Skanery laserowe dla pojazdów AGV

| Prezentacje firmowe Bezpieczeństwo

Firma OEM Automatic jest dostawcą niezawodnego i najmniejszego w swojej klasie certyfikowanego skanera bezpieczeństwa japońskiej firmy Hokuyo, który świetnie nadaje się właśnie do takich aplikacji.

Skanery laserowe dla pojazdów AGV

Postęp techniczny oraz ekonomia wymuszają coraz wyższy poziom mechanizacji i automatyzacji produkcji przemysłowej. Dziedziną, do której coraz bardziej wkracza automatyzacja, jest logistyka wewnątrzzakładowa. Rozwój i automatyzacja tej dziedziny jest możliwy także poprzez zastosowanie pojazdów AGV (Automated Guided Vehicles). Są to bezzałogowe, samojezdne pojazdy wyposażone w napęd elektryczny i zasilane z akumulatorów. W oparciu na nich tworzy się zautomatyzowane systemy transportowe do przewozu ładunków w obrębie zakładów przemysłowych, magazynów i pomiędzy nimi. Ich ładowność wynosi typowo od kilku kilogramów do pojedynczych ton.

Systemy pojazdów AGV zostały stworzone w celu zmniejszenia kosztów związanych z pracą ludzi, ponieważ badania wykazały, że w tym przypadku koszty pracownicze mogą stanowić tylko około 72% kosztów pracowniczych w przypadku korzystania z tradycyjnego wózka widłowego. Jednocześnie, systemy AGV zwiększają bezpieczeństwo oraz zmniejszają liczbę pomyłek i uszkodzeń towarów. Pojazdy AGV mogą być nawigowane w przestrzeni za pomocą:

  • taśm magnetycznych,
  • pętli indukcyjnych,
  • znaczników optycznych,
  • systemu laserowego mapowania terenu.

Hokuyo UAM-05LP-301 – ochrona w szerokim zakresie

W skanerze UAM- 05LP-301 można zdefiniować do 8 scenariuszy działania, przełączanych z zewnętrznego sterownika PLC, a każdy z nich zawierający do 128 wzorów stref bezpieczeństwa, automatycznie przełączanych w zależności od prędkości obrotowej z enkoderów. Oznacza to, że skaner świetnie się nadaje np. do aplikacji mobilnych na ruchomych pojazdach AGV w celu dostosowania kształtu oraz rozmiaru strefy bezpieczeństwa i ostrzegawczej w zależności od aktualnego trybu pracy, np. pojazd pusty (lżejszy) lub w pełni załadowany (czyli dłuższa droga hamowania awaryjnego), a także aktualnej prędkości i/lub kierunku jazdy.

W ostatniej z metod pojazd AGV jest wyposażony w skanery laserowe oraz system mapowania obiektów w przestrzeni, dzięki czemu jest w pełni autonomiczny i inteligentny. Metoda ta jest szybka i elastyczna we wdrożeniu, nie wymaga modyfikacji istniejącego otoczenia. W tym przypadku skaner bezpieczeństwa ma podwójne zastosowanie, może służyć do mapowania, jak i zapewniać bezpieczeństwo pracy. Dotyczy to zarówno samych pojazdów AGV jak i również ludzi, którzy mogą bezpiecznie pracować pomiędzy tymi pojazdami. Skaner ten odpowiada za wykrycie przeszkód pojawiających się przed pojazdem AGV i odpowiednią reakcję gwarantującą uniknięcie kolizji.

HOKUYO UAM-05LP-301

Firma OEM Automatic jest dostawcą niezawodnego skanera typu UAM-05LP-301 japońskiej firmy Hokuyo, który świetnie nadaje się właśnie do takich aplikacji. Laserowe skanery bezpieczeństwa wykorzystują technologię TOF (Time-of-Flight) polegającą na pomiarze czasu, w którym wiązka światła odbija się od obiektu i powraca do skanera. Dzięki temu skaner może oszacować odległość do danego obiektu w czasie rzeczywistym.

Wiązka światła wysłana ze skanera w jednej płaszczyźnie tworzy obszar detekcji w zakresie kąta skanowania 0‒270°. UAM-05LP-T301, o wymiarach zewnętrznych 80×80×95 mm, jest obecnie najmniejszym skanerem laserowym bezpieczeństwa dostępnym na rynku. Podczas konfiguracji można wybrać rozdzielczość ochronną do wykrycia ręki, nogi lub ciała: 30, 50 lub 70 mm.

Skaner UAM- 05LP-301 ma wbudowaną, monitorowaną obsługę przycisku reset, wejście EDM do nadzorowania zewnętrznych styczników. Wyjścia bezpieczne OSSD są zabezpieczone przed zwarciem. Oznacza to, że skaner może działać jako urządzenie samodzielne i nie wymaga specjalnego sterownika. Za pomocą skanera UAM-05LP-T301 można zabezpieczać strefy bezpieczeństwa horyzontalnie lub wertykalnie.

Co jeszcze warto wiedzieć o skanerze Hokuyo UAM-05LP-301

Transmisja danych

Skaner UAM-05LP-301 ma wbudowane gniazdo Ethernet, z którego można uzyskać strumień danych pomiarowych w protokole SCIP2.2. Dane te wykorzystywane są do mapowania terenu. Strumień danych obejmuje także informacje dotyczące wejść i wyjść skanera, przydatne do diagnostyki w czasie rzeczywistym.

Funkcja Master/Slave

W przypadku pracy do 4 skanerów obok siebie, w celu wyeliminowania ich wzajemnego zakłócania, można podłączyć bezpośrednio do 3 skanerów w trybie Slave, do 1 skanera pracującego w trybie Master. Dzięki temu można znacznie ograniczyć okablowanie systemu.

Tryb ochrony dwóch niezależnych stref

Skanera można używać w 2 trybach działania: jedna lub dwie strefy bezpieczeństwa o zasięgu do 5 m, lub jedna strefa bezpieczeństwa z dwoma strefami ostrzegawczymi o zasięgu do 20 m.

KONFIGURACJA

Konfigurowanie skanera odbywa się z wykorzystaniem komputera osobistego, który jest podłączany przez typowe gniazdo microUSB. Przyjazne dla użytkownika oprogramowanie jest dostarczane przez producenta bezpłatnie w komplecie. Daną konfigurację uprawniona osoba może zapisać na karcie SD, a następnie inna osoba, nawet niewykwalifikowana w produkcji, może ją wgrać do kolejnych skanerów bez udziału komputera PC, korzystając z gniazda kart SD.

Skaner bezpieczeństwa UAM- 05LP-T301 ma certyfikat wystawiony przez TÜV, potwierdzający zapewnienie poziomu nienaruszalności bezpieczeństwa SIL 2, typ 3 oraz PLd i kategorii bezpieczeństwa 3 zgodnie z EN ISO 13849-1.

 

OEM Automatic
www.oemautomatic.pl