Genezą języka programowania drabinkowego są przekaźniki

| Prezentacje firmowe PLC, HMI, Oprogramowanie

Najpopularniejszy język programowania, język drabinkowy, wywodzi się od schematów przekaźnikowo-stykowych. Urządzeniami pierwotnie stosowanymi w sterowaniu przed sterownikami RC były przekaźniki. Jeszcze nie tak dawno układy sterowania zawierały tysiące przekaźników, teraz jednak układy przekaźnikowe bardzo często zastępuje się sterownikami. Logikę, którą realizowały wcześniej przekaźniki zastąpiono odpowiednio napisanym programem. Pierwsze sterowniki zostały zastosowane około 50 lat temu w przemyśle samochodowym. Następnie zostały rozpowszechnione w innych dziedzinach przemysłu.

Genezą języka programowania drabinkowego są przekaźniki

We wrześniu ubiegłego roku Relpol został dystrybutorem sterowników Hitachi. Japońska firmy, ma w swojej ofercie szeroką gamę sterowników, rozpoczynając od najbardziej rozbudowanej serii HX, poprzez sterowniki serii EHV+, kończąc na najmniejszej jednostce – sterowniku Micro EHV+. Korzystając z produktów Hitachi, można zrealizować tzw. małą automatykę, ale także sterować bardzo zaawansowanym układami. Inne urządzenia w ofercie Hitach, to moduły we/wy z serii EH-RIO2, które razem ze sterownikami pozwalają na budowę układów rozproszonych.

Wszystkie powyższe urządzenia możemy skomunikować z panelami operatorskimi dwóch serii typu EH-TP500 oraz EH-TPS. Co bardzo ciekawe, wszystkie te urządzenia możemy połączyć z przekaźnikami elektromagnetycznymi oraz półprzewodnikowymi, jeżeli wymaga tego układ automatyki.

Wcześniej wymienione przekaźniki, to podstawa oferty firmy Relpol, aczkolwiek oprócz tych produktów inżynierowie automatycy znajdą też inne produkty, jak przekaźniki czasowe, przekaźniki do nadzoru napięcia, prądu, itp., które bardzo dobrze współpracują ze sterownikami oraz panelami operatorskimi firmy Hitachi.

PROGRAMOWANIE PLC

Sterowniki PLC Hitachi z serii Micro-EHV+ to kompaktowy sterownik wyposażony w zaawansowane funkcje. Jego podstawową zaletą jest to, że może być wykorzystywany zarówno przez początkujących programistów, jak i osoby zaawansowane w programowaniu. Jest to związane z oprogramowaniem HX-Codysys zgodnym z normą IEC 61131-3.

Oprogramowanie to umożliwia programowanie w pięciu językach:

  • Ladder Logic Diagram (LD, język drabinkowy);
  • Function Block Diagram (FBD, schemat bloków funkcyjnych);
  • Structured Text (ST, tekst strukturalny);
  • Instruction List (IL, lista instrukcji);
  • Continous Function Chart (CFC, graf funkcji ciągłych).

Dla początkujących programistów poleca się język LD, aczkolwiek wybór jest zależny od preferencji danej osoby. Zaawansowane funkcje debugowania i symulacji ułatwiają i przyspieszają uruchomianie aplikacji. Programista może monitorować działanie programu, wymuszać zmienne, wykonywać pełny cykl lub jeden krok programu. Dla ułatwienia pracy użytkownik może korzystać z przygotowanych przez producenta gotowych bibliotek. Pozwala to na skrócenie czasu programowania. Oczywiście użytkownik może też tworzyć własne biblioteki.

CECHY STEROWNIKA

Podstawowa jednostka sterownika Micro-EHV+ wyposażona jest w pamięć programów użytkownika (RAM) 1 MB, zaś pamięć danych to 640 kB. Urządzenie ma trzy porty komunikacyjne: Ethernet (10BASE-T/100BASE-T),USB 2.0 (12 Mbps) oraz port szeregowy (RS-232C). Dostępne są w wykonania 40 we/wy i 64 we/wy, możemy je zasilać napięciem 230 VAC (z wyjściami przekaźnikowymi) i 24 VDC (z wyjściami przekaźnikowymi lub tranzystorowymi). Nie wyczerpuje to możliwości, ponieważ możemy dołączyć dodatkowe moduły wejść/wyjść.

Mając możliwość zastosowania pamięci USB, możemy wgrać program do sterownika bez połączenia z komputerem. Program aktualizowany jest poprzez proste podłączenie pamięci USB do sterownika PLC. Jest to niebagatelna zaleta. Co ważne – dane logowania mogą być zapisywane na urządzeniu pamięci USB za pomocą specjalnej biblioteki, a następnie analizowane lub edytowane zdalnie. Bardzo ważną zaletą jest dostęp do sterownika Micro-EHV+ na całym świecie za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Dane we/wy mogą być monitorowane za pomocą komputera PC, smartfona lub tabletu.

MOŻLIWOŚCI ZASTOSOWAŃ

Przykładem systemu automatyzacji może być regulacja prędkości obrotowej za pomocą wyjścia PWM bez regulatora prędkości. Innym przykładem zastosowania może być regulacja położenia za pomocą wbudowanego licznika prędkości i wyjścia PWM. Za ich pomocą można uzyskać prosty system regulacji położenia bez konieczności stosowania sterownika ruchu. Inną funkcjonalność stwarza karta rozszerzeń OBV-NES, która może przekształcić jednostkę Micro-EHV+ w idealny sterownik dla falownika Hitachi NE-S1.

Protokoły komunikacyjne zastosowane w serii Micro EHV+:

  • klient / serwer Modbus TCP,
  • master / slave Modbus RTU,
  • master EtherCAT.

Komunikacja odbywa się za pomocą standardowej karty Ethernet i kabla LAN Cat. 5.

Mikro-EHV+ z modułami rozszerzeń pozwala zbudować sporej wielkości układ automatyki, nawet do 320 we/wy (stosując moduły rozszerzeń z 64 punktami). Jednostka centralna, czyli sterownik, może być wyposażony w szeroką gamę modułów rozszerzeń wejść/wyjść – cyfrowych, analogowych, temperaturowych i innych. Bardzo dużą zaletą przy zastosowaniu sterowników Hitachi jest bezpłatne oprogramowanie HX-Codesys.

 

Relpol
www.relpol.pl