Przeciwwybuchowe czujniki bezdotykowe firmy steute – do najbardziej wymagających zastosowań

| Prezentacje firmowe Bezpieczeństwo

Zagrożenie wybuchem pyłów lub gazów, a do tego często wilgoć, agresywna atmosfera, niska temperatura, wibracje czy ryzyko uszkodzeń mechanicznych – to czynniki, które mogą mieć niekorzystny wpływ na pracę czujników magnetycznych i indukcyjnych stosowanych w przemyśle lub też skutkować określonymi wymaganiami certyfikacyjnymi. Niemiecka firma steute produkuje czujniki dla złożonych i krytycznych zastosowań, a oferta jest stale rozszerzana, także o wersje radiowe

Przeciwwybuchowe czujniki bezdotykowe firmy steute – do najbardziej wymagających zastosowań

Od czujników magnetycznych i indukcyjnych stosowanych w automatyce przemysłowej i systemach bezpieczeństwa oczekuje się wysokiej trwałości, uniwersalności i pewności działania. Nawet jeśli warunki środowiskowe są bardzo niekorzystne. Dlatego też steute udostępnia swoim klientom specjalnie zaprojektowane czujniki, charakteryzujące się bardzo wysoką jakością oraz doskonałą charakterystyką techniczno-użytkową. Przeznaczone są one zarówno do pozycjonowania elementów maszyn i urządzeń, jak też i do zastosowań związanych z bezpieczeństwem pracy. Tutaj skupimy się na urządzeniach w wykonaniu przeciwwybuchowym (ATEX).

MAGNETYCZNE CZUJNIKI BEZPIECZEŃSTWA EX

 
Fot. 1 Indukcyjne czujniki radiowe Ex z odbiornikiem

Firma steute oferuje dwa podstawowe typoszeregi przeciwwybuchowych czujników bezpieczeństwa: Ex RC Si M30 (obudowa cylindryczna φ30 mm, gwintowana, wykonana z niklowanego aluminium lub ze stali nierdzewnej, stopień ochrony IP67 lub lub IP69/69K, kodowany magnes) oraz Ex RC Si 56 (obudowa prostokątna do montażu na typowych profilach aluminiowych, wykonana z tworzywa temoplastycznego, IP67, kodowany magnes). Ponadto, w ofercie znajdują się czujniki wykorzystujące efekt Halla i przez to całkowicie odporne na wibracje i wstrząsy, serii Ex HS Si 4 (obudowa prostokątna z tworzywa termoplastycznego, IP67). Wymienione czujniki gwarantują poziom zapewnienia bezpieczeństwa PL e zgodnie z EN ISO 13849-1 i powinny być zestawiane z odpowiednim modułem przekaźnikowym lub sterownikiem bezpieczeństwa.

MAGNETYCZNE CZUJNIKI POZYCYJNE EX

 
Fot. 2 Czujnik magnetyczny Ex RC 2580 do pracy w najtrudniejszych warunkach

Kolejna grupa urządzeń, ciesząca się ogromną popularnością na polskim rynku, to czujniki magnetyczne służące do pozycjonowania elementów maszyn i urządzeń. Oferta obejmuje siedem typoszeregów takich urządzeń w wykonaniu przeciwwybuchowym, w obudowach cylindrycznych (średnica czoła od 12 do 20 mm) oraz prostokątnych. Czujniki dostępne są zarówno w wersji z tworzywa sztucznego, niklowanego aluminium/mosiądzu, jak i ze stali nierdzewnej. Istnieje możliwość wyboru jednej z kilku dostępnych konfiguracji zestyków. Stopień ochrony to IP67 lub IP69/69K. Szczególną uwagę zwracają dwa czujniki: EX RC 2580, wykonany ze stali nierdzewnej, charakteryzujący się ogromną odpornością na uszkodzenia mechaniczne i korozję, oraz stosunkowo nowy w ofercie Ex RC M20 KST –60°C, wykonany z tworzywa termoplastycznego, odporny na oddziaływanie agresywnych mediów i przeznaczony do pracy w ekstremalnie niskiej temperaturze. Przeciwwybuchowe czujniki magnetyczne są stosowane głównie w przemyśle naftowym i gazowym, a także w przemyśle okrętowym i morskim (np. do pozycjonowania klap w układach wentylacji na tankowcach i chemikaliowcach).

Najważniejsze cechy użytkowe czujników Ex steute

  • Do stref Ex 0/20, Ex 1/21, Ex 2/22
  • Zasięg działania 1…90 mm
  • Stopień ochrony IP66…69K
  • Temperatura pracy –60°C … +70°C
  • Konfigurowalne zestyki (czujniki magnetyczne)
  • Odporne na uszkodzenia mechaniczne
  • Do pracy w agresywnym środowisku
  • Czujniki do systemów bezpieczeństwa (PL e)
  • Długość kabla wg specyfikacji klienta
  • Szeroki wybór akcesoriów

CZUJNIKI INDUKCYJNE EX

Oferowne przez steute przeciwwybuchowe czujniki indukcyjne są przeznaczone do pracy w trudnych warunkach środowiskowych. Charakteryzują się szerokim zakresem dopuszczalnej temperatury otoczenia (od –25 °C do +60 °C) oraz wysokim stopniem ochrony (do IP68). Dostępne są w średnicach 8, 12, 18 i 30 mm, a odległość działania mieści się w zakresie od 1 do 15 mm. Obudowy wykonane są we wszystkich przypadkach ze stali nierdzewnej 1.4305. Czujniki mogą pracować w strefach Ex 0 i Ex 20. Jako uzupełniene oferty dostępne są wielokanałowe separatory iskrobezpieczne z konfigurowalnymi wyjściami.

 
Fot. 3 Czujnik magnetyczny Ex RC M20 KST do pracy w niskiej temperaturze

BEZPRZEWODOWE CZUJNIKI INDUKCYJNE EX

Dzięki opracowaniu uniwersalnego nadajnika radiowego Ex RF 96 ST możliwe stało się wprowadzenie do oferty firmy także radiowych czujników indukcyjnych Ex. Sensory o średnicy od 12 do 30 mm i zasięgu działania od 4 do 15 mm podłączane są za pomocą przewodu z wtyczką do nadajnika, stanowiącego jednocześnie źródło energii (oparte na baterii o długiej żywotności). Po aktywacji czujnika nadajnik przesyła sygnał do odbiornika radiowego na odległość od kilkudziesięciu do kilkuset metrów. Co warte uwagi, nadajnik Ex RF 96 ST może współpracować także z dowolnymi zestykowymi wyłącznikami elektromechanicznymi, przekształcając je tym samym w urządzenia radiowe.

Oferta urządzeń w wykonaniu Ex dostarczanych przez firmę steute jest znacznie szersza i obejmuje m.in. wyłączniki krańcowe, nożne i linkowe, łączniki i blokady bezpieczeństwa, osprzęt tablicowy i wiele innych.

 
Fot. 4 Czujnik magnetyczny bezpieczeństwa Ex RC Si 56

 

Adam Więch
steute Polska
al. Wilanowska 321 02-665 Warszaw
tel. 22 843 08 20, info@steute.pl, www.steute.pl