HMI Weintek pomaga zwiększyć wydajność fabryki silników - integracja maszyn z systemem MES

| Prezentacje firmowe PLC, HMI, Oprogramowanie

FUKUTA ELEC. & MACH Co. Ltd. od 1988 r. dynamicznie rozwija produkcję silników przemysłowych. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby jej specjaliści nie inwestowali w nowe technologie. Właśnie dlatego zdecydowano się na cyfryzację firmowej fabryki przy pomocy paneli operatorskich Weintek.

HMI Weintek pomaga zwiększyć wydajność fabryki silników - integracja maszyn z systemem MES

Wyzwanie

Aby sprostać rosnącym wymaganiom rynku, FUKUTA postanowiła rozbudować swoją linię produkcyjną. Zwiększenie parku maszynowego pociągnęło za sobą chęć lepszego kontrolowania procesów wytwórczych. Zdecydowano się na cyfryzację produkcji poprzez zintegrowanie jej z systemem realizacji produkcji (MES). Miał on przyczynić się do zoptymalizowania pracy maszyn oraz załogi, a także doprowadzić do zwiększenia wydajności. Firma szukała rozwiązania, które pozwoli na jak najprostszą i najefektywniejszą integrację MES z dużą liczbą urządzeń znajdujących się w fabryce.

Zadania projektu

Do głównych zadań wyznaczonych przez twórców projektu należały dwa obszary działań:

  1. Zbieranie danych z różnych sterowników PLC i innych urządzeń na linii produkcyjnej i ich synchronizacja z systemem MES.
  2. Udostępnianie personelowi bieżących informacji z MES, np. dostarczanie im zadań, harmonogramów produkcji lub informacji o zasobach.

Dobór odpowiedniego panelu HMI

Sięganie po interfejsy HMI w obsłudze maszyn stanowi obecnie standard nowoczesnej produkcji, zapewniający intuicyjną współpracę operatora z maszyną. Wobec tego, na potrzeby opisywanego projektu wybrano Weintek cMT3162X jako główny interfejs HMI i wykorzystano jego zaawansowane możliwości łączności za pomocą wbudowanych w panelu portów komunikacyjnych. Dzięki rozwiązaniom zastosowanym w tym zaawansowanym panelu wymiana danych pomiędzy nim a systemem MES przebiega w sposób płynny i szybki.

1. PLC – Integracja z MES

Specjalistom z firmy FUKUTA przy doborze HMI zależało na tym, aby był on kompatybilny z urządzeniami różnych marek wykorzystywanych w parku maszynowym. Z tego powodu pojedynczy interfejs Weintek HMI został zaprojektowany do połączenia z ponad dziesięcioma urządzeniami, w których skład wchodziły sterowniki PLC wiodących marek, takich jak Omron i Mitsubishi, czy też z urządzeniami do montażu i czytnikami kodów kreskowych. HMI przesyła na bieżąco sygnały z tych urządzeń bezpośrednio do systemu MES, za pośrednictwem serwera OPC UA. W rezultacie wszystkie dane produkcyjne są gromadzone szybko i zapewniają dostarczenie kompletnej informacji na temat każdego wyprodukowanego silnika. Aktualne i pełne dane stanowią podstawę łatwiejszej konserwacji całego systemu, zarządzania jakością i analizy wydajności w przyszłości.

2. Pobieranie danych MES w czasie rzeczywistym

Integracja HMI z systemem MES wykracza poza przesyłanie danych. System dostarcza interfejs www dla użytkownika. FUKUTA wykorzystuje wbudowaną przeglądarkę internetową cMT3162X, aby zapewnić zespołom pracującym na miejscu natychmiastowy dostęp do danych dotyczących stanu linii produkcyjnych. Większa dostępność informacji i wynikająca z niej świadomość umożliwiają zespołowi szybsze reagowanie na zdarzenia, minimalizując przestoje i podnosząc ogólną wydajność produkcji.

Poza spełnieniem podstawowych wymagań tego projektu, FUKUTA zastosowała dodatkowe rozwiązania dostępne dla panelu cMT3162X, które służą do zdalnego monitorowania w celu optymalizacji procesu wytwórczego. Zdalne monitorowanie produkcji przez HMI Weintek jest możliwe za pomocą oprogramowania cMT Viewer. Program gwarantuje inżynierom i technikom natychmiastowy dostęp do ekranów HMI z dowolnego miejsca, dzięki czemu mogą oni śledzić wydajność produkcji w czasie rzeczywistym. Co więcej, są też w stanie monitorować wiele urządzeń jednocześnie. Dzięki temu system szybciej dostosowano do wymagań firmy FUKUTA, prowadząc do skrócenia czasu osiągnięcia pełnej wydajności produkcji. Aplikacja cMT-Viewer jest bezpłatna i dostępna dla systemów iOS, Windows oraz Android. Funkcjonalność cMT-Viewer dotyczy serii paneli cMT.

Osiągnięcia końcowe

Zastosowanie panelu operatorskiego cMT3162X Weintek pozwoliło firmie FUKUTA z powodzeniem wdrożyć MES w swojej działalności. W efekcie nie tylko pomogło to w digitalizacji dokumentacji produkcyjnej, ale również rozwiązało czasochłonne problemy, takie jak monitorowanie sprzętu i ręczne rejestrowanie danych. Wprowadzenie nowego rozwiązania od firmy Weintek zwiększyło przewidywany wzrost mocy produkcyjnych silników o 30–40% i ułatwiło uruchomienie nowej linii wytwórczej o rocznej wydajności ok. 2 milionów sztuk. Co najważniejsze, firma FUKUTA pokonała przeszkody w gromadzeniu danych i teraz ma do dyspozycji pełne informacje o wolumenie produkcji. Będą one pełnić kluczową rolę w dążeniu do dalszego ulepszania procesów wytwórczych w firmie i do poprawy wydajności.

 

Multiprojekt Automatyka
www.multiprojekt.pl