Zadbać o właściwą termoregulację

| Prezentacje firmowe Artykuły

Przemysł spożywczy to lider wśród branż produkcyjnych na polskim rynku. Aby utrzymać swoją pozycję, jego przedstawiciele inwestują w najnowocześniejsze rozwiązania związane z automatyzacją. Doskonalenie procesów biznesowych pozwala na lepsze planowanie produkcji poprzez śledzenie i analizowanie zmiennych na rynku, takich jak wahanie cen surowców, niepewność plonów i ich jakości. Pomaga ono jednak również w większym stopniu dostosować linie produkcyjne, aby niezależnie od zmienności pór roku i dostarczanych surowców, otrzymywać produkt cały czas takiej samej jakości.

Zadbać o właściwą termoregulację

Od 2008 r. nawet wedlowskie kultowe Ptasie Mleczko z ręcznego wytwarzania zostało przeniesione na dwie linie produkcyjne, co pozwala wytworzyć około 4 tys. kostek na minutę. Polskie towary spożywcze są eksportowane do wielu różnych zakątków świata, w związku z czym rośnie również renoma naszych krajowych producentów linii produkcyjnych i robotów pakujących.

Na samą myśl o takiej linii, w głowie włącza się urywek programu "Jak to jest zrobione", gdzie co ułamek sekundy coś przejeżdża, jest przesuwane albo upuszczane za pomocą specjalnego ramienia robota. Choć większość elementów składających się na taką maszynę to elementy mechaniczne, pneumatyczne i elektrozawory, jednak coś nimi musi sterować. Z punktu widzenia niezawodności można powiedzieć, że sercem takiej linii czy robota jest zasilająca go szafa elektryczna. Bardzo ważną kwestię zapewniającą jej sprawność działania stanowi zaś odpowiednia wentylacja.

 
Fot. 1. Wymiana maty w wentylatorze 7F.20 firmy Finder

Biorąc pod uwagę, jak istotną funkcję pełnią wentylatory w procesie termoregulacji, należy również zadbać o ich sprawność i funkcjonalność – w tym przypadku najważniejsze są wymiany mat filtrujących. Przy wyborze odpowiedniego wentylatora warto zatem zwrócić uwagę przede wszystkim na wygodę podczas wymiany maty. Jeśli urządzenie będzie wymagało odkręcenia wentylatora, to wymiana filtra automatycznie oznacza konieczność zatrzymania maszyny, a co za tym idzie – całej produkcji. W niektórych zakładach do otwarcia szafy należy nawet uzyskać specjalną zgodę od kierownictwa, dlatego służby utrzymania ruchu mogą wykonywać tę czynność tylko w niezbędnych sytuacjach. Czasem doprowadza to wręcz do sytuacji, w której urządzenia w szafie psują się częściej, ze względu na panującą w niej zbyt wysoką temperaturę.

Firma Finder odpowiada na wszystkie związane z tym potrzeby. W jej ofercie produktów do termoregulacji znajdziemy zarówno zminiaturyzowane do jednego modułu "S" termostaty oszczędzające miejsce, jak i wentylatory z możliwością wymiany maty bez potrzeby otwierania szafy. Zdecydowanie usprawnia to sam proces wymiany, ale też rutynowego sprawdzenia zabrudzenia filtra.

Temperatura a żywotność urządzeń

Dobierając urządzenia do szafy, takie jak przekaźniki i styczniki, zazwyczaj zwraca się uwagę głównie na prądy i właściwe napięcia zasilania cewki. Jednak w przypadku linii produkcyjnej, w której przekaźniki będą pełniły funkcję separacyjną pomiędzy sterownikiem a urządzeniem, może być ich naprawdę sporo. Mówi się wtedy o pracy urządzeń w grupach. W takim przypadku dodatkową uwagę powinno się zwrócić na grzanie tych elementów. Każda cewka, kiedy pracuje, czyli jest zasilana, poza wytwarzaniem pola elektromagnetycznego przyciągającego zworę, grzeje się. Przy grupowej pracy przekaźników cewki będące na tej samej wysokości będą grzały się również od siebie nawzajem, co zwiększa temperaturę otoczenia. Dlatego szczególnie w przypadku przekaźników wąskich 6 mm zaleca się stosowanie płytek separacyjnych.

 
Fot. 2. Higro-termostat modułowy 7T.51.0.230.4360 firmy Finder

Żywotność przekaźników elektromagnetycznych zależy od odpowiedniej temperatury we wnętrzu szafy. Parametr ten jest wręcz zabójczo niebezpieczny dla przekaźników półprzewodnikowych, które świetnie sprawdzają się w takich układach, ze względu na bardzo szybką możliwość sterowania za ich pomocą elektrozaworami. Przegrzany przekaźnik półprzewodnikowy jest trwale uszkodzony i pozostaje w stanie zwartym. Oznacza to, że pomimo wyłączenia napięcia w obwodzie zasilania, przez styk NO cały czas płynie prąd. W ofercie firmy Finder znajdują się zarówno przekaźniki elektromagnetyczne, jak i rozwiązania półprzewodnikowe. W karcie każdego przekaźnika elektromagnetycznego Finder podana jest trwałość zarówno elektryczna – dla kategorii AC1, jak i mechaniczna – dla pracy przekaźnika w maksymalnej przewidzianej dla niego temperaturze otoczenia. To właśnie dzięki tym parametrom z karty możliwe jest wyliczenie zużycia przekaźników oraz zaplanowanie ich wymiany na okres serwisu. Pomaga w tym wykres z karty katalogowej, dostępny w karcie każdego przekaźnika.

Dzięki takim wyliczeniom użytkownik staje się bardziej świadomy tego, czy 100 tys. cykli pracy przekaźnika to dużo, czy mało. W niektórych układach może to oznaczać niemal nieskończoność, a w innych okazuje się niewystarczające i konieczne staje się inne rozwiązanie. Na szkoleniach i webinariach organizowanych przez firmę Finder podpowiadamy, w jaki sposób można wydłużyć działanie przekaźników, zwiększając ich bezawaryjne działanie – bo taki jest przecież główny cel nas wszystkich.

 

Marcin Szuper

Finder Polska Sp. z o.o.
www.findernet.com/poland/