Silniki Grupy Cantoni dla przemysłu spożywczego

| Prezentacje firmowe Artykuły

Grupa Cantoni to mający ponadstuletnią tradycję światowy lider produkcji silników elektrycznych o mocy od 0,04 do 6000 kW, a także hamulców i narzędzi. Wprowadził on na rynek nową serię silników przeznaczonych dla przemysłu spożywczego.

Silniki Grupy Cantoni dla przemysłu spożywczego

W skład Grupy wchodzą następujące firmy: Cantoni Motor S.A, Besel S.A., Celma Indukta S.A., Emit S.A., Ema-Elfa Sp. z o.o., Fenes S.A., Fana Narzędzia Sp.z o.o., Besel-Formit Sp.z o.o. i Narmod Sp.z o.o.

Silniki marki Cantoni dostarczane są zarówno na rynek krajowy, jak i rynki zagraniczne. Na potrzeby tych obszarów Grupa Cantoni odpowiada szeroką gamą silników do zastosowań w prawie wszystkich dziedzinach przemysłu – od spożywczego, przez maszynowy, wydobywczy (gazowniczy, naftowy, górniczy) do chemicznego, energetycznego i morskiego.

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu klientów, Fabryka Silników Elektrycznych Besel S.A. w Brzegu weszła w nową dla siebie branżę, wdrażając do produkcji serię silników dla przemysłu spożywczego. Ze względu na panujące w nim specyficzne warunki pracy – w szczególności higieniczno-sanitarne – konstrukcja silników jest również bardzo specyficzna. Wszystkie elementy obudowy (korpus, tarcze łożyskowe, końcówka wału) stworzono ze stali nierdzewnej wg AISI 316L (odpowiedniki X2CrNiMo17-12-2 wg EN i 1.4404 wg DIN). Wał – ze względu na materiał nierdzewny niemagnetyczny z dużą zawartością niklu – jest wykonywany specjalną technologią opracowaną w firmie Besel S.A. Polega ona na łączeniu części wału wystającej poza silnik, stworzonej z pręta niemagnetycznego, z częścią wału znajdującą się we wnętrzu silnika, w jego polu magnetycznym, zrobioną z pręta magnetycznego (stal C45E).

Zastosowanie

Nowa seria silników firmy Besel S.A. przeznaczona jest dla tych obszarów przemysłu spożywczego, które wymagają najwyższych standardów sanitarnych:

  • linii do produkcji i przetwarzania żywności (mięso, drób, ryby, nabiał, napoje, warzywa i owoce);
  • procesów pakowania;
  • wszystkich innych zastosowań, w których należy zachować najwyższej jakości standardy bezpieczeństwa żywności.

Kolejnymi cechami charakterystycznymi tej serii silników są gładka, bezżeberkowa obudowa oraz brak zewnętrznych śrub przykręcających obie tarcze do korpusu. Silniki nie mają skrzynki zaciskowej, a kabel zasilający (w specjalnej oponie) jest wyprowadzony (poprzez specjalną dławnicę) przez powierzchnię czołową tarczy łożyskowej od strony przeciwnapędowej.

Silniki wykonuje się w stopniu ochrony IP66 lub innym – po uprzednim uzgodnieniu z klientem.

Wszystkie powyższe cechy pozwalają na zachowanie czystości wokół urządzeń mających kontakt z żywnością – zarówno poprzez utrudnione osadzanie się zanieczyszczeń, jak i łatwe ich usuwanie (mycie silnika).

Warto dodać, że ze względu na chłodzenie tylko powierzchniowe (emisyjne) wg IC 410 wg IEC-EN 60034-6 na etapie zapytania ofertowego konieczne jest ustalenie rodzaju pracy (S1, S2, S3… lub innej). Seria silników 3-fazowych może być wykonywana od wielkości mechanicznej 56 do 90 na dowolne napięcie i częstotliwość sieci zasilającej.

W przypadku zainteresowania zapraszamy do kontaktu motor@cantonigroup.com lub besel@cantonigroup.com.

Higieniczna konstrukcja silników firmy Besel S.A. (Grupa Cantoni) dla przemysłu spożywczego, wykonana ze stali nierdzewnej, zapewnia bezpieczeństwo produktów spożywczych i napojów. Silniki te są odporne na działanie wysokociśnieniowych środków czyszczących i dezynfekujących, wspomagają utrzymanie standardów higieny i skutecznie skracają czas przestoju podczas mycia.

Cantoni Group
www.cantonigroup.com