2024: sytuacja w branży

Sektor związany z dystrybucją paneli operatorskich postrzegany jest jako atrakcyjna część rynku, co jest efektem nie tylko rosnącego zapotrzebowania na omawiane produkty, ale też ciągłych innowacji w obrębie samych urządzeń. W branży dominują dwa typy podmiotów: przedstawicielstwa producentów zagranicznych oraz dystrybutorzy lokalni. Ta struktura rynkowa była już wielokrotnie omawiana w naszych raportach i nie uległa znaczącym zmianom. Jednakże, co warto zaznaczyć, atrakcyjność rynku przekłada się bezpośrednio na jego konkurencyjność. W bieżącym badaniu aż 70% respondentów uznało konkurencję w branży HMI za intensywną (o 8 p.p. więcej niż w poprzednim badaniu), podczas gdy pozostali ocenili ją jako umiarkowaną (zob. rys. 3).

 
Rys. 3. Konkurencja w polskiej branży HMI – ocena dostawców
 
Rys. 4. Zmiany koniunktury na krajowym rynku HMI w bieżącej dekadzie

Jeśli chodzi o generalną koniunkturę rynkową, to tegoroczne oceny są gorsze niż w latach poprzednich. W tym przypadku 76% respondentów oceniło sytuację jako "dobrą", niestety również co piąty uznał, że jest ona "słaba" (zob. rys. 4). Nie jest to wynik dramatyczny, ale, co dobrze widać na wykresie, obecne oceny są najgorsze w kontekście całej dekady. Jednocześnie trudno prognozować najbliższą przyszłość. W tym przypadku 2/3 respondentów nie oczekiwało zmian, zaś w opinii reszty sytuacja polepszała się lub pogarszała (zob. rys. 5). Innymi słowy: pat.

 
Rys. 5. Tendencje w zakresie koniunktury na krajowym rynku HMI

Spójrzmy jeszcze na oceny wartościowe dokonywane przez krajowych dostawców HMI. Ich oszacowania tradycyjnie były zróżnicowane i oscylowały w szerokim zakresie od 10 aż do 500 milionów złotych, co wskazuje na różnorodność perspektyw tych osób. Najczęściej pojawiające się wartości wynosiły od 50 do 200 mln, zaś średnia to 120 mln zł. Jest to kwota zbliżona do wyników badań sprzed dwóch lat – wtedy średnia wyniosła około 140 mln zł.

Niezależnie jednak od samych oszacowań, można zauważyć, że polski rynek paneli operatorskich reprezentuje zarówno znaczącą wartość ekonomiczną, jak też cechuje się rozproszeniem. Działają tu małe, średnie, jak i duże przedsiębiorstwa, każde z różnymi możliwościami i skupiające się na różnych segmentach branży. Ich perspektywy obejmują nie tylko sam przemysł, ale też liczne inne aplikacje, choćby w logistyce, automatyce budynkowej czy w handlu. I o tym więcej w kolejnym rozdziale.

HMI: Kluczowe trendy technologiczne

Trendy technologiczne w zakresie nowoczesnych rozwiązań HMI obejmują dziś przede wszystkim zmiany związane z możliwościami komunikacji, wymiany i analizy danych, a także innowacje takie jak te dotyczące algorytmów sztucznej inteligencji. W badaniu respondenci wskazali kilka ich zdaniem kluczowych grup zachodzących zmian:

1. Komunikacja jako element Przemysłu 4.0 oraz IoT

W erze Przemysłu 4.0 standardem staje się integracja HMI nie tylko z systemem nadrzędnym, ale też urządzeniami i komponentami IoT (Internet of Things) oraz usługami opartymi na chmurze obliczeniowej. Szczególnie te ostatnie są coraz chętniej wykorzystywane m.in. w układach pomiarowo-kontrolnych, w zdalnym monitorowaniu i systemach rozproszonych.

2. Protokoły komunikacyjne

OPC UA, MQTT, 10GbE LAN – to przykłady zaawansowanych protokołów i standardów, które umożliwiają szybką wymianę danych pomiędzy różnymi urządzeniami. Zapewniają one interoperacyjność i możliwość stosowania paneli w systemach z komponentami pochodzącymi od różnych dostawców.

3. Sztuczna inteligencja (AI)

Algorytmy uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji stają się coraz częstszym elementem oprogramowania paneli, zapewniając możliwości lepszej analizy, w tym dużych zbiorów danych, oraz szybszego podejmowanie decyzji – np. związanych z kwestiami analizy predykcyjnej.

4. Wydajność obliczeniowa

Rozwój i implementacja nowych, bardziej wydajnych obliczeniowo procesorów o niskim poborze energii pozwala na tworzenie energooszczędnych, zaawansowanych HMI. To z kolei otwiera drogę do tworzenia bardziej złożonych aplikacji o większej wydajności.

5. Nowoczesne interfejsy użytkownika

HTML5, JavaScript, Web UI i różnorodne języki skryptowe wysokiego poziomu stają się standardem w tworzeniu elastycznych, efektywnych interfejsów użytkownika.

6. Łączność bezprzewodowa i mobilność

Możliwości w zakresie komunikacji bezprzewodowej związane z Wi-Fi 6 czy sieciami 5G to również element funkcjonalności nowoczesnych HMI. Zapewniają one większą swobodę pracy z urządzeniami, pozwalają na dalszą popularyzację wykorzystania paneli przenośnych i urządzeń z funkcjami zdalnego dostępu.

7. Otwartość i modułowość

Widoczny jest trend tworzenia rozwiązań otwartych, w tym z otwartymi systemami operacyjnymi oraz możliwościami łatwej rozbudowy, skalowania i dostosowywania do potrzeb użytkownika.

Przemysł, produkcja maszyn i inne zastosowania

Chociaż wyświetlacze i różnorodne ekrany dotykowe są dzisiaj wszechobecne, a my korzystamy z nich codziennie, to w kontekście branży HMI głównym odbiorcą pozostaje szeroko rozumiany sektor przemysłowy. Panele operatorskie są nieodłącznym elementem aplikacji na liniach produkcyjnych, w różnorodnych maszynach i urządzeniach, a także w szafach sterowniczych, zarówno nowych, jak i tych modernizowanych. Takie zastosowania dominują w statystykach i są prezentowane na rysunku 6.

 
Rys. 6. Najczęstsze zastosowania omawianych urządzeń

Rozszerzając perspektywę, można zauważyć, że panele operatorskie trafiają też do wielu innych branż, w tym budynkowej, energetyki, stosowane są w logistyce i magazynowaniu. Część rynku stanowią też aplikacje w obszarze transportu oraz handlu, choć udział tych ostatnich zmniejszył się w porównaniu do stanu z poprzednich raportów. Finalnie HMI to też liczne specjalistyczne obszary użycia – np. w urządzeniach medycznych czy w zastosowaniach wojskowych, co w efekcie tworzy szeroki i atrakcyjny rynek dla ich dostawców.

Patrząc w przyszłość, można prognozować, że największy potencjał wzrostowy dla HMI dotyczy sektora produkcji przemysłowej, szczególnie w kontekście jego dalszej automatyzacji, przemysłu maszynowego (OEM), a także sektorów automotive i spożywczego. Ważne będą też aplikacje w transporcie, w szczególności szynowym (koleje, tramwaje) oraz w energetyce i logistyce. Obszary te zostały wyróżnione jako najbardziej przyszłościowe i mające potencjał do dalszego rozwoju, co przedstawiono wizualnie na rysunku 7.

 
Rys. 7. Najbardziej perspektywiczne branże będące odbiorcami paneli operatorskich
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Zobacz również