Finder OPTA - rozwiązanie dla przemysłu

| Prezentacje firmowe Przemysł 4.0

Dzisiejszy przemysł znacząco różni się od tego sprzed lat. Proces ewolucji jest związany z nieustającą robotyzacją. Wykorzystanie nowoczesnych technologii i robotów przemysłowych zmieniło całkowicie rolę ludzi w całym procesie. Dawniej przemysł opierał się na ciężkiej i czasochłonnej pracy fizycznej wielu zatrudnionych osób, obecnie człowiek w zmodernizowanych lub nowo wybudowanych firmach jest jedynie nadzorcą procesu produkcji.

Finder OPTA - rozwiązanie dla przemysłu

Firma Finder, kojarzona głównie z produkcją przekaźników, już od 1954 r. wspiera postęp i dostarcza rozwiązania pozwalające na rozwój oraz automatyzację produkcji praktycznie w każdej branży na całym świecie. Podążanie z duchem czasu i wychodzenie naprzeciw potrzebom naszych klientów doprowadziło w ostatnim czasie do wprowadzenia do oferty nowego rozwiązania – programowalnego przekaźnika logicznego seria 8A. Jest to owoc współpracy z Arduino, znanym na rynku głównie przez pasjonatów elektroniki. No dobrze, ale Arduino do przemysłu? Jak najbardziej! Współpraca firmy Finder i Arduino polega na idealnym połączeniu. Arduino dostarcza software z olbrzymią ilością gotowych do zaimplementowania bibliotek oraz chmurę pozwalającą na przechowywanie danych i dostęp do nich z każdego miejsca na ziemi za pośrednictwem Internetu. Natomiast Finder, bazując na swoim przemysłowym doświadczeniu, wykonał hardware, stabilny i przystosowany do pracy w wymagających warunkach, jakie panują w szafach sterowniczych. Współpraca jest odpowiedzią na potrzeby Przemysłu 4.0.

Seria 8A - trzy produkty do twoich potrzeb

Programowalny przekaźnik logiczny daje inżynierowi możliwość stworzenia dowolnej aplikacji w zależności od potrzeb. Wszystko dzieje się na podstawie danych dostarczonych do Opty, odczytywanych z urządzeń peryferyjnych. Przykładem takich danych są te dotyczące temperatury, wilgotności, poziomu cieczy czy natężenia światła. Opta oferuje osiem programowalnych wejść cyfrowo-analogowych, dlatego niezależnie możemy odczytywać do ośmiu sygnałów jednocześnie. Do dyspozycji pozostają cztery wyjścia przekaźnikowe do 10 A, pozwalające na odpowiedź zaprogramowaną przez konstruktora. Taką formą odpowiedzi na to, co otrzymujemy na wejściu, może być załączenie wentylatora albo grzałki w celu regulacji temperatury lub wilgotności, załączenie pompy do regulacji poziomu cieczy czy załączenie źródła światła, jeśli nadejdzie zmrok. Finder Opta serii 8A daje użytkownikowi jeszcze więcej elastyczności i możliwość adaptacji do wymagań projektowych. W sprzedaży są dostępne trzy wersje urządzenia, wszystkie zasilane napięciem 12‒24 VDC. Różnią się one interfejsami.

W podstawowej wersji, LITE, mamy port USB C, który może służyć do zasilania procesora, programowania go i flashowania, ale nie do zasilania wyjść, sterowników PLC i urządzeń peryferyjnych. Za pomocą USB można też rejestrować dane lub aktualizować program wewnątrz PLC. Następnie użytkownik ma do dyspozycji port RJ45 do ETH i ModbusTCP/IP.

W kolejnej wersji, PLUS, zyskujemy dodatkowo możliwość korzystania z portu Modbus RS485.

Natomiast najbardziej zaawansowana wersja, ADVANCED, poza wymienionymi wcześniej portami, ma wbudowane moduły Wi-Fi oraz Bluetooth. To właśnie ta najbogatsza wersja wzbudza największe zainteresowanie wśród klientów i pozwala w pełni wykorzystać to, co daje Finder Opta. Moduł Wi-Fi łączy również urządzenie z chmurą Arduino, czyli Arduino IoT Cloud. Umożliwia to zapis danych na serwerach Arduino. Na podstawie danych z serwerów użytkownik może stworzyć czytelne wykresy. Przykładem takiego układu jest podłączenie licznika energii do maszyn produkcyjnych, podpięcie ich do Finder Opta za pomocą nr RS485 i dzięki chmurze odczytywanie na bieżąco poboru energii, gdy siedzi się w biurze lub w domu. Tak więc programowalny sterownik logiczny pozwala analizować dane, przesyłać je i wyświetlać. Co ważne, dane można też odczytać w aplikacji IoT Remote w telefonie (dostępna na Android i iOS). Chmura daje użytkownikowi jeszcze dużo więcej – pozwala na zdalne załączanie scenariuszy i automatyzację procesów dla biznesu lub domu.

 
Tabela 1. Dostępność portów komunikacyjnych w trzech wersjach programowalnego przekaźnika logicznego Opta

W tabeli 1 przedstawiono w czytelny sposób, jakie porty komunikacyjne są dostępne w poszczególnych wersjach programowalnego przekaźnika logicznego.

Zaprogramować logikę

Skoro już wiemy, za pomocą jakich standardów Opta może komunikować się z układami peryferyjnymi i co można zrobić z sygnałami, które docierają do przekaźnika logicznego, nasuwa się pytanie: jak to zrobić?

Odpowiedź jest prosta. Trzeba odpowiednio zaprogramować logikę sterującą procesem. Finder Opta daje kilka możliwości. Pierwszą z nich jest język Arduino, w którym piszemy za pomocą środowiska Arduino IDE. Natomiast drugą – wykorzystanie języków IEC 61131-3 (LD – SFC – FBD – ST – IL) w oprogramowaniu Arduino PLC IDE. Dzięki darmowym i przyjaznym środowiskom deweloperskim do programowania oraz wielu poradnikom każdy poradzi sobie z napisaniem programu na na ten wszestronny przekaźnik.

Optymalne korzyści

Korzyści płynących z wykorzystania programowalnego przekaźnika logicznego Opta jest wiele. Największą stanowi oparcie go na oprogramowaniu Arduino, które w mniejszym lub większym stopniu jest znane każdemu, kto miał do czynienia z elektroniką. Nawet jeśli będzie to pierwsze zetknięcie się z tego typu platformami w Internecie, istnieje cała masa instrukcji i poradników stworzonych przez fanów Arduino. Poza szerokim wsparciem, z jakiego możemy skorzystać, Opta wpływa również na poprawę produktywności. Zapewnia łatwe przenoszenie kodu, możliwość zdalnej obsługi urządzeń i nanoszenie zmian w kodzie bez fizycznego kontaktu z platformą. Programowalny przekaźnik logiczny serii 8A jest również zabezpieczony przed włamaniem na poziomie sprzętowym dzięki wbudowanemu chipowi szyfrującemu chroniącemu Finder Opta przed nieautoryzowanym dostępem w środowisku przemysłowym i domowym.

Łatwo zauważyć, że rozwój technologii przyspiesza z niewyobrażalną do tej pory dynamiką. Wielkie zmiany zaszły tak naprawdę w okresie życia jednego pokolenia – od wozu z koniem, do autonomicznych pojazdów i dronów dostępnych dla każdego. Przemysł też nieustannie się zmienia, co jest całkowicie normalne i nieuniknione. Warto zatem nie bać się zmian, otworzyć się na nowe rozwiązania i przełączyć na przyszłość razem z firmą Finder i programowalnym przekaźnikiem logicznym serii 8A.

 

Maciej Karaś
Finder Polska Sp. z o.o.
www.findernet.com/pl/polska