Przewaga silników liniowych w produkcji opakowań

| Prezentacje firmowe Silniki i napędy

Podczas produkcji opakowań kartonowych zdarza się, że zostają one źle dopasowane, powodując zwiększenie zużycia kartonu, co podwyższa koszty. Możliwość rozwiązania tego problemu daje maszyna Kraft VPS100 firmy KRAFT Maschinenbau, w której wykorzystano silniki liniowe produkcji LinMot i wspomagające je serwonapędy.

Przewaga silników liniowych w produkcji opakowań

Perforowanie, zginanie i wycinanie w procesie produkcji opakowań kartonowych

Maszyna Kraft VPS100 uwzględnia indywidualne wytyczne w produkcji opakowań. Wszystkie niestandardowe projekty opakowań są dzięki niej implementowane w szybki i łatwy sposób, eliminując konieczność czasochłonnego wprowadzania zmian. Jednocześnie zastosowane w maszynie silniki liniowe LinMot dbają o zachowanie precyzji i dynamiki produkcji opakowań. Zapewniają łatwą regulację głębokości cięcia i zginania (bigowania). Wszystkie narzędzia w maszynie są wyposażone w samodzielny silnik pozycjonujący, zwiększając elastyczność maszyny w dokonywaniu konfiguracji. Z silnikami liniowymi czas przezbrojenia maszyny zostaje ograniczony do minimum.

Monitoring procesów produkcji

 
Fot. 1. Opatentowane narzędzie wielofunkcyjne – zgina, wycina i perforuje z maksymalną precyzją i szybkością

Maszynę Kraft VPS100 charakteryzują nie tylko oszczędność materiału i elastyczność w konfiguracji, ale również niezawodność i oszczędność energii w porównaniu z systemami pneumatycznymi. Zestawy siłowników pneumatycznych w przeciwieństwie do silników liniowych LinMot nie zapewniają informacji zwrotnej o zakończonym procesie. Dzięki opcji "monitorowania procesu" system Kraft VPS100 pozwala na rejestrowanie i ocenianie poszczególnych sekwencji produkcyjnych. Taka analiza danych zapewnia stałą jakość i gwarantuje możliwość wdrożenia konserwacji predykcyjnej.

Napędy LinMot charakteryzują się bardzo szybkim czasem cyklu i dlatego potrafią rejestrować poszczególne punkty pomiarowe z najwyższą możliwą częstotliwością próbkowania. Dzięki temu użytkownik otrzymuje szczegółowy obraz procesu produkcyjnego i dopiero na podstawie tych danych jest w stanie ocenić, czy przebiega on prawidłowo.

Konkurencyjny bilans kosztów produkcji opakowań kartonowych

Bilans zużycia energii elektrycznej silników liniowych również jest imponujący. Ostatecznie przecież 2/3 kosztów eksploatacyjnych w maszynach opartych o pneumatykę wiąże się z zasilaniem energią siłowników pneumatycznych, ponieważ energia musi być do nich dostarczana przez cały czas ruchu silników pneumatycznych. Pomimo że koszt zakupu rozwiązania pneumatycznego jest mniejszy od systemu opartego na elektrycznych silnikach liniowych LinMot, to za sprawą znacznie niższego poziomu zużycia energii koszt napędu elektrycznego zwraca się często w czasie krótszym niż pół roku.

Roczny koszt energii przy wykorzystaniu elektrycznego silnika liniowego może wynieść nawet 273 zł, co w analogicznych warunkach przy wykorzystaniu siłowników pneumatycznych oznacza wydatek 17 540 zł.

Ekologiczna produkcja przez redukcję CO2

Coraz więcej ludzi nie tylko krytycznie odnosi się do swoich wyborów konsumenckich, ale także ocenia przedsiębiorstwa na podstawie tego, czy prowadzone przez nie działania redukują szkodliwość dla klimatu. Firmy, które wybiegają w przyszłość, mogą dostrzec w wykorzystaniu silników liniowych LinMot energooszczędne rozwiązanie przekładające się na dbałość o środowisko naturalne. Dzięki temu producent jest w stanie promować pozytywny wizerunek firmy dbającej o ekologię.

Jednak już sama perspektywa finansowa – za którą stoją: obniżenie kosztów produkcji opakowań kartonowych, niezawodność i lepszy balans energetyczny – jest wystarczającym powodem, aby zdecydować się na zastosowanie zrównoważonych elektrycznych silników liniowych LinMot.

 


Multiprojekt Automatyka
www.multiprojekt.pl