Wydarzenia związane z pandemią spowodowały jeszcze większe przyspieszenie procesów cyfryzacji przemysłu i wdrożeń koncepcji Przemysłu 4.0, co w dłuższej perspektywie dobrze wróży rynkowi. Ludzie w halach produkcyjnych będą pojawiać się coraz rzadziej, a ich miejsce zajmą w pełni zautomatyzowane linie produkcyjne i łańcuchy logistyczne nadzorowane przez pracowników wspomaganych sprzętem, takim jak panele operatorskie i komputery panelowe. Jednocześnie rozwija się technologia. Zmierzamy coraz bardziej w kierunku rozwiązań scentralizowanych typu thin client, energooszczędnych, przystosowanych do współpracy z chmurą i urządzeniami mobilnymi.
W 2021 kondycja rynku w niewielkim stopniu się poprawiła
Biorąc pod uwagę odpowiedzi ankietowanych, wartość rynku paneli operatorskich i komputerów panelowych w całym 2021 roku wyniosła około 140 mln złotych. Zdaniem większości respondentów aktualna sytuacja na rynku nieznacznie zmieniła się w porównaniu do tej w roku ubiegłym. O 5 procent przybyło ankietowanych oceniających sytuację rynkową doskonale (rok wcześniej nikt nie ocenił tak sytuacji), ale także o 5% przybyło tych, którzy postrzegają kondycję rynku jako złą. Dominują jednak oceniający sytuację jako dobrą, których łącznie jest aż 81%.
Dla większość ankietowanych koniunktura na rynku pozostaje bez zmian. Prawie połowa jest zdania, że mamy do czynienia z poprawą koniunktury i przeważają oni nad pesymistami, których jest zaledwie 14 procent. Małe zmiany nastąpiły w ocenie stopnia konkurencyjności rynku. W niewielkim stopniu wzrosła liczba ankietowanych postrzegających konkurencję w branży jako silną (jest ich obecnie 62%).
Dokładnie tak samo jak w ubiegłym roku największym popytem cieszą się HMI małe i kolorowe. Zainteresowanie tymi modelami nie zmieniło się na przestrzeni ostatniego roku. Na drugim miejscu znajdują się HMI z dużymi ekranami powyżej 10 cali. Z roku na rok spada zainteresowanie HMI monochromatycznymi. Komputery panelowe utrzymały swoją pozycję rynkową z ostatniego roku.
Główni odbiorcy paneli operatorskich i komputerów panelowych to przemysł i automatyka (97%). Prawie ten sam udział przypadł sektorowi produkcji maszyn wraz z OEM (82%). Silną pozycję w sprzedaży mają także automatyka budynkowa (47%), energetyka (42%) oraz logistyka (42%). Do niszowych zaliczyć można rozwiązania konsumenckie (8%) oraz wojsko i zastosowania specjalne (8%).
Wśród najważniejszych dla klientów cech rozwiązań HMI ankietowani wymieniali interfejsy i komunikację (94%) oraz atrakcyjną cenę (88%). Istotne są także takie parametry jak długotrwała współpraca z dostawcą (72%), dobra obsługa posprzedażna (63%). Nieco mniej ważne, ale wciąż istotne są dla klientów cechy techniczne paneli oraz komputerów – wydajność obliczeniowa i parametry obrazu – po 50%. Do cech najmniej wpływających na wybory podejmowane przez klientów należą certyfikaty urządzeń (25%) oraz funkcja wielodotykowości interfejsu, na którą wskazuje zaledwie 28% respondentów.