Największy wybór wyłączników bezpieczeństwa wykonanych ze stali nierdzewnej, przeznaczonych do aplikacji higienicznych

| Prezentacje firmowe Bezpieczeństwo

Firma IDEM nie tylko jest największym konstruktorem i producentem wyłączników bezpieczeństwa w Wielkiej Brytanii, ale także konstruuje i produkuje największy na świecie asortyment wyłączników bezpieczeństwa do maszyn w obudowach ze stali nierdzewnej dla wszystkich sektorów w przemyśle, włączając w to przetwórstwo żywności, pakowanie, petrochemię i farmaceutykę.

Największy wybór wyłączników bezpieczeństwa wykonanych ze stali nierdzewnej, przeznaczonych do aplikacji higienicznych

Sprzęt działający w tych obszarach narażony jest na jedne z najtrudniejszych warunków pracy. Aby przeciwdziałać bardzo niekorzystnym wpływom otoczenia, najlepiej stosować stal nierdzewną 316. Mając to na uwadze, IDEM pierwszy na świecie wyprodukował serię wysokiej jakości mechanicznych i bezkontaktowych wyłączników blokujących, w obudowach wykonanych całkowicie z tego rodzaju stali.

Obudowy są testowane na zgodność z IP69K, a ich własności zapewniają dużą niezawodność i długą żywotność. Większość wyłączników ma gładkie wykończenie i estetyczną konstrukcję, co m.in. ogranicza lub eliminuje osadzanie się na nich żywności.

Cztery razy hygie

W serii HYGIECODE oferowane są wyłączniki bezkontaktowe o różnych kształtach obudowy, przewidziane do pracy w temperaturze do 105°C i stopniu ochrony aż IP69K, odpowiednie do mycia chemicznego pod wysokim ciśnieniem. Obudowy mają gładkie, błyszczące wykończenie, dzięki wysokiej jakości materiałom są w pełni hermetyczne, a dla podwyższenia mechanicznej trwałości i odporności na warunki otoczenia zainstalowano w nich tylną płytkę plombującą, wykonaną ze stali nierdzewnej.

Wyłączniki tej serii charakteryzują się szerokim zasięgiem wykrywania – 14 mm i dużą tolerancją na niewspółosiowość, sygnalizują swój stan za pomocą LED-ów, wyposażono je też w kodowaną aktywację magnetyczną odporną na manipulacje oraz wielokanałowe obwody przełączające, umożliwiające sprostanie wymaganiom dotyczącym nowoczesnego sterowania przemysłowego i zapewnienie zgodności z PLe Kat. 4 wg ISO13849-1 i SIL3 EN62061.

Siostrzanym rozwiązaniem wobec HYGIECODE są magnetyczne, bezkontaktowe wyłączniki bezpieczeństwa z serii HYGIEMAG, które pozwalają na bezkontaktowe przełączanie silnym magnesem dużych mocy do 230 VAC i 2 A. Zapewniają blokowanie drzwi w aplikacjach spotykanych w przetwórstwie żywności, pakowaniu, przemyśle farmaceutycznym i petrochemicznym. Konstrukcja obudów, wykończenie powierzchni i estetyczny wygląd pozwalają na ich zastosowanie w prawie każdych warunkach otoczenia wymagających wysokiego poziomu czystości, w następstwie zanieczyszczenia ciałami obcymi.

Wyłączniki ryglujące z elektromagnesem z serii HYGIELOCK zostały przez inżynierów z firmy IDEM zaprojektowane z unikalnymi, opatentowanymi mechanizmami ryglującymi, zawierającymi dwa bloki zestyków z wymuszonym prowadzeniem i zapewniającymi niezależne nadzorowanie wyłącznika elektromagnetycznego oraz pozycji aktywatora (osłona zamknięta/otwarta). Wytrzymała konstrukcja i mechanizm umożliwiają ryglowanie osłony z siłą do 3000 N. Dwa LED-y sygnalizują stan elektromagnesu oraz blokady. Dostępny asortyment zawiera elektromagnes zasilany z 24/110/230 V AC/DC.

Z kolei wyłączniki blokujące z aktywatorem kluczowym z serii HYGIECAM są w całości wykonane ze stali nierdzewnej, a ich konstrukcja zawiera podwójną uszczelkę, zapewniając niezawodne, powtarzalne uszczelnienie obudowy. Wszystkie elementy obudowy i aktywatory wykonano ze stali nierdzewnej 316. Dostępne są też aktywatory elastyczne ułatwiające wyrównanie osłon podczas zamykania. Mają one 4-biegunowe bloki zestyków, a ich głowice są obracalne, co umożliwia ustawienie 8 różnych pozycji wejścia klucza.

Modele z serii MGL są jednymi z najpopularniejszych w katalogu IDEM. Te bezkontaktowe wyłączniki RFID, ryglujące elektromagnesem, zostały zaprojektowane, by zapewnić i utrzymać wysoki poziom bezpieczeństwa funkcjonalnego, przy jednoczesnym zachowaniu niezawodnego ryglowania drzwi.

Dzięki dwóm rozmiarom zapewniona jest elastyczność w dostępnych siłach trzymania – producent oferuje wyłączniki o wytrzymałości zwiększonej (1100 N) i średniej (600 N).

Kodowanie odbywa się za pomocą technik magnetycznych oraz RFID, przy czym aby wyłącznik działał bezpiecznie, muszą być spełnione wymagania stawiane przez oba te rozwiązania. Egzemplarze z serii MGL można podłączyć do większości popularnych, standardowych przekaźników bezpieczeństwa, osiągając do PLe/Kat. 4 wg ISO 13849-1.

Wyłączniki MGL dostępne są w obudowie ze stali nierdzewnej 316, a także z wysokowytrzymałego tworzywa sztucznego lub odlewu metalu. Mogą być więc zastosowane w prawie każdych warunkach, włącznie z myciem wysokociśnieniowym po kontakcie z ciałami obcymi. Wyłącznik ze stali nierdzewnej 316 zawiera magnes ze stali nierdzewnej i stopień ochrony IP69K, co sprawia, że nadaje się do procesów mycia CIP oraz SIP.

Pewność w razie awarii

W celu zapewnienia zatrzymania awaryjnego maszyn i przenośników trudnych warunkach otoczenia firma IDEM zaprojektowała przyciski stopu awaryjnego w obudowach ze stali nierdzewnej 316. Występują one w różnych rozmiarach, a wyposażono je w dodatkowe funkcje – przewidziano m.in. podwójne uszczelki pokrywy oraz specjalnie zaprojektowany mechanizm bezpiecznego wyłączenia, wymuszającego otwarcie zestyków bezpieczeństwa, gdy zdjęta jest pokrywa. Powstały wersje z 3- lub 4-biegunowym blokiem zestyków.

Dostępne są również warianty z osłoną przycisku grzybkowego, chroniącą go przed uszkodzeniem, oraz z otworami na kłódkę, umożliwiające "zablokowanie" w celu podwyższenia poziomu ochrony podczas konserwacji.

Linkowe wyłączniki stopu awaryjnego w obudowie ze stali nierdzewnej 316 zawierają dodatkowy przycisk grzybkowy oraz tradycyjny przycisk stopu awaryjnego wraz z sygnalizacją LED.

Inteligentne "z"

Aby zapewnić i utrzymać wysoki poziom bezpieczeństwa funkcjonalnego, specjaliści z IDEM zaprojektowali wyłączniki z inteligentnej "serii Z". Można je podłączyć do większości popularnych, standardowych przekaźników bezpieczeństwa, zachowując poziom bezpieczeństwa PLe nawet przy szeregowym podłączeniu do 30 wyłączników.

Wszystkie modele z serii Z wyposażono w łatwe do zrozumienia funkcje diagnostyczne sygnalizowane za pomocą diod LED, jak również w wyjścia pomocnicze dla dodatkowych sygnałów diagnostycznych do sterowników PLC lub komputerów. Higieniczna konstrukcja w stopniu ochrony IP69K nadaje się idealnie do mycia pod dużym ciśnieniem i w wysokiej temperaturze z użyciem detergentów.

Blokowanie RFID

Ryglujący wyłącznik bezpieczeństwa z elektromagnesem KL3-SS-Z zawiera blokowanie RFID. Został zaprojektowany tak, aby zapewnić wysoce odporne na manipulacje kodowanie RFID w połączeniu z poziomem bezpieczeństwa PLe wg ISO 13849-1.

Uzupełnieniem czujnika RFID jest tradycyjny, krzywkowy system ryglowania, którego konstrukcja wyzwala siłę ryglowania do 3000 N, pozwalającą na utrzymanie drzwi w pozycji zamkniętej, dopóki ewentualne zagrożenia nie zostaną usunięte.

Unikalna obrotowa głowica zapewnia aktywację z przodu i z góry. 32 miliony kodów RFID (każdy wyłącznik jest unikalny) pozwalają na wysokie kodowanie wg ISO 14119. Obudowa, cała ze stali nierdzewnej 316, ma stopień ochrony IP69K, który jest utrzymywany przez podwójną uszczelkę w konstrukcji pokrywy. Wąski profil konstrukcji pasuje do modułów z ramą 50 mm, nadaje się też do montażu wszędzie tam, gdzie przestrzeń jest ograniczona. Obracalna głowica umożliwia ustawienie 8 różnych pozycji wejścia klucza. Dostępne są aktywatory standardowe lub elastyczne. Wyłączniki występują również w wersji z szybkozłączką M12.

 

OEM Automatic
www.oemautomatic.pl