać wymaganiom układów napędowych o średniej i wysokiej dynamice. Standardowa wersja jest wyposażona w solidne resolwery. Alternatywnie, gdy wymagana jest duża precyzja, można zastosować wieloobrotowe enkodery sin / cos. Napęd jest dostępny w trzech rozmiarach, każdy w trzech różnych klasach mocy od 2,0 kW do 9,2 kW.

Dopełnieniem tego systemu napędowego jest przekładnia planetarna g700, dostosowana do charakterystyk silnika i spełniająca wymagania aplikacji o średniej wydajności pod względem sztywności i wysokiej dynamiki. Do wyboru jest 14 wersji przekładni: 1-stopniowa, 2-stopniowa lub 3-stopniowa w pięciu rozmiarach z przedziałami przełożeń od 3,0 do 512,0.

Ta inteligentna oś napędowa serwo stanowi skoncentrowaną odpowiedź na wymagania stawiane maszynom, elektronice i cyfryzacji. Nowy przemiennik częstotliwości serwo, wykorzystujący najnowocześniejsze środowiska programistyczne, nie tylko usprawnia pracę inżynierom, ale także skutecznie skraca przestoje oraz zmniejsza koszty konserwacji i wymiany produktu. Zastosowanie w osi napędowej silnika serwo m850 oraz przekładni g700 stanowi optymalne rozwiązanie dla dynamicznych zadań napędowych.

 

Lenze
www.lenze.pl