HMI Kinco - panele operatorskie do twojej aplikacji

| Prezentacje firmowe PLC, HMI, Oprogramowanie

Łącznik między operatorem a maszyną, który umożliwia wizualizację stanu, nadzór czy sterowanie pracą urządzeń oraz instalacji przemysłowych – tak w skrócie można zdefiniować panel operatorski HMI. Wydajny interfejs człowiek-maszyna ma istotny wpływ na efektywność pracy i zapewnienie bezpiecznej, płynnej produkcji. Wśród szerokiej oferty dostępnej na rynku warto zwrócić uwagę na funkcjonalne panele operatorskie firmy Kinco, znajdujące się w ofercie firmy WObit.

HMI Kinco - panele operatorskie do twojej aplikacji

Seria paneli Mass

Seria paneli Mass firmy Kinco to ekonomiczny produkt o doskonałej, kompleksowej wydajności. Dzięki obsłudze szybkich odpowiedzi i dużej mocy obliczeniowej jest on w stanie obsłużyć różne scenariusze przy zachowaniu wysokiej wydajności kosztowej. Seria Mass jest wyposażona w wielordzeniowy procesor 1 GHz klasy przemysłowej i 256 MB pamięci NAND Flash + 128 MB pamięci DDR, zgodnie z zapotrzebowaniem rynku. Panele mają wyświetlacz HD o jasności 450 cd/m2 i współczynniku kontrastu 800:1. Charakteryzują się dużą pojemnością pamięci, wysoką rozdzielczością, widokiem pełnoekranowym oraz szeroką gamą kolorów (16 milionów). Wyposażono je też w nową generację bezpłatnego oprogramowania Kinco Dtools v4.0.

Panele z serii Mass znajdują zastosowanie w branży elektroniki 3C, opakowań, elektroniki samochodowej, logistyki, maszyn spożywczych i innych. Dzięki stopniowi ochrony IP65 nadają się również do zastosowań na zewnątrz.

Panele operatorskie z serii Green

Do pośredniczenia w komunikacji między człowiekiem a maszyną – w tym zbierania aktualnych danych z zarządzanych procesów, ich wizualizacji oraz sterowania – doskonale nadaje się seria Green. Jest to efektywna kosztowo generacja paneli operatorskich HMI firmy Kinco. Charakteryzuje się nowoczesnym designem i wsparciem pracy dla użytkownika, co wyróżnia ją pośród wysokiej jakości paneli HMI. Zastosowano w niej bardzo popularny na rynku, 32-bitowy procesor o częstotliwości 792 MHz, dzięki czemu produkty cechują się doskonałą wydajnością oraz żywotnością (ponad dziesięć lat).

Seria Green składa się z trzech podtypów:

  • GH – zaawansowanych technicznie paneli, wyposażonych w cztery porty szeregowe, Ethernet, standardowy port master USB i slave, wbudowaną izolację zasilania i izolację portów szeregowych;
  • G – standardowych paneli, wyposażonych w trzy porty szeregowe, Ethernet, standardowy port master USB i slave, wbudowaną izolację zasilania;
  • GL – ekonomicznych paneli, wyposażonych w dwa porty szeregowe, Ethernet, standardowy port master USB i slave.
 
Fot. 1. Panel F104E-CAN z serii Future
 
Fot. 2. Panel GL070E z serii Green

Panele HMI z serii Future

Do bardzo zaawansowanych aplikacji dobrym wyborem będą przemysłowe panele operatorskie z serii Future, które równoważą spełnianie wysokich wymogów przemysłu z przyjemnością korzystania z nowych technologii. Panele HMI z tej serii produkowane są ze ściśle wyselekcjonowanych materiałów, charakteryzują się bardzo długą żywotnością oraz jakością.

Urządzenia z serii Future wyposażone są w wydajny 32-bitowy procesor 1 GHz, oparty o Cortex-A9, 512 MB pamięci DDR3. Mają wbudowaną pamięć ferroelektryczną, umożliwiającą częste kasowanie i zapisywanie nowych danych bez utraty częstotliwości, zapewniając szybki odczyt i zapis danych. Mają również wbudowane funkcje IoT, umożliwiające proste połączenie z Kinco M-IoT i Alibaba Cloud IIoT, łatwe przesyłanie danych do chmury, zdalne pobieranie, zdalne przesyłanie, zdalny monitoring oraz zdalne debugowanie online PLC.

Panele operatorskie ze sterownikiem PLC

Panele HMI oferują dziś znacznie więcej możliwości niż standardowe funkcje przypisywane tej grupie produktowej jeszcze kilka lat temu. W aplikacjach, w których wymiary oraz ograniczenie ilości przewodów są istotnym parametrem, warto rozważyć zastosowanie paneli ze zintegrowanym sterownikiem PLC, takich jak seria MK dostępna w ofercie WObit. Wspomniane urządzenia łączą funkcje wizualizacji i sterowania oraz zadawania parametrów pracy systemu. Doskonale sprawdzą się w małych i średnich instalacjach automatyki, gdzie kluczowe jest zintegrowanie wszystkich niezbędnych funkcji w kompaktowym urządzeniu. To dobry wybór dla poszukujących długoterminowej stabilności i wysokiej jakości interfejsu człowiek-maszyna. Niewątpliwą korzyść stanowi eliminacja okablowania oraz etapu komunikacji między panelem HMI a sterownikiem PLC, dzięki czemu obniżeniu ulegają koszty urządzenia.

 
Fot. 3. Seria Green paneli Kinco

Panele z serii MK są wyposażone w bardzo wydajny procesor i platformę technologiczną oprogramowania DTools, co pozwala na obsługę bogatszych komponentów obrazu i funkcji nowego oprogramowania. Przykładowo, model MK070 o 7” matrycy wyposażony jest w interfejs MODBUS RTU oraz Ethernet, a także umożliwia obsługę do ośmiu modułów rozszerzeń z serii KS. Panel MK070 ma cztery szybkie liczniki impulsów, z których każdy dopuszcza maksymalnie 32 wartości PV i obsługuje 32 przerwania "CV = PV". Maksymalna częstotliwość zliczania czterech liczników impulsów wynosi 50 KHz. Urządzenie ma też cztery szybkie wyjścia impulsowe obsługujące sygnały wyjściowe PTO (ciąg impulsów) i PWM (modulacja szerokości impulsu). Oprogramowanie zapewnia grupę poleceń sterujących pozycjonowaniem i inne funkcje, aby ułatwić użytkownikom wdrażanie prostych aplikacji do sterowania ruchem.

Do serii Mass, Green, Future oraz MK producent oferuje bezpłatne oprogramowanie nowej generacji – Kinco DTools. Design wspiera wszystkie czcionki zainstalowane w systemie komputerowym. VNC umożliwia współpracę pomiędzy HMI i HMI, HMI i PC, a także urządzeniami mobilnymi typu smartfon. Wspiera użyteczne komponenty, takie jak przeglądanie PDF czy zarządzanie zapisami logów do projektowania interfejsu zarządzającego. Umożliwia zdalną obsługę (zdalny pulpit i pobieranie plików), zarządzanie rejestrami, hasłami (16 poziomów dostępu), eksportowanie zaszyfrowanych plików CSV oraz wielopoziomowe wyświetlanie zdarzeń. Ma prosty i przyjazny w użyciu interfejs.

 
Fot. 4. Panel ze zintegrowanym sterownikiem PLC z serii MK
 
Fot. 5. Panel HMI z serii Mass

Moduł pomiarowy ADAE42-ETH

W przypadku aplikacji pomiarowych, gdzie wymagane są zbieranie danych oraz ich wizualizacja, ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie wielokanałowego, uniwersalnego modułu pomiarowego zamiast sterownika PLC wraz z panelem HMI. Firma WObit oferuje 4-kanałowy moduł pomiarowy ADAE42-ETH własnej produkcji.

 
Fot. 6. Panele Kinco
 
Fot. 7. Panel HMI z serii Mass
 
Fot. 8. Moduł pomiarowy ADAE42-ETH

Jest to wielofunkcyjne urządzenie, przeznaczone do współpracy zarówno z czujnikami z wyjściem analogowym (napięciowym lub prądowym), jak i z przetwornikami impulsowymi obrotowymi lub liniowymi z wyjściem kwadraturowym. Moduł obsługuje do czterech czujników z wyjściem analogowym oraz do dwóch czujników z wyjściem kwadraturowym. Dodatkowo urządzenie umożliwia wykonywanie operacji matematycznych prowadzonych na wartościach z przetworników. Moduł ADAE42-ETH jest wyposażony w sześć wyjść tranzystorowych typu OC z konfigurowalnym progiem załączania/wyłączania, zależnym od wartości wejść analogowych, rejestrów matematycznych, położenia czy prędkości enkodera. Po zaprogramowaniu odpowiednich progów urządzenie może pracować bez nadzoru komputera PC. Moduł pomiarowy ADAE42-ETH wyposażony jest w złącze USB, RS485 (MODBUS-RTU) oraz ETHERNET. Złącze USB pozwala na szybką konfigurację urządzenia oraz akwizycję pomiarów z komputera PC (dostępna jest darmowa aplikacja ADAE42-ETH-PC, do pobrania ze strony www.wobit.com.pl).

Za pośrednictwem interfejsów RS485 i ETHERNET możliwy jest odczyt pomiarów z wielu modułów jednocześnie i przesyłanie danych do urządzeń nadrzędnych (np. do sterownika PLC czy panelu HMI) po protokole MODBUS-RTU (RS485) lub MODBUS-TCP (ETHERNET).

Więcej informacji o panelach HMI Kinco i urządzeniach pomiarowych WObit można znaleźć na stronie www.wobit.com.pl oraz kontaktując się z firmowymi specjalistami pod numerem 61 22 27 422.

 

P.P.H. WObit E. J. Ober s.c.
Dęborzyce 16, 62-045 Pniewy
wobit@wobit.com.pl
tel. +48 61 22 27 422
fax +48 61 22 27 439
www.wobit.com.pl