RYWAL-RHC - Nowy wymiar spawania
| Prezentacje firmowe ArtykułyWspółczesny rynek konstrukcji stalowych stawia przed wykonawcami nowe wyzwania – konieczność poprawy jakości i obniżenia kosztów produkcji. Jedynym sposobem na nadążenie za zmieniającymi się wymaganiami jest automatyzacja procesów produkcji. Wykorzystanie robotów współpracujących (cobotów) może być ważnym krokiem w kierunku robotyzacji procesu spawania.
Wdrożenie cobotów spawaniczych Lorch to sposób na podniesienie wydajności procesu: cobot wykonuje precyzyjny ruch palnikiem, a system spawalniczy zapewnia doskonałą powtarzalność. Maszyna pozwala tutaj na wykonywanie spoin obwodowych i wzdłużnych, jak również na spawanie odcinkowe krawędzi. Po prawidłowym zaprogramowaniu – co jest głównym zadaniem specjalisty spawacza – cobot będzie spawać cały detal z idealną precyzją.
Spawacz zachowuje pełną kontrolę nad pracą urządzenia, natomiast cobot działa jak narzędzie oddelegowane do wykonania zadania. Ten rodzaj automatyzacji – prosty i wymagający minimalnych nakładów inwestycyjnych – jest rozwiązaniem głównych problemów branży spawalniczej tj. braku wykwalifikowanej kadry i rosnących kosztów. Jednym z kluczowych czynników jest możliwość korzystania z robotów współpracujących bez specjalnego dodatkowego wyposażenia zapewniającego bezpieczeństwo pracowników.
Współpracujące ramie Lorch - lekkie i łatwe w obsłudze
Współpracujące ramię cobota spawalniczego Lorch otwiera nowy rozdział w historii produkcji spawalniczej. Lekka konstrukcja ramienia i wbudowane czujniki powodują, że po napotkaniu oporu ramię cobota się zatrzymuje, co umożliwia jego pracę bezpośrednio z ludźmi. Gdy nie jest używany, może być przesunięty w dowolne miejsce, zwalniając stanowisko spawalnicze do innych zadań.
Intuicyjna obsługa i proste programowanie (Lorch Cobotronic) sprawiają, że wejście w świat nowych technologii spawania jest niezwykle łatwe. Intuicyjny interfejs użytkownika ułatwia naukę – operatorzy bez doświadczenia w programowaniu mogą szybko skonfigurować i obsługiwać podstawowe funkcje cobota. Spawacz ma pełny dostęp do wszystkich istotnych funkcji systemu (w tym parametrów źródła prądu) z jednego panelu sterowania. Wszystkie funkcje może kontrolować jedną ręką.
Zestaw Lorch Cobot Welding obejmuje optymalne dla prac spawalniczych ramię UR10 firmy Universal Robots o szerokim zakresie działania i odpowiedniej nośności. Funkcja Free Drive pozwala ręcznie przesunąć ramię cobota (palnik) do pozycji, w której ma zaczynać i kończyć pracę. Tej samej funkcji używa się do programowania punktów pośrednich i poszczególnych sekcji ścieżki ruchu.
Zrobotyzowane spawanie SPEED
Lorch od lat przesuwa granice w dziedzinie spawania MIG/MAG puls za pomocą urządzeń spawalniczych serii Saprom XT. Cobotowa wersja SRoboMIG XT z pojedynczym lub podwójnym podajnikiem wydzielonym i wózkiem na butle gazowe zachowuje pełną mobilność podczas produkcji, umożliwiając korzystanie z robota w razie potrzeby jak z urządzenia do spawania manualnego.
SRoboMIG XT w pełni wykorzysta swój potencjał, gdy będzie używany z pełnym pakietem procesów Speed. Wszystkie procesy Lorch Speed i programy spawalnicze MIG/MAG są zawarte w standardzie, co pozwala uzyskać maksimum jakości i wydajności dla każdej spoiny. Dla niektórych firm cobot jest szansą na zastąpienie spawania TIG bardziej wydajnym spawaniem MIG/MAG.
Aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownika, zastosowano efektywny układ chłodzenia cieczą palnika uchwytu spawalniczego. Obciążalność prądowa 400 A w wysokim cyklu pracy gwarantuje bezawaryjne działanie. Dla wydajności spawania podczas pracy z robotem zasadnicze znaczenie ma także idealne zintegrowanie urządzenia spawalniczego z uchwytem palnika, dlatego opracowany został specjalny rodzaj uchwytu spawalniczego LMR 450 W – jako idealne uzupełnienie pakietu Lorch Cobot.
RYWAL-RHC
tel. 56 669 38 21, rywal@rywal.com.pl, www.rywal.eu