Weidmüller prezentuje u-OS – nowy innowacyjny system operacyjny dla automatyki przemysłowej i IIoT

Przełomowy system operacyjny Weidmüller u-OS dla automatyki przemysłowej i IIoT opiera się na otwartych, uznanych standardach, takich jak Linux, technologia kontenerowa czy OPC UA i umożliwia integrację różnych aplikacji. Jest dzięki temu łatwy do rozbudowy i wspiera inżynierów automatyków w tworzeniu systemów dostosowanych do potrzeb oraz dostępnych przez przeglądarkę internetową, za pomocą przyjaznego środowiska programowania. W efekcie zapewnia użytkownikom niezależność, elastyczność i gotowość na przyszłe zmiany.

Posłuchaj
00:00

IT i OT były kiedyś odrębnymi dziedzinami: podczas gdy technologia informacyjna odpowiada za systemy danych, technologia operacyjna obejmuje sprzęt oraz oprogramowanie do sterowania i zarządzania systemami w przemyśle wytwórczym i procesowym. W ostatnich latach, wraz z rozwojem przemysłu w duchu koncepcji Industry 4.0, świat OT zaczął łączyć się ze światem IT, a branża narażona jest na coraz większą liczbę bodźców, które znacznie przyspieszają tę fuzję. Cyfryzacja, technologie chmurowe i brzegowe, sztuczna inteligencja oraz Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT) wpływają na technologię operacyjną, rozwijając się w coraz większym tempie.

"Do 2025 roku w użyciu będzie co najmniej 40 miliardów urządzeń IoT", szacuje Andreas Hoffmann, wiceprezes Business Unit Automation w Weidmüller Interface.

Wydajne urządzenia brzegowe zapewniają przewagę konkurencyjną

Dzięki sieciowaniu i cyfryzacji procesów aż do krawędzi sieci przedsiębiorstwa zyskują decydującą przewagę konkurencyjną: przejrzyste i aktualne informacje, dużą elastyczność procesów, możliwość podejmowania przyszłościowych decyzji, a tym samym oszczędność czasu i kosztów – jak również, co nie mniej ważne, poprawę jakości procesów.

Prowadzi to nie tylko do wykładniczego wzrostu ilości danych, ale także do przeniesienia dotychczas scentralizowanych funkcji IT i procesów decyzyjnych na zdecentralizowane komponenty brzegowe. W efekcie wymagane jest cyfrowe sieciowanie wielu różnych systemów i rozwiązań. To, co wydaje się korzystne w teorii, staje się również bardzo korzystne w praktyce, choć wdrożenie nie jest (jeszcze) takie proste. Dzieje się tak dlatego, że wiele korzyści, jakie może zaoferować zintegrowana inteligentna fabryka w zakresie elastyczności, kosztów i efektywności energetycznej, nie może być urzeczywistnionych ze względu na systemy automatyki specyficzne dla danego producenta. Warunek wstępny udanego wdrożenia rozwiązania na rynku w ramach IT, czyli bezproblemowa kompatybilność z systemami innych firm, pozostaje daleki od standardu obowiązującego w OT: użytkownicy często muszą radzić sobie z niekompatybilnością własnych koncepcji oraz kosztowną konserwacją i modernizacją systemów. W ostatnich latach wiele firm przekonało się również, że stosowane przez nie indywidualne rozwiązania dają bardzo małe możliwości prostego przejścia na komponenty innego producenta w przypadku zakłóceń w globalnym łańcuchu dostaw.

Komunikacja między OT i IT w jednym urządzeniu

"Im bardziej światy IT i OT się przenikają, tym większe jest pragnienie użytkowników, aby przełamać tę zależność", mówi Andreas Hoffmann, podsumowując wymagania klientów. "System operacyjny Weidmüller u-OS oferuje użytkownikom otwartą, elastyczną i niezależną platformę oprogramowania dla IIoT i automatyki".

u-OS łączy stabilność rozwiązań automatyki z potencjałem IIoT w jednym urządzeniu, stanowiąc dla inżynierów automatyki oraz programistów IT opcję, która ułatwia cyfrowe połączenie szerokiej gamy systemów w sieć.

Chociaż istnieją już podejścia do kompleksowych platform automatyzacji, użytkownik musi również orientować się w specyfikacjach dostawcy. Bardzo trudno np. zintegrować rozwiązania pochodzące od dostawców zewnętrznych, tymczasem u-OS opiera się na wykorzystaniu otwartych, ustalonych standardów, takich jak Linux, technologia kontenerowa i OPC UA oraz umożliwia integrację aplikacji Weidmüller, aplikacji własnych lub aplikacji pochodzących od dostawców zewnętrznych. To czyni użytkownika niezależnym i gotowym na przyszłość, ponieważ może polegać na dostawcach zewnętrznych, którzy również oferują platformy automatyzacji lub aplikacje.

Linux jako otwarty standard jest zatem warunkiem wstępnym, ponieważ łączy w sobie cechy niezbędne do zastosowania w środowisku automatyki: doskonałe możliwości w czasie rzeczywistym, dużą społeczność usługodawców i deweloperów oraz łatwą optymalizację i w razie potrzeby adaptację kodu open source.

 
Fot. 1. Sterowniki PLC u-control M2000 i M3000 i M4000 – modułowe sterowniki PLC do automatyki przemysłowej i aplikacji IoT z systemem operacyjnym u-OS

Kontenery: szybkie wdrażanie rozwiązań programowych

Technologia kontenerów jako otwarty standard umożliwia użytkownikom łączenie w jeden pakiet aplikacji ze wszystkimi jej zależnościami. Oznacza to, że nawet złożone wersje oprogramowania mogą być dostarczane w sposób automatyczny i szybki. Eliminuje to wiele źródeł błędów podczas instalacji i aktualizacji, skraca czas i oszczędza koszty. Menedżer aplikacji stosowany przez u-OS umożliwia łatwą konfigurację systemu w celu dostosowania go do specyficznych potrzeb klienta, bez konieczności posiadania programistycznej wiedzy.

OPC UA (open platform communications unified architecture) to otwarty protokół komunikacji przemysłowej, który umożliwia niezależną od platformy, niezawodną i bezpieczną wymianę informacji pomiędzy urządzeniami różnych producentów.

Korzystając z tych otwartych standardów, u-OS umożliwia działanie na swojej platformie programowej systemów uruchomieniowych innych firm. Przykład stanowi CODESYS, największy niezależny od producenta ekosystem w automatyce przemysłowej – niezależny od sprzętu system programowania do tworzenia, planowania projektu, dokumentacji, wizualizacji i konfiguracji aplikacji sterujących. Ponadto, zintegrowane środowisko uruchomieniowe u-create web od firmy Weidmüller umożliwia prostą inżynierię bez znajomości programowania.

 
Rys. 1. Otwórz się na przyszłość z u-OS – łatwym do rozbudowy, przyjaznym dla użytkownika i opartym na sieci systemem operacyjnym automatyki przemysłowej; u-OS łączy ze sobą przemysłowe IoT i automatykę, partnerów z ich użytkownikami, chmurę z danymi i ekosystemy przemysłowe ze sobą

Indywidualizacja dzięki aplikacjom

Aplikacje – od firmy Weidmüller, dostawców zewnętrznych lub własne użytkowników – mogą być wykorzystywane do elastycznego dodawania nowych funkcji i otwierania całego świata automatyki przemysłowej i IoT. System operacyjny u-OS umożliwia takie połączenie w przyszłości różnych światów przemysłowych bez żadnych komplikacji: np. PROCON-WEB, wysokowydajne oprogramowanie do wizualizacji od Weidmüllera, można po prostu zainstalować jako aplikację na otwartym systemie sterowania.

System u-OS łączy Industrial IoT z automatyką, partnerów z ich użytkownikami, chmurę z danymi i ekosystemami przemysłowymi. Klienci, którzy stawiają na automatykę open source, a nie na systemy własnościowe, czerpią z tego korzyści na kilka sposobów. Mogą pozycjonować się jako bardziej produktywni, elastyczni i wydajni, korzystając z otwartej, cyfrowej sieci.

"To przekłada się również na koszty operacyjne i ostatecznie na konkurencyjność", dodaje Andreas Hoffmann. "Dlatego nowy system operacyjny u-OS będzie w przyszłości stanowił podstawę dla wszystkich komponentów IoT i automatyki firmy Weidmüller. Każde urządzenie ma zainstalowane oprogramowanie, które umożliwia łatwy dostęp do świata IT i OT. Możliwość rozbudowy pozwala naszym klientom, i z kolei ich klientom, na stworzenie systemu dostosowanego do potrzeb i opartego na sieci. Wszystko możesz – nic nie musisz."

 


Weidmüller
www.weidmuller.pl

Więcej na www.weidmuller.pl
Powiązane treści
Sterowniki programowalne
Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Silniki i napędy
Serwohydrauliczny napęd Bosch Rexroth zwiększa sprawność energetyczną pras do głębokiego tłoczenia
Obudowy, złącza, komponenty
277 powodów, by wybrać przyszłość bez smarowania. NOWOŚCI igus na 2025 rok
PLC, HMI, Oprogramowanie
Bosch Rexroth oferuje usługę FOTA - aktualizowanie sterowników – także pochodzących od innych producentów
Pomiary
PL Flush – precyzyjny czujnik ciśnienia do aplikacji z ograniczoną przestrzenią montażową
Pomiary
Ekran dotykowy, wyjście HDMI, mała masa, kompaktowe wymiary - nowe oscyloskopy Voltcraft z serii DOV
Bezpieczeństwo
Obniżenie kosztów suwnic wewnętrznych nawet o 40% dzięki nowemu prowadnikowi ślizgowemu firmy igus
Zobacz więcej z tagiem: PLC, HMI, Oprogramowanie
Gospodarka
zenon 15 zmienia integrację IT-OT w automatyce przemysłowej
Gospodarka
Partnerstwo Dassault Systèmes i BoConcept zmieni planowanie przestrzeni i projektowanie wnętrz
Prezentacje firmowe
Bosch Rexroth oferuje usługę FOTA - aktualizowanie sterowników – także pochodzących od innych producentów

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów