Piątek, 23 lutego 2024

Panele operatorskie - dynamiczny postęp technologiczny i stabilny rynek

Sektor związany z produkcją i dystrybucją paneli operatorskich oraz komputerów panelowych to ważny i od lat rozwijający się segment rynku branżowego. Urządzenia te, będące istotnymi elementami maszyn, systemów automatyki oraz różnorodnych instalacji technologicznych, umożliwiają efektywną komunikację z operatorem, sterowanie oraz wizualizację danych, która w epoce Przemysłu 4.0 nabiera szczególnego znaczenia. Ich zastosowania wykraczają poza typowy przemysł, obejmując aplikacje w transporcie, energetyce czy zastosowaniach budynkowych. Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym raportem z polskiego rynku branżowego.

Panele operatorskie - dynamiczny postęp technologiczny i stabilny rynek

Złożoność i liczba informacji prezentowanych operatorom maszyn rośnie, podobnie jak wymogi co do łatwości obsługi maszyn i interakcji z systemami. Sterowanie gestami, kontrola paneli w rękawicach, wysoka jakość wyświetlanych obrazów, duża wytrzymałość mechaniczna i środowiskowa – to tylko część z wymagań stawianych dzisiaj przez użytkowników HMI. Z kolei dla integratorów systemów i producentów maszyn kluczowe stają się kwestie związane z łatwością projektowania i implementacji systemów z wykorzystaniem paneli operatorskich oraz zaawansowanymi możliwościami komunikacyjnymi urządzeń. Dodatkowo ewolucja w kierunku Przemysłu 4.0 nakłada kolejne wymagania dotyczące wymiany, obróbki i prezentacji danych. Wszystko to sprawia, że rynek paneli operatorskich pozostaje dynamiczny i atrakcyjny, ale też stawia wysokie wymagania dostawcom działającym w branży.

W poszukiwaniu HMI: wielkość

Rozpocznijmy od spojrzenia na najczęściej wybierane przez polskich odbiorców urządzenia, jeżeli chodzi o ich rodzaje i wielkości. Wyniki najnowszych oraz wcześniejszych badań rynkowych w tym zakresie przedstawiono na rysunku 1. Wiodącą pozycję zajmują kompaktowe i średniej wielkości interfejsy HMI z kolorowymi ekranami. Panele te, mając wyświetlacze o przekątnych do 10 cali, są powszechnie stosowane w różnego rodzaju maszynach, służą do kontroli urządzeń, a także znajdują zastosowanie w pojazdach i innych specjalistycznych aplikacjach. Prawie równie popularne są modele z większymi ekranami, zaś na końcu zestawienia plasują się HMI monochromatyczne. Wersje te, jak widać na wykresie, są technologią schodzącą.

 
Rys. 1. Najpopularniejsze rodzaje urządzeń z grupy HMI dostarczanych przez rodzimych dystrybutorów (wartości w każdym z przypadków nie sumują się do 100%)

W omawianym zestawieniu stabilną pozycję zajmują komputery panelowe, a więc urządzenia charakteryzujące się dużą mocą obliczeniową i funkcjonalnością, które wykorzystywane są w bardziej zaawansowanych aplikacjach przemysłowych, w transporcie czy energetyce. Ich udział wzrósł w stosunku do wcześniejszych badań. Warto też zwrócić uwagę, że procentowe wartości dla poszczególnych kategorii nie sumują się do 100%, bowiem każdy wynik został odniesiony do maksymalnej możliwej liczby głosów w danej kategorii.

W poszukiwaniu HMI: parametry

Analizując listę wymagań odbiorców i użytkowników HMI, można po pierwsze zauważyć, że kluczowe są tu: atrakcyjna cena zakupu oraz funkcje komunikacyjne i interfejsy (w obydwu przypadkach 89% głosów, zob. rys. 2). Komunikacja obejmuje m.in. możliwości efektywnej wymiany danych, zapewnienia zdalnego dostępu do urządzeń, a także łatwą integrację HMI w systemach oraz wsparcie dla różnorodnych interfejsów i protokołów.

 
Rys. 2. Najważniejsze dla lokalnych klientów cechy HMI i komputerów panelowych

W dalszej kolejności klienci zwracają uwagę na cechy konstrukcyjne urządzeń, takie jak jakość obudowy i stopień ochrony, a także wsparcie techniczne oferowane przez dostawców. Wytrzymała obudowa jest szczególnie ważna w środowiskach, gdzie HMI są narażone na uszkodzenia mechaniczne czy też muszą spełniać wyższe standardy higieniczne, możliwość mycia pod wysokim ciśnieniem, itd. Istotność marki produktu wskazał co trzeci ankietowany, certyfikaty są ważne dla co piątego (nie wliczając w to kwestii związanych z obudową).

Co ciekawe, w bieżącym badaniu na dalsze pozycje spadły "wydajność obliczeniowa" oraz "parametry obrazu". Dwa lata temu zyskały one po 50% wskazań, obecnie po 38%. Spadły również wskazania dotyczące interfejsów wielodotykowych, bowiem te wydają się już czymś standardowym. Tak jest w szczególności w przypadku większych HMI – np. do zastosowań medycznych, przemysłowych czy specjalistycznych.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Zobacz również