Urządzenia pomiarowe WObit do automatyzacji procesów

| Prezentacje firmowe Pomiary

Urządzenia i systemy pomiarowe coraz częściej stają się częścią maszyn i urządzeń produkcyjnych. Dostarczają nie tylko danych niezbędnych do zarządzania procesami przemysłowymi, lecz są także narzędziem do tego, aby praca była sprawniejsza, pozwalają też na oszczędności. Wynikają one z wniosków z analizy danych zebranych przez bohaterów tego artykułu.

Urządzenia pomiarowe WObit do automatyzacji procesów

Aby realizować podstawowe zadania systemów automatyki, konieczne są pomiary parametrów procesów technologicznych i zastosowanie zebranych sygnałów do regulacji i sterowania tymi procesami. Firma WObit oferuje szeroki wybór modułów oraz urządzeń pomiarowych własnej produkcji służących do efektywnego zbierania i przetwarzania danych z różnych czujników.

POMIARY TENSOMETRYCZNE

 
Fot. 1 Uniwersalny moduł pomiarowy

Jedną z często mierzonych wartości w różnych dziedzinach przemysłu takich jak branża spożywcza czy przetwórstwo tworzyw sztucznych jest ciężar i masa. Do realizacji pomiarów wykorzystuje się najczęściej różnego rodzaju czujniki tensometryczne ze względu na ich dużą czułość i dokładność, przy zachowaniu niewielkich rozmiarów. Firma WObit oferuje różnorodne modele czujników, które w zależności od konstrukcji obudowy mogą służyć do pomiaru małych sił w zakresach pojedynczych niutonów, jak i ogromnych sił liczonych w setkach kiloniutonów. Prócz samego czujnika w systemach wagowych niezbędne jest łatwe w obsłudze, a przy tym funkcjonalne urządzenie do zbierania danych i przetwarzania pomiarów.

Do wymagających względem wydajności i jakości procesów konstruktorzy WObit przygotowali wzmacniacz WDT11 przeznaczony do współpracy z czujnikami tensometrycznymi. Został on wyposażony w cyfrowy przetwornik pozwalający precyzyjnie mierzyć siłę i konwertować ją na sygnał prądowy 4‒20 mA (lub napięciowy 0‒10 V) oraz cyfrowy RS-485. WDT11 ma wbudowany interfejs RS-485 z protokołe MODBUS, co umożliwia bezpośrednią komunikację jednego lub kilku modułów ze sterownikiem PLC czy panelem HMI. Na jednej magistrali można podłączyć do trzydziestu dwóch modułów. Do obsługi modułu przeznaczone jest specjalne oprogramowanie na komputer klasy PC, pozwalające na konfigurację WDT11 poprzez złącze USB oraz podgląd aktualnych wartości pomiarowych. W celu lokalnego prezentowania wyników w aplikacjach wraz z modułem WDT11 często stosowany jest wyświetlacz DE38. Jest on wyposażony w interfejs Modbus RTU, umożliwiający współpracę zarówno w trybie Master – do odpytywania modułów pomiarowych, jak i Slave, gdy przekazuje wartości do sterownika PLC. Sześciocyfrowy wyświetlacz LED o wysokości cyfr 38 mm gwarantuje wyraźną prezentację wartości, nawet z dużej odległości.

 
Fot. 2 Wyświetlacz z interfejsem Modbus-RTU
 
Fot. 3 Wzmacniacz dla czujników siły

MODUŁ Z WEJŚCIEM ANALOGOWYM

Urządzeniem pomiarowym o uniwersalnym zastosowaniu jest programowalny licznik MD150A przeznaczony do pomiaru napięć 0‒10 V lub prądów 0…20 mA. Wskaźnik MD150A może współpracować z różnorodnymi czujnikami dającymi na wyjściu sygnał analogowy napięciowy lub prądowy i konwertować pomiar na określoną jednostkę. Urządzenie ma ponadto dwa wyjścia przekaźnikowe, które mogą być dowolnie skonfigurowane do załączania/wyłączenia się przy określonych progach. Jest także wyposażone w dodatkowe wejście cyfrowe, służące np. do zewnętrznego wyzwolenia pomiarów oraz "pauzowania" aktualnego pomiaru. MD150A wyposażony jest w złącze USB do komunikacji z komputerem klasy PC oraz w RS485 Modbus RTU. Darmowa aplikacja na PC pozwala na szybką konfigurację wskaźnika i rejestrację pomiarów do pliku.

 
Fot. 4 Wskaźnik pomiarowy z wyjściem napięciowym, prądowym lub potencjometrycznym

SYSTEMY WIELOKANAŁOWE

W aplikacjach, gdzie istnieje potrzeba jednoczesnego zbierania danych zarówno z czujników z wyjściem analogowym, jak i z przetworników impulsowych (obrotowych lub liniowych) z wyjściem cyfrowym warto zastosować uniwersalny moduł pomiarowy ADAE42-ETH. Urządzenie obsługuje do czterech czujników z wyjściem analogowym oraz do dwóch czujników z wyjściem kwadraturowym. Dodatkowo moduł umożliwia wykonywanie operacji matematycznych prowadzonych na wartościach z przetworników (np. różnicowy pomiar grubości detalu).

Ponadto ADAE42-ETH ma sześć wyjść tranzystorowych typu OC z konfigurowanym progiem załączania oraz wyłączania zależnym od wartości wejść analogowych, rejestrów matematycznych, położenia czy prędkości enkodera. Po zaprogramowaniu odpowiednich progów urządzenie może pracować niezależnie, (bez nadzoru komputera PC). Moduł pomiarowy ADAE42-ETH wyposażony jest również w dwa interfejsy komunikacyjne – USB, RS485 oraz Ethernet.

 
Fot. 5 Moduł liniowy MLA2P

Złącze USB pozwala na intuicyjną konfigurację urządzenia i akwizycje pomiarów z poziomu komputera PC (darmowa aplikacja pozwala w czasie rzeczywistym rejestrować mierzone wielkości, zapisywać pomiary do pliku).

Interfejsy RS-485 i Ethernet umożliwiają natomiast odczyt pomiarów z wielu modułów jednocześnie i przesyłanie danych do urządzeń nadrzędnych (np. sterowniki PLC, panele HMI) po protokole Modbus RTU (dla RS-485) lub Modbus TCP (Ethernet).

 
Fot. 6 Czujnik laserowy optoNCDT1420

Przykładem zastosowania takiego urządzenia może być kontrola profilu, gdzie poza koniecznością pomiaru odległości (laserowe czujniki z wyjściem analogowym) potrzebna jest informacja o położeniu głowicy skanującej. Pomiar taki realizuje m.in. profilograf laserowy opracowany i wykonany przez WObit. Profilograf jest urządzeniem umożliwiającym pomiar i akwizycję profilu nawierzchni jezdni w zakresie od 45 do 90 mm. Pozwala w łatwy sposób zweryfikować stan drogi, określając głębokość kolein, spękania czy wystrzępienia jezdni. Profilem jest zapis wysokości wskazanej w danej chwili przez czujnik laserowy w funkcji drogi odczytanej z enkodera inkrementalnego. Jego konstrukcja bazuje na module liniowym MLA2P, czujniku laserowym ILD1420-50 oraz elektronice – sterowniku SIC184 i wspomnianym module ADEAE42-ETH. Zebrane dane mogą być prezentowane lokalnie na panelu HMI, są też zapisywane na karcie SD do dalszej analizy.

Jak widać, urządzenia pomiarowe z oferty WObit dają szerokie możliwości zastosowań. Zapraszamy na stronę internetową, gdzie można zapoznać się ze szczegółami technicznymi, a także przykładami innych aplikacji z użyciem modułów WObit. W doborze odpowiedniego pomogą specjaliści firmy dostępni pod numerem 61 22 27 422.

 
Fot. 7 Profilograf laserowy

 

P.P.H. WObit E.K.J. Ober s.c.
Dęborzyce 16, 62-045 Pniewy
tel. 61 22 27 422, wobit@wobit.com.pl, www.wobit.com.pl