Przemienniki częstotliwości Lenze do każdego zadania

| Prezentacje firmowe Zasilanie, aparatura nn

Lenze od lat specjalizuje się w produkcji przemienników częstotliwości – od tych podstawowych po wyjątkowo wydajne serwonapędy. Nasze urządzenia sprawdzają się w różnorodnych zastosowaniach na całym świecie. Umożliwiamy klientom korzystanie z najnowszych rozwiązań technologicznych przy zachowaniu prostoty, maksymalnej funkcjonalności oraz niezawodności oferowanych produktów. Ich modułowy charakter w znaczący sposób ogranicza koszty budowy i utrzymania maszyn, których producenci, dzięki spójnej koncepcji oprogramowania przemienników, mogą konstruować przyjazne i przewidywalne dla operatorów systemy.

Przemienniki częstotliwości Lenze do każdego zadania

Jako specjalista od automatyzacji maszyn Lenze opracowało pakiet gotowych rozwiązań napędowych dla uzyskania najwyższej wydajności oraz efektywności procesów produkcyjnych. W ramach tego możemy wyróżnić: sprawdzone przemienniki częstotliwości serii i500 wraz z ich zdecentralizowaną wersją i550 Protec, napędy serwo dla systemów wieloosiowych i700 oraz wydajny i precyzyjny przemiennik serwo i950.

Przemienniki częstotliwości serii i500

W przemiennikach częstotliwości serii i500 zredukowano wszystko, co zbędne, pozostawiając to, co jest faktycznie istotne. Dla zapewnienia oszczędności miejsca zastosowano bardzo smukłą i kompaktową budowę, a dzięki wyjątkowej koncepcji chłodzenia przemienniki da się montować wewnątrz szafy sterowniczej bezpośrednio obok siebie.

Modułowa konstrukcja i500 (moduł mocy i moduł komunikacyjny) umożliwia realizację różnych konfiguracji produktu, zgodnie z wymaganiami stawianymi przez konkretną maszynę. Parametryzowany jest jedynie moduł komunikacyjny – poprzez klawiaturę, moduł USB lub zdalnie, przez moduł Wi-Fi z użyciem smartfona lub PC. Upraszcza to znacznie uruchomienie i diagnostykę. Wszystkie moduły komunikacyjne mają przyjazną strukturę. Można je wykorzystywać w wielu przemiennikach częstotliwości serii i500, co zmniejsza koszty systemu.

Ten niezawodny napęd może pełnić funkcję napędu przenośnikowego, jezdnego i nawijającego, znajduje też zastosowanie w pompach i wentylatorach oraz sprawdza się w wielu innych zadaniach w maszynach.

 
Fot. 1 Rodzina przemienników i500

Wytrzymały, prosty i kompaktowy – i550 Protec

 
Fot. 2 Model i550 Protec

Nawet poza szafą sterowniczą dostępna przestrzeń w maszynach i systemach jest dość ograniczona, dlatego firma Lenze wprowadza na rynek wyjątkowo kompaktowe urządzenie – i550 Protec. Nadaje się ono szczególnie do dużych maszyn, a także wszędzie tam, gdzie przestrzeń w szafie sterowniczej jest kosztowna. Dzięki temu można osiągnąć znaczne oszczędności kosztów instalacji. Typowymi zastosowaniami są przenośniki taśmowe, wentylatory, pompy, napędy główne, a nawet urządzenia podnoszące. Obudowa o stopniu ochrony IP66 zapewnia maksymalną ochronę przed niekorzystnymi warunkami otoczenia, takimi jak kurz, brud lub strumień wody podczas czyszczenia.

Możliwość połączenia z różnymi systemami komunikacyjnymi wpisuje i550 Protec w szeroki zakres zdecentralizowanych zadań napędowych. Przemiennik został wyposażony m.in. w moduł komunikacyjny IO-Link, który ułatwia integrację rozproszonych w aplikacji czujników i elementów wykonawczych do nadrzędnego poziomu sterowania, w celu wymiany danych procesowych lub parametrów pracy.

Napęd serwo do aplikacji wieloosiowych – i700

 
Fot. 3 Napęd serwo i700

Napęd serwo i700 do centralnego sterowania ruchem odznacza się przede wszystkim kompaktowością i dużą elastycznością. Umieszczenie dwóch osi w jednej obudowie zapewnia minimalne wymiary urządzenia, a dynamiczna regulacja silnika pozwala na szeroki zakres zastosowania. Koncepcja instalacji i prosta konstrukcja znacznie uprościły integrację urządzenia, jego uruchamianie i konserwację.

Wydajne, centralne sterowanie ruchem zaawansowanych maszyn można najlepiej zrealizować dzięki naszej koncepcji Controller-Based Automation. Napęd serwo i700 dla aplikacji wieloosiowych, sterowany centralnie, jest w stanie napędzać wszystkie silniki w module maszynowym użytkownika – od silników synchronicznych trójfazowych do serwomotorów.

Gotowy na wyzwania przyszłości – i950

Inteligentny przemiennik częstotliwości serwo i950, z zaimplementowanymi aplikacjami napędowymi i wymiennym portem komunikacyjnym, umożliwia pracę w systemach synchronicznego sterowania wieloma osiami z dużą prędkością, zapewniając wykonywanie złożonych zadań. Dzięki trzem różnym trybom działania jest dostosowany do każdego scenariusza operacyjnego. Może być dowolnie programowany lub służyć jako napęd pracujący pod kontrolą ruchu w standardzie CiA402. Jednak najpowszechniejszym trybem pracy będzie bez wątpienia zastosowanie zintegrowanych aplikacji wykorzystującej moduły FAST.

 
Inteligentny przemiennik serwo i950

FAST Application Software to moduły technologiczne reprezentujące szeroki zakres funkcji, których nie trzeba samodzielnie programować – aby móc z nich korzystać, wystarczy je sparametryzować. Parametryzacja dokonywana jest z bezpłatnego programu EasyStarter poprzez intuicyjny i przyjazny dla użytkownika interfejs graficzny, dzięki czemu inżynierowie nie muszą być angażowani na każdym etapie projektu.

Mechanizmy komunikacyjne i950 umożliwiają jego integrację z systemami wspierającymi procesy produkcji i utrzymania ruchu. Sam napęd staje się czujnikiem, który stanowi podstawę dla takich usług, jak monitorowanie stanu, bez konieczności stosowania dodatkowych czujników.

Konstrukcję maszyny upraszcza dodatkowo znormalizowana technologia jednego kabla (OCT). Zamiast oddzielnych przewodów zasilających i przewodów danych wymagane jest tylko jedno połączenie.

Podsumowanie

Lenze jako jeden z wiodących na świecie specjalistów w zakresie napędów oraz automatyki przemysłowej, mający ponad 70 lat doświadczenia, tworzy produkty i urządzenia o najwyższej jakości, innowacyjne oraz przyjazne w użytkowaniu. Dlatego też firmowe przemienniki częstotliwości wychodzą naprzeciw wymaganiom naszych klientów, czyniąc automatykę intuicyjną, przy zachowaniu najwyższych standardów. Wykorzystując najnowocześniejsze środowiska programistyczne, nie tylko usprawniamy pracę inżynierom, ale także skutecznie zmniejszamy koszty produkcji i eksploatacji maszyn.

 

Lenze
www.lenze.com