Czujniki Micro-Epsilon – precyzyjne i dobrze skomunikowane

| Prezentacje firmowe Pomiary

Dobra komunikacja przemysłowa to podstawa prawidłowo funkcjonujących systemów automatyki. Dlatego przy wyborze takich podzespołów, jak czujniki i systemy pomiarowe, warto zwrócić uwagę również na możliwości ich komunikacji z resztą maszyny czy linii produkcyjnej. W tym artykule zaprezentujemy przykłady precyzyjnych czujników firmy Micro-Epsilon, której WObit jest oficjalnym dystrybutorem w Polsce, wyposażonych w popularne protokoły wymiany danych.

Czujniki Micro-Epsilon – precyzyjne i dobrze skomunikowane

Micro-Epsilon cały czas rozwija swoje produkty, dostosowując je do potrzeb klientów, m.in. poprzez integrację interfejsów przemysłowych, takich jak Ethernet.

Bardzo ciekawym czujnikiem przeznaczonym do dynamicznych pomiarów przemieszczenia, odległości i położenia jest czujnik laserowy optoNCDT 1900. To najnowszy model czujników laserowych, który imponuje dużą częstotliwością – do 10 kHz, kompaktową konstrukcją i dokładnością – liniowość wynosi od <+/–1 μm. Czujnik jest dostępny w zakresach pomiarowych 2/6/10/25/50/100/200/500 mm. Zintegrowany kontroler o wysokiej wydajności umożliwia szybkie i bardzo precyzyjne przetwarzanie i wyprowadzanie wartości pomiarowych.

 
Fot. 1. Laserowy czujnik triangulacyjny optoNCDT 1900 ze zintegrowanym Ethernetem przemysłowym

Innowacyjny laserowy czujnik triangulacyjny optoNCDT 1900 jest stosowany wszędzie tam, gdzie maksymalna precyzja łączy się z najnowszą technologią, np. w zaawansowanej automatyce, przemyśle motoryzacyjnym, druku 3D i współrzędnościowych maszynach pomiarowych.

Czujniki optoNCDT 1900 są również dostępne ze zintegrowanym interfejsem Industrial Ethernet. W zależności od modelu można zintegrować pełną wydajność czujnika ze sterownikiem PLC, bezpośrednio przez EtherCAT, EtherNet/IP lub PROFINET bez dodatkowego modułu w postaci bramki interfejsowej. Korzyścią są: otrzymywanie danych w czasie rzeczywistym bez opóźnień czasowych, a także mniejszy wysiłek związany z instalacją i okablowaniem. Parametry czujnika mogą być ustawiane bezpośrednio przez przemysłową sieć Ethernet lub przez interfejs sieciowy. W przypadku szybkich pomiarów czujnik oferuje funkcję nadpróbkowania, która umożliwia wykrywanie lub przesyłanie danych pomiarowych cztery razy szybciej niż cykl odpytywania sterownika PLC.

Modułowy wielokanałowy system pomiarowy zapewniający najwyższą precyzję

Czujniki pojemnościowe Micro-Epsilon to jedne z najprecyzyjniejszych rozwiązań do bezkontaktowego pomiaru przemieszczenia, odległości i położenia, a także do pomiaru grubości. Ze względu na wysoką stabilność sygnału i rozdzielczość pojemnościowe czujniki przemieszczenia są stosowane w laboratoriach i przemysłowych zadaniach pomiarowych.

 
Fot. 2. Modułowy wielokanałowy system pomiarowy capaNCDT 6200

Micro-Epsilon oferuje szeroką gamę czujników wraz z kontrolerami, wśród których warto zwrócić uwagę na capaNCDT 6200 – pierwszy całkowicie modułowy wielokanałowy system pomiarowy. Składa się on z jednego kontrolera i odpowiedniego demodulatora dla czujnika. Modułowa konstrukcja umożliwia rozszerzenie systemu w dowolnym momencie do czterech kanałów pomiarowych. Dlatego też zintegrowany jest dodatkowy demodulator.

Kompaktowy kontroler może być używany jako jednostka stacjonarna, montowana na ścianie lub na szynie DIN za pomocą adaptera. CapaNCDT 6200 pozostaje kompatybilny ze wszystkimi modelami czujników Micro-Epsilon. Jest dostępny w zakresach pomiarowych 0.05/0.2/0.5/0.8/1/2/3/5/10 mm. Zapewnia rozdzielczość do 0,2 nm i liniowość do 0,01 μm.

Cały proces konfiguracji sterownika i czujników odbywa się bez użycia dodatkowego oprogramowania. Interfejs sieciowy jest dostępny za pośrednictwem sieci Ethernet (zintegrowany EtherCAT i PROFINET), zapewnia opcje ustawień i konfiguracji filtrów, łączy arytmetycznych oraz innych parametrów.

Zaawansowane czujniki do precyzyjnego pomiaru koloru

 
Fot. 3. Zaawansowany czujnik do precyzyjnego pomiaru koloru colorSENSOR CFO250

Czujnik colorSENSOR CFO250 to wysokowydajny kontroler do precyzyjnego rozpoznawania kolorów w przemysłowych zadaniach pomiarowych. Wewnętrzna ocena nauczonych wartości kolorów, jak również wyjście za pośrednictwem cyfrowych wyjść przełączających, odbywa się z prędkością do 30 kHz.

Korzystając z uproszczonego 3-bajtowego protokołu, nieważone surowe dane mogą być również przesyłane bezpośrednio do sterownika PLC lub systemu maszynowego w Lab albo XYZ, z częstotliwością do 500 Hz za pośrednictwem interfejsu UDP, RS232 lub USB.

Czujniki linkowe z Canopen

Warto jeszcze zwrócić uwagę na mniej zdigitalizowane czujniki linkowe, które są stosowane w różnych gałęziach przemysłu. Jedną z najważniejszych branż są maszyny mobilne.

 
Fot. 4. Czujniki linkowe z serii MK88 i K100

Serie MK88 i K100 to idealne rozwiązanie do instalacji w podporach i wysięgnikach żurawi teleskopowych, gdzie zwykle wymagane są zakresy pomiarowe do 8 m. Dzięki rozszerzonym zakresom pomiarowym od 6 do 8 m czujniki te mogą być teraz jeszcze bardziej wszechstronnie używane w tych i innych aplikacjach. Zostały też wyposażone w nowoczesne złącze CANopen.

Dzięki doskonałemu stosunkowi ceny do wydajności ich stosowanie jest również szczególnie korzystne w przypadku rozwiązań seryjnych.

Uniwersalne urządzenie do zmiany interfejsu

Dla wielu serii czujników, które nie mają zintegrowanego interfejsu Ethernetu przemysłowego, producent oferuje moduł interfejsu IF2035.

 
Fot. 5. Moduł interfejsu IF2035

Umożliwia on łatwe podłączanie czujników Micro-Epsilon do kontrolerów Industrial Ethernet, np. systemów sterowania instalacjami. Moduły PROFINET i EthernetIP są kompatybilne z czujnikami, które wysyłają dane za pośrednictwem interfejsu RS422 lub RS485. Moduły te działają po stronie czujnika z prędkością do 4 MBd i mają dwa połączenia sieciowe dla różnych topologii sieci. Instalacja w szafach rozdzielczych odbywa się za pośrednictwem szyny DIN.

Moduły interfejsu są kompatybilne z wieloma czujnikami, w tym z seriami optoNCDT 1220, optoNCDT 1320, optoNCDT1420, optoNCDT 1900, optoNCDT 2300, czujnikami konfokalnymi z serii confocalDT 242x, confocalDT 246x, mikrometrem optoCONTROL 2520, czujnikami koloru colorCONTROL ACS7000, colorCONTROL MFA-x, kontrolerem do czujników pojemnościowych capaNCDT 6120, czujnikami indukcyjnymi induSENSOR MSC7xxx, induSENSOR DTD oraz interferometrami z serii interferoMETER IMS5400-DS, interferoMETER IMS5400-TH.

Zapraszamy po więcej informacji na stronę www.micro-epsilon.pl oraz do kontaktu ze specjalistami firmy WObit, pod numerem tel. 61 22 27 422.

 

P.P.H. WObit E. J. Ober s.c.
Dęborzyce 16, 62-045 Pniewy
wobit@wobit.com.pl
tel. +48 61 22 27 422, fax +48 61 22 27 439
www.wobit.com.pl