Moxa MXstudio - zarządzanie siecią teleinformatyczną

Monitorowanie i analiza stanu pracy sieci ethernetowej to podstawowe zadania osób odpowiedzialnych za utrzymanie infrastruktury. Trudno wyobrazić sobie tę pracę bez odpowiednich narzędzi.

Posłuchaj
00:00

Oprogramowanie klasy NMS firmy Moxa pozwala nie tylko w prosty i szybki sposób konfigurować urządzenia wspierające protokół SNMP (niekoniecznie sygnowane przez Moxa!), ale również monitorować ich parametry i pracę.

MXstudio to pakiet kilku programów pozwalających na przeprowadzenie sprawnej konfiguracji i wizualizacji urządzeń ethernetowych, które tworzą naszą sieć. Pozwala zaoszczędzić czas, jaki normalnie poświęcasz na przygotowanie urządzeń do pracy, konfigurację poszczególnych parametrów i tworzenie całej topologii oraz sczytywanie komunikatów pochodzących od poszczególnych urządzeń. Dzięki wizualizacji topologii całej sieci możliwe jest szybkie znalezienie ewentualnego problemu i jego rozwiązanie.

Bezpłatne ułatwienia, które szybko docenisz!

Pakiet MXstudio składa się z trzech głównych aplikacji: MXconfig, N-Snap oraz MXview. Wszystkie trzy są darmowe. MXconfig oraz N-Snap nie mają żadnych ograniczeń, natomiast oprogramowanie MXview w wersji bezpłatnej zostało ograniczone do obsługi 20 węzłów w sieci (obsługa większej liczby węzłów wymaga już zakupu licencji).

Co dają te rozwiązania w praktyce?

MXconfig – wyszukiwanie urządzeń sieciowych oraz ich podstawowa konfiguracja

Wyobraź sobie sytuację, w której musisz skonfigurować aż 100 switchy (nadać im różne adresy IP i ustawić je do pracy w topologii redundantnego pierścienia). Zamiast łączyć się z każdym urządzeniem osobno (przez połączenie konsolowe bądź przeglądarkę www), możesz skorzystać z naszego rozwiązania i zrobić wszystko za jednym zamachem. Tym sposobem każdy switch otrzyma własny (indywidualny) adres IP, a odpowiednie porty na urządzeniach zostaną skonfigurowane do pracy w topologii pierścienia (Turbo Ring). Cała operacja zajmie co najwyżej kilkanaście minut.

 
Rys. 1. Zrzut ekranu z aplikacji MXconfig, umożliwiającej m.in. wyszukiwanie urządzeń ethernetowych (także Wi-Fi) oraz przeprowadzanie grupowej konfiguracji

Oznacza to znaczne przyspieszenie i uproszczenie procesu konfiguracji!

N-Snap – zarządzaj poszczególnymi konfiguracjami

 
Rys. 2. Zrzut ekranu z programu N-Snap – podgląd konfiguracji urządzenia, obecnej i wykonanej wcześniej (na czerwono zaznaczono zmiany, jakie pojawiły się w konfiguracji)

Ta aplikacja pozwoli Ci np. na porównanie, jakie zmiany zaszły w konfiguracji naszej sieci od wykonania ostatniego obrazu (tzw. snapshot). Możliwe jest również zestawienie takich parametrów sieci, jak np. pliki konfiguracyjne poszczególnych urządzeń czy tablice LLDP – co z kolei oznacza łatwiejsze diagnozowanie problemów występujących w sieci.

MXview – wizualizacja całej sieci i nie tylko…

Ostatnią i jednocześnie największą aplikacją jest MXview. To narzędzie typu Network Management Software. Oprogramowanie może być używane nie tylko z urządzeniami firmy Moxa, ale z każdym sprzętem oferującym wsparcie dla otwartego protokołu SNMP. Jako aplikacja typu klient-serwer daje możliwość korzystania wielu użytkownikom jednocześnie.

Oprócz opcji zwizualizowania całej sieci pozwala też na podgląd wszystkich komunikatów, jakie napływają z poszczególnych maszyn. Możesz wykorzystać zaawansowane filtrowanie w oparciu o czas, ważność komunikatu czy adres IP, z którego napłynęła informacja. Wszelkie zmiany w topologii sieci (np. wypięcie jednego urządzenia) są natychmiast rejestrowane oraz zobrazowane na wizualizacji.

 
Rys. 3. Zrzut z głównego okna MXview. W oknie wizualizacji widać topologię sieci. Po prawej stronie – podstawowe parametry wybranego urządzenia

Bardzo łatwo jest więc zdiagnozować awarię, a tym samym określić przyczynę jej wystąpienia.

Narzędzie MXview wzbogacono również o moduł pozwalający na wizualizację i monitoring urządzeń bezprzewodowych Wi-Fi. Możesz śledzić moc sygnału z poszczególnych punktów dostępowych czy moment, w którym bezprzewodowy klient przełącza się do innego Access Pointa.

 
Rys. 4. Podgląd parametrów pracy urządzeń bezprzewodowych w MXview. Po lewej – lista urządzeń WiFi-client, na środku – wizualizacja, na dole – moc sygnału z Access Pointa

Wiele korzyści niemal za darmo

Wspomniany wcześniej fakt, że w większości są to narzędzia bezpłatne, na pewno Cię ucieszy. Przypominamy, że jedynym wymagającym opłaty jest MXview, niemniej jednak wersja obejmująca monitorowanie do 20 węzłów (20 adresów IP) pozostaje w pełni darmowa (bez żadnych ograniczeń funkcjonalnych). Koszt licencji na większą liczbę urządzeń również nie jest wysoki, jeśli weźmiemy pod uwagę:

  • możliwości, jakie oferuje to narzędzie;
  • czas, jaki oszczędzisz dzięki jego obecności;
  • fakt, że to opłata jednorazowa.

A zatem warto sprawdzić na własnym przykładzie, jak rozwiązania Moxa mogą pomóc w zarządzaniu siecią teleinformatyczną.


Elmark Automatyka
tel. 22 773 79 37
ul. Bukowińska 22 lok. 1B
02-703 Warszawa
elmark@elmark.com.pl
www.elmark.com.pl

Więcej na www.elmark.com.pl
Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Silniki i napędy
Serwohydrauliczny napęd Bosch Rexroth zwiększa sprawność energetyczną pras do głębokiego tłoczenia
Obudowy, złącza, komponenty
277 powodów, by wybrać przyszłość bez smarowania. NOWOŚCI igus na 2025 rok
PLC, HMI, Oprogramowanie
Bosch Rexroth oferuje usługę FOTA - aktualizowanie sterowników – także pochodzących od innych producentów
Pomiary
PL Flush – precyzyjny czujnik ciśnienia do aplikacji z ograniczoną przestrzenią montażową
Pomiary
Ekran dotykowy, wyjście HDMI, mała masa, kompaktowe wymiary - nowe oscyloskopy Voltcraft z serii DOV
Bezpieczeństwo
Obniżenie kosztów suwnic wewnętrznych nawet o 40% dzięki nowemu prowadnikowi ślizgowemu firmy igus
Zobacz więcej z tagiem: Komunikacja
Technika
Switche przemysłowe
Gospodarka
Industrial Ethernet rośnie w siłę – nowy raport HMS Networks potwierdza globalny trend w automatyce przemysłowej
Technika
Protokoły komunikacyjne w automatyce - przegląd, porównanie i zastosowania przemysłowe

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów