Moxa MXstudio - zarządzanie siecią teleinformatyczną

| Prezentacje firmowe Komunikacja

Monitorowanie i analiza stanu pracy sieci ethernetowej to podstawowe zadania osób odpowiedzialnych za utrzymanie infrastruktury. Trudno wyobrazić sobie tę pracę bez odpowiednich narzędzi.

Moxa MXstudio - zarządzanie siecią teleinformatyczną

Oprogramowanie klasy NMS firmy Moxa pozwala nie tylko w prosty i szybki sposób konfigurować urządzenia wspierające protokół SNMP (niekoniecznie sygnowane przez Moxa!), ale również monitorować ich parametry i pracę.

MXstudio to pakiet kilku programów pozwalających na przeprowadzenie sprawnej konfiguracji i wizualizacji urządzeń ethernetowych, które tworzą naszą sieć. Pozwala zaoszczędzić czas, jaki normalnie poświęcasz na przygotowanie urządzeń do pracy, konfigurację poszczególnych parametrów i tworzenie całej topologii oraz sczytywanie komunikatów pochodzących od poszczególnych urządzeń. Dzięki wizualizacji topologii całej sieci możliwe jest szybkie znalezienie ewentualnego problemu i jego rozwiązanie.

Bezpłatne ułatwienia, które szybko docenisz!

Pakiet MXstudio składa się z trzech głównych aplikacji: MXconfig, N-Snap oraz MXview. Wszystkie trzy są darmowe. MXconfig oraz N-Snap nie mają żadnych ograniczeń, natomiast oprogramowanie MXview w wersji bezpłatnej zostało ograniczone do obsługi 20 węzłów w sieci (obsługa większej liczby węzłów wymaga już zakupu licencji).

Co dają te rozwiązania w praktyce?

MXconfig – wyszukiwanie urządzeń sieciowych oraz ich podstawowa konfiguracja

Wyobraź sobie sytuację, w której musisz skonfigurować aż 100 switchy (nadać im różne adresy IP i ustawić je do pracy w topologii redundantnego pierścienia). Zamiast łączyć się z każdym urządzeniem osobno (przez połączenie konsolowe bądź przeglądarkę www), możesz skorzystać z naszego rozwiązania i zrobić wszystko za jednym zamachem. Tym sposobem każdy switch otrzyma własny (indywidualny) adres IP, a odpowiednie porty na urządzeniach zostaną skonfigurowane do pracy w topologii pierścienia (Turbo Ring). Cała operacja zajmie co najwyżej kilkanaście minut.

 
Rys. 1. Zrzut ekranu z aplikacji MXconfig, umożliwiającej m.in. wyszukiwanie urządzeń ethernetowych (także Wi-Fi) oraz przeprowadzanie grupowej konfiguracji

Oznacza to znaczne przyspieszenie i uproszczenie procesu konfiguracji!

N-Snap – zarządzaj poszczególnymi konfiguracjami

 
Rys. 2. Zrzut ekranu z programu N-Snap – podgląd konfiguracji urządzenia, obecnej i wykonanej wcześniej (na czerwono zaznaczono zmiany, jakie pojawiły się w konfiguracji)

Ta aplikacja pozwoli Ci np. na porównanie, jakie zmiany zaszły w konfiguracji naszej sieci od wykonania ostatniego obrazu (tzw. snapshot). Możliwe jest również zestawienie takich parametrów sieci, jak np. pliki konfiguracyjne poszczególnych urządzeń czy tablice LLDP – co z kolei oznacza łatwiejsze diagnozowanie problemów występujących w sieci.

MXview – wizualizacja całej sieci i nie tylko…

Ostatnią i jednocześnie największą aplikacją jest MXview. To narzędzie typu Network Management Software. Oprogramowanie może być używane nie tylko z urządzeniami firmy Moxa, ale z każdym sprzętem oferującym wsparcie dla otwartego protokołu SNMP. Jako aplikacja typu klient-serwer daje możliwość korzystania wielu użytkownikom jednocześnie.

Oprócz opcji zwizualizowania całej sieci pozwala też na podgląd wszystkich komunikatów, jakie napływają z poszczególnych maszyn. Możesz wykorzystać zaawansowane filtrowanie w oparciu o czas, ważność komunikatu czy adres IP, z którego napłynęła informacja. Wszelkie zmiany w topologii sieci (np. wypięcie jednego urządzenia) są natychmiast rejestrowane oraz zobrazowane na wizualizacji.

 
Rys. 3. Zrzut z głównego okna MXview. W oknie wizualizacji widać topologię sieci. Po prawej stronie – podstawowe parametry wybranego urządzenia

Bardzo łatwo jest więc zdiagnozować awarię, a tym samym określić przyczynę jej wystąpienia.

Narzędzie MXview wzbogacono również o moduł pozwalający na wizualizację i monitoring urządzeń bezprzewodowych Wi-Fi. Możesz śledzić moc sygnału z poszczególnych punktów dostępowych czy moment, w którym bezprzewodowy klient przełącza się do innego Access Pointa.

 
Rys. 4. Podgląd parametrów pracy urządzeń bezprzewodowych w MXview. Po lewej – lista urządzeń WiFi-client, na środku – wizualizacja, na dole – moc sygnału z Access Pointa

Wiele korzyści niemal za darmo

Wspomniany wcześniej fakt, że w większości są to narzędzia bezpłatne, na pewno Cię ucieszy. Przypominamy, że jedynym wymagającym opłaty jest MXview, niemniej jednak wersja obejmująca monitorowanie do 20 węzłów (20 adresów IP) pozostaje w pełni darmowa (bez żadnych ograniczeń funkcjonalnych). Koszt licencji na większą liczbę urządzeń również nie jest wysoki, jeśli weźmiemy pod uwagę:

  • możliwości, jakie oferuje to narzędzie;
  • czas, jaki oszczędzisz dzięki jego obecności;
  • fakt, że to opłata jednorazowa.

A zatem warto sprawdzić na własnym przykładzie, jak rozwiązania Moxa mogą pomóc w zarządzaniu siecią teleinformatyczną.


Elmark Automatyka
tel. 22 773 79 37
ul. Bukowińska 22 lok. 1B
02-703 Warszawa
elmark@elmark.com.pl
www.elmark.com.pl