Opanuj cyfrową produkcję części w pięciu krokach

| Prezentacje firmowe Przemysł 4.0

Jak najlepiej przygotować przedsiębiorstwo do cyfrowej produkcji? Przedstawiamy pięć punktów podpowiadających jak zaadaptować się do zmian, które zachodzą obecnie w przemyśle.

Opanuj cyfrową produkcję części w pięciu krokach

Jednym z najważniejszych wyzwań, przed którymi stoją obecnie konstruktorzy maszyn, jest rosnąca złożoność związana z wprowadzaniem nowych maszyn, w odpowiedzi na rosnące potrzeby customizacji. Odpowiedzią na te wyzwania jest cyfryzacja produkcji. Więcej na temat zastosowań CAM w zakładach produkcyjnych dowiesz się, pobierając e-book „Produkcja odchudzona jest oparta o zautomatyzowane procesy CAM”.

Pobierz bezpłatnie ebook

Według Allied Market Research (https://www.alliedmarketresearch.com/digital-manufacturing-market-A11759) do roku 2030 globalny rynek produkcji cyfrowej osiągnie wartość 1370,3 mld dolarów w porównaniu do 276,5 mld dolarów w 2020 r., co oznacza średni roczny wzrost (CAGR) w latach 2021–2030 na poziomie 16,5%. Produkcja cyfrowa oznacza zintegrowane podejście do wytwarzania oraz konstruowania produktów w przemyśle, przy użyciu systemów komputerowych i cyfrowych narzędzi. Wykorzystuje ona:

  • koncepcje projektowania wspomaganego komputerowo (CAD),
  • modelowania wspomaganego komputerowo (CAM),
  • Internetu Rzeczy (IoT),
  • analizy Big Data.

Cyfrowa produkcja posiada również takie cechy, jak wyższa wydajność, lepsza jakość, niższe koszty operacyjne i wyższy poziom optymalizacji działania.

1. Rozpocznij automatyzację cyfrowej produkcji części

Producenci muszą w pełni połączyć swoje procesy cyfrowe i fizyczne oraz stworzyć ciągłą, cyfrową komunikację, pętlę sprzężenia zwrotnego, pozwalającą im zrozumieć, jak każda zmiana w projekcie części wpływa na pełny proces produkcyjny. Do optymalizacji tego elementu produkcji służy oprogramowanie, dostarczane np. przez firmę Siemens, wspierające cyfrową produkcję części. Integruje ono procesy produkcyjne, przyspiesza obieg danych, poprawia współpracę i usprawnia działanie.

2. Automatyzuj projektowanie części cyfrowych za pomocą rozwiązań CAM

Do zautomatyzowania produkcji konieczne są odpowiednie narzędzia CAM wspierające projektowanie. Pozwalają one wykorzystywać już zweryfikowane dane produkcyjne, umożliwiają zautomatyzowanie programowania i optymalizację procesów obróbki, wpływając na poprawę jakości i skrócenie czasu wprowadzania nowych rozwiązań na rynek. Dzięki temu firmy mogą czerpać korzyści z narzędzi programistycznych wyposażonych w technologię przyspieszającą projektowanie. Zakres funkcji obejmuje obsługę automatycznych przejść skracających cykl opracowywania nowych części i podzespołów.

UWAGA: Istotnym elementem wysoce zautomatyzowanego CAM jest wdrożenie cyfrowego bliźniaka konfiguracji maszyny. Umożliwia ono optymalizację i weryfikację procesów wytwarzania, pozwalając uniknąć kosztownych błędów w produkcji. Poprawia także gospodarkę materiałową.

3. Zadbaj o wzrost wydajności dzięki zsynchronizowanej produkcji części (współpracy CAD, CAM i CNC)

Korzystając z jednego zintegrowanego systemu do projektowania, symulacji i obróbki części można zwiększyć wydajność produkcji. Usprawnienie komunikacji między CAD i CAM pozwala szybciej i łatwiej wprowadzać zmiany, nie popełniając przy tym kosztownych błędów. Umożliwia to skrócenie czasu realizacji od zamówienia do wyprodukowania, dzięki gotowym procedurom produkcji części i automatyzacji procesu planowania.

UWAGA: Zintegrowane narzędzia CAD, CAM i CNC pozwalają na przyspieszenie obiegu informacji. Koncepcja ta opiera się na funkcjach wykorzystujących dane zarejestrowane podczas fazy modelowania 3D projektu. W efekcie, możliwe jest automatyczne programowanie i optymalizowanie metod obróbki, zwiększające jakość i wydajność.

4. Popraw jakość części cyfrowych dzięki wytwarzaniu przyrostowemu

Tworzenie złożonych geometrii, które byłyby trudne lub niemożliwe do osiągnięcia tradycyjnymi metodami produkcji, realizowane jest dzięki nowoczesnym technologiom produkcji przyrostowej (drukowi 3D). Wytworzone w ten sposób złożone geometrie są często mocniejsze i lżejsze niż ich tradycyjnie produkowane odpowiedniki. Produkcja przyrostowa umożliwia znaczną poprawę jakości konstrukcji części i produktów.

UWAGA: Warto być firmą, która jako pierwsza na rynku zaczyna produkcję części zapasowych metodą przyrostową. Pierwsi na rynku będą wyróżniać się na tle konkurencji i zyskują przewagę.

5. Wykorzystuj efektywnie narzędzia projektowe

Siemens Digital Part Production (DPP) oferuje nowe rozwiązania inżynieryjne i produkcyjne pozwalające nadążać za rosnącą złożonością i potrzebami inżynierów. Jednocześnie zapewnia najwyższą wydajność i jakość produkcji części. Kompleksowy cyfrowy bliźniak łączy cyfrowo cały proces produkcyjny, automatyzując wiele procesów w obszarze inżynierii i produkcji.

Chcesz wiedzieć więcej? Pobierz e-book, z którego dowiesz się jak stosować CAM w zakładach produkcyjnych.

 

źródło: Siemens