Jak automatyzować transport w nowoczesnej fabryce?

| Prezentacje firmowe Roboty

Zmiany w logistyce wewnętrznej są faktem. Pandemia COVID-19 uświadomiła wielu firmom, że robotyzacja i automatyzacja procesów są bardzo potrzebne, gdyż pozwalają poradzić sobie z problemem braków kadrowych i zapewnić stabilność realizacji procesów. Spośród dostępnych na rynku rozwiązań warto rozważyć implementację robotów mobilnych, będących elastycznym, bezpiecznym i opłacalnym sposobem na automatyzację transportu wewnętrznego.

Jak automatyzować transport w nowoczesnej fabryce?

Rosnącą popularność tej technologii potwierdzają analizy Międzynarodowej Federacji Robotyki*, która przewiduje wzrost wdrożeń modeli mobilnych o 31% w sektorze logistyki w latach 2020‒2023. Coraz większe zainteresowanie robotami AMR wynika z uzyskiwanej dzięki nim poprawy wydajności oraz jakości i bezpieczeństwa. Roboty mobilne usprawniają pracę, podejmując niebezpieczne, nieergonomiczne i żmudne zadania. Łączą też różne procesy, generując przy tym dane, pozwalające w czasie rzeczywistym analizować wydajność całego procesu.

Jedną z najczęściej wdrażanych w naszym kraju marek robotów są roboty MOBOT, produkowane przez polską firmę WObit. Rodzinę tych urządzeń stanowi obecnie ponad piętnaście różnych modeli o udźwigach do maksymalnie 100, 200, 500, 700, 1000 oraz 1800 kg. W zależności od potrzeb aplikacji WObit oferuje MOBOT-y o napędzie różnicowym, pozwalające na ruch w przód, w tył i wykonywanie obrotów w miejscu, a także modele wyposażone w napęd omnikierunkowy. Roboty skonstruowane są z myślą o długiej żywotności i prostym serwisowaniu, a wszystko to dzięki solidnej, stabilnej konstrukcji oraz ergonomicznie zaprojektowanym obudowom.

Mobilne roboty transportowe MOBOT nawigują płynnie i bezpiecznie pomiędzy ludźmi i innymi pojazdami w dynamicznym otoczeniu. Do nawigacji stosowany jest system nawigacji LMS. To system tzw. free navigation, który do orientacji w przestrzeni wykorzystuje naturalnie występujące obiekty, takie jak ściany, i nie wymaga dodatkowych znaczników. Umożliwia on autonomiczną i bezpieczną pracę robota, identyfikację przeszkód i ich omijanie oraz bezpieczne zatrzymanie, zapobiegające kolizjom. MOBOT-y potrafią określić swoje położenie, porównując wyniki skanu laserowego z wbudowaną mapą.

Produkowane przez WObit roboty spełniają najnowsze standardy bezpieczeństwa, m.in. są zgodne z normą PN-EN ISO 3691-4:2020-10, dotyczącą wózków jezdniowych bez operatora. Modele o większych udźwigach mogą stanowić alternatywę dla załogowych wózków widłowych, poprawiając powtarzalność i bezpieczeństwo ludzi oraz transportowanych ładunków. Odciążają też pracowników od konieczności wykonywania trudnych i rutynowych zadań. Dzięki temu zmniejsza się częstotliwość występowania sytuacji wymagających zaangażowania człowieka, co poprawia zarówno przepustowość, jak i ergonomię pracy.

Połączenie z robotem przemysłowym

Roboty AMR firmy WObit są bardzo elastycznym rozwiązaniem do logistyki wewnętrznej. Dzięki instalowanym do nich różnym modułom i wózkom łatwo je adaptować do wielu aplikacji. Dostępne są moduły z podajnikami automatycznymi, grawitacyjnymi, systemy podnoszenia ładunków, adaptery do transportu palet. Istnieje także możliwość integracji z ramionami robotycznymi – cobotami oraz robotami przemysłowymi. Mobilny MOBOT połączony z robotem przemysłowym nazwany został MOBOT xArm.

Konstrukcja ta stanowi połączenie zalet uniwersalnego i zwinnego robota mobilnego z robotem przemysłowym, a przy tym jest urządzeniem bezpiecznie współpracującym z człowiekiem. To całościowe rozwiązanie będące idealną odpowiedzią na wymagania Przemysłu 4.0, gdyż charakteryzuje się dużą mobilnością i elastycznością.

 
Fot. 1. MOBOT xArm

W ramach projektu MOBOT xArm – zrealizowanego w 2019 r. dzięki współpracy firmy WObit z firmami KUKA, Siemens oraz Hannex – na MOBOT AGV FlatRunner MW Light zostało zintegrowane ramię robotyczne KUKA KR Agilus. Ten duet łączy w sobie zalety autonomicznego modelu transportowego oraz kompaktowego robota 6-osiowego. Przykładowym zastosowaniem jest automatyczne dostarczanie narzędzi do centrów obróbczych. Koła Mecanum oraz nawigacja laserowa LMS pozwalają na precyzyjny dojazd, a następnie pobranie i dostarczenie oprawki z narzędziem przez KR Agilus.

W omawianej aplikacji zastosowany został robot przemysłowy, nie zaś współpracujący, dlatego niezwykle istotne było zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, który umożliwiłby pracę modelu MOBOT xArm w przestrzeni bez wygrodzeń. Tu pierwszoplanową rolę odegrał układ bezpieczeństwa robota mobilnego, który zintegrowano z systemem bezpieczeństwa robota przegubowego. Korzystając ze skanerów bezpieczeństwa MOBOT-a i możliwości programowania stref ostrzegawczych oraz bezpiecznych, wyznaczono wirtualne ściany celi bezpieczeństwa. Po ich przekroczeniu oba roboty zmniejszały prędkość pracy lub całkowicie się zatrzymywały, nie stanowiąc zagrożenia dla człowieka.

Zwinne i zwrotne roboty do wymagających zadań

 
Fot. 2. Robot mobilny MOBOT AGV FlatRunner MW HT

WObit oferuje całą serię robotów MOBOT AGV MW, wyposażoną w napęd z kołami Mecanum. Dzięki specjalnym omnikierunkowym kołom roboty mogą jechać do boku, zmieniać kierunek jazdy i skręcać w miejscu oraz podążać skomplikowanymi trajektoriami. Są w stanie z łatwością wykonywać zadania w środowiskach z przeszkodami statycznymi i dynamicznymi oraz w ograniczonej przestrzeni, czyli w otoczeniu, które jest powszechnie spotykane w laboratoriach, magazynach, szpitalach itp. Dzięki tak szerokiej swobodzie ruchów, jak również wysokiej precyzji pozycjonowania – nawet do ± 1 mm, roboty z napędem omnikierunkowym są optymalnym rozwiązaniem w procesach o krótkim czasie cyklu, gdzie zmniejszenie liczby manewrów potrzebnych do zmiany kierunku umożliwia realizację zadania w krótszym niż dotąd czasie.

Wśród serii MOBOT AGV MW z kołami Mecanum warto zwrócić uwagę na nowy model MOBOT AGV FlatRunner MW HT. Robot ten ma udźwig do 700 kg i wyjątkowo kompaktową konstrukcję, o wysokości zaledwie 220 mm, długości 1500 mm i szerokości 700 mm. Takie wymiary pozwalają m.in. na wjeżdżanie pod regały i ich automatyczne pobieranie oraz odstawianie w określone miejsca. Nowy autonomiczny robot mobilny zasilany jest wydajnymi akumulatorami litowo-jonowymi.

Rozpoznawanie obiektów dzięki sztucznej inteligencji

Oferowane przez WObit roboty mobilne MOBOT, pracując w przestrzeniach produkcyjnych i magazynowych, często korzystają z tych samych ciągów komunikacyjnych co ludzie i wózki widłowe, które najczęściej mają pierwszeństwo. Aby zapewnić stosowanie się do obowiązujących zasad ruchu, prócz systemu autonomicznej nawigacji LMS roboty doposażone zostały w dodatkową kamerę oraz funkcję rozpoznawania obiektów. Dzięki wykorzystaniu sieci neuronowej same identyfikują, jakiego typu obiekty przemieszczają się w ich otoczeniu. Gdy transportują ładunek, a z naprzeciwka pojawi się operator z wózkiem widłowym, cofają się do najbliżej wyznaczonej zatoczki, ustępując pierwszeństwa przejazdu, po czym wracają na trasę i kontynuują swoje zadanie. Analogicznie robot zachowa się, gdy wózek lub ciągnik pojawi się za nim. Ta funkcjonalność, uzyskana dzięki algorytmom sztucznej inteligencji, pozwala na adekwatne zachowanie robota, zgodne z ustalonymi regułami, minimalizujące ryzyko kolizji z innymi uczestnikami ruchu. Warto podkreślić, że najszersze możliwości manewrów, elastyczność i zwrotność daje zastosowanie modeli z napędem omnikierunkowym.

MOBOT transporter – robot mobilny do każdej firmy

Należy zwrócić uwagę, że robotyzacja i automatyzacja nie musi polegać na rewolucji, wielkiej, kosztownej inwestycji i pełnej automatyzacji. Można ją wprowadzać stopniowo, zaczynając od jednego robota lub automatyzacji jednego procesu. Dzięki temu, że roboty MOBOT są rozwiązaniem skalowalnym, można je łatwo dostosować do potrzeb i rozwoju przedsiębiorstwa oraz rozbudowywać w miarę jego rozrostu.

 
Fot. 3. Robot mobilny MOBOT TRANSPORTER U1

W automatyzacji prostych aplikacji doskonale sprawdzi się MOBOT TRANSPORTER U1, niedrogi robot o stopniu ochrony IP65 i udźwigu do 100 kg. Jest prosty w obsłudze i przygotowany do szybkiej samodzielnej instalacji, a jego wyposażenie można prosto i wygodnie skonfigurować poprzez stronę internetową. Programowanie uproszczono do formy samouczka, niewymagającego od użytkownika wcześniejszego doświadczenia programistycznego. Możliwość łatwego zamocowania niemal dowolnego wyposażenia, a także jego szybkiej wymiany pozwala na wykorzystywanie tego urządzenia do różnych zadań. Dzięki temu niemal każda firma, nawet mała, może skorzystać z innowacyjnej technologii, jaką są roboty mobilne i zyskać przewagę konkurencyjną poprzez optymalizację transportu wewnętrznego.

Warto więc już dziś zaplanować nowe projekty i inwestycje, tak aby jak najpełniej wykorzystać dostępne możliwości.

 

P.P.H. WObit E.K.J. Ober s.c.
Dęborzyce 16, 62-045 Pniewy
Tel. 61 22 27, 422, fax. 61 22 27 439
wobit@wobit.com.pl
www.wobit.com.pl