Mikronapędy zapewniają niezawodne działanie

| Prezentacje firmowe Silniki i napędy

W kwestii transportu dużych ilości produktów nic nie jest możliwe bez technologii automatyzacji. Dotyczy to też małych elementów, np. używanych podczas montażu. W tym przypadku najczęstszym rozwiązaniem są taśmy transportowe dopasowane do specjalnych wymagań związanych z przenoszeniem tego rodzaju zawartości. Są one stosowane w wielu branżach – niezależnie od tego, czy chodzi o przemieszczanie elementów ze szkła, tworzywa lub metalu, czy takich produktów, jak spinacze, tabletki, śruby albo pieczywo. Solidne materiały i trwałe, niewymagające konserwacji mikronapędy gwarantują dużą dostępność takich taśm przez długi czas.

Mikronapędy zapewniają niezawodne działanie

Transport oznacza ruch. Małe elementy stanowią szczególne wyzwanie, gdyż statystycznie mogą łatwiej się "zgubić" niż większe produkty. Dla zapewnienia płynnej produkcji najważniejsze jest jednak, aby nic nie zablokowało się w przenośniku. Dążąc do uniknięcia tego typu usterek i jednocześnie umożliwienia łatwej i szybkiej integracji istniejących lub nowych systemów, firma Vetter Kleinförderbänder GmbH, z siedzibą w Westerstetten w pobliżu Ulm w Szwabii, opracowała obudowane taśmy transportowe.

Wszystkie najważniejsze elementy są w nich całkowicie zakryte, osłonięte gładką powierzchnią zewnętrzną i niemal całkowicie zasłonięte przez taśmę. Ponieważ napędy są wbudowane, oznacza to, że tylko wykorzystywana przestrzeń pozostaje wolna od większych elementów dodatkowych (napędu). Inteligentnie zaprojektowana modułowa konstrukcja znacznie ułatwia montaż oraz umożliwia mocowanie gotowych i wygodnych wariantów do specjalnych wymagań.

Mocne i łatwe w integracji

Małe taśmy transportowe zapewniają dużą moc przy małym poborze energii i działają niezawodnie nawet podczas pracy trójzmianowej. Dobrze zaprojektowana konstrukcja bez wystających elementów w ramach serii z wewnętrznymi i poprzecznymi napędami łatwo łączy się z szeroką gamą systemów. Dzięki temu obszar zastosowań pozostaje bardzo zróżnicowany – od inżynierii mechanicznej i mikrotechnologii po branże farmaceutyczną i spożywczą, a nawet przetwarzanie obrazów. Niskie napięcie, wynoszące zaledwie 24 V, powoduje, że nie są potrzebne żadne specjalne zabezpieczenia.

Podstawę dla szerokiego zakresu zastosowań stanowi inteligentnie zaprojektowana konstrukcja modułowa: bazą są taśmy transportowe, dostępne w różnych szerokościach i długościach. W przypadku taśmy do małych elementów jej rolka jest podłączona do "elementu wspierającego" części aluminiowej, który może zostać docięty do wymaganej długości. Ruch jest zapewniany przez inny moduł, składający się z mikronapędu i napędu rolek po drugiej stronie elementu wspierającego. Jeśli ów element (konieczny wyłącznie w przypadku zmiennej długości) zostanie pominięty, nawet krótkie części przenośnika o długości 200 mm mogą mieć wysokość zaledwie 30 mm oraz szerokość 60 mm – i to bez żadnych wystających elementów.

Kompaktowy napęd

Ten rodzaj konstrukcji można osiągnąć jedynie dzięki zastosowaniu ekstremalnie kompaktowych napędów, które są węższe niż średnica rolek luźnych lub napędzanych. Dlatego firma Vetter wykorzystuje mikronapędy z linii produktowej firmy FAULHABER, specjalisty w tym zakresie. W zależności od konstrukcji przenośnika stosowane są małe, wykonane z wykorzystaniem drogich metali napędy DC o średnicy 8 mm lub bezszczotkowe, tj. elektronicznie połączone napędy DC o średnicach 16, 22 lub 32 mm, montowane wraz z wbudowanymi sterownikami prędkości. W wyniku tego możliwe staje się uzyskanie różnych prędkości taśmy. Szybkość silników kontrolujemy przy użyciu bardzo czułej regulacji w nieograniczonym zakresie.

Mikronapędy dostarczane są jako wstępnie zmontowane jednostki, każda z odpowiednimi przekładniami planetarnymi o długiej żywotności. Napędy daje się z łatwością zainstalować w standardowych taśmach transportowych o wysokości (w zależności od wersji) 12, 20, 30 lub 40 mm oraz szerokości 20, 40, 60 lub 80 mm. Warianty o wysokości 40 mm są również dostępne z obudowami o szerokości 120, 160 lub 200 mm. W ofercie znajdują się także specjalne rozwiązania oparte na tej samej zasadzie, np. taśmy nachylone w górę. Co więcej, dzięki modułowej konstrukcji można szybko uzyskać inne rozmiary i długości. Wszystkie ruchome elementy taśm transportowych i napędów są całkowicie obudowane i nasmarowane na cały okres eksploatacji, dzięki czemu nie wymagają konserwacji.

Niezawodność gwarantowana

Bezawaryjność taśmy transportowej w dużej mierze zależy od napędu. Mikronapędy działają jednak na innych zasadach. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu firma FAULHABER dostarcza napędy zoptymalizowane w każdym zakresie, a niezawodność w szerokim spektrum zastosowań potwierdziły też przekładnie. Szczególnie w przypadku mikronapędów specjalna konstrukcja zapewnia długi okres eksploatacji. Duże prędkości wejściowe i duży moment obrotowy stanowią wyzwanie dla materiałów, geometrii zębów, łożysk i – przede wszystkim – środka smarnego. Prawidłowo wymierzone napędy zapewniają jednak wiele lat pracy bez potrzeby konserwacji. Po zastosowaniu w taśmach transportowych ponownie potwierdziły swoją niezawodność w przenoszeniu małych elementów.

 

FAULHABER
www.faulhaber.pl