Poznaj możliwości automatyzacji transportu wewnętrznego z robotami MOBOT

| Prezentacje firmowe Roboty

Chcąc usprawnić system transportu wewnętrznego, warto postawić na jego częściową lub całkowitą automatyzację. Automatyczne wózki transportowe typu AMR, takie jak roboty mobilne MOBOT produkowane przez polską firmę WObit, są w stanie całkowicie samodzielnie poruszać się w swoim obszarze roboczym, przewożąc rozmaite ładunki i sprawnie omijając pojawiające się na ich drodze przeszkody. Z najnowszymi modelami w ofercie możliwości robotyzacji procesów stały się jeszcze szersze!

Poznaj możliwości automatyzacji transportu wewnętrznego z robotami MOBOT

MOBOT TRANSPORTER T15

W ofercie firmy WObit dostępny jest nowy robot mobilny MOBOT TRANSPORTER T15, przeznaczony do automatyzacji transportu ciężkich ładunków o maksymalnej masie ciągnionej do 1500 kg. Ma solidną, kompaktową konstrukcję o stopniu ochrony IP65 i jest wyposażony w specjalne czujniki, które pozwalają na jego pracę również na zewnątrz budynków.

Wersja outdoor MOBOT-a umożliwia m.in. transport ładunków między halami produkcyjnymi lub magazynowymi. To niewątpliwy wyróżnik na rynku, dzięki czemu nowy robot firmy WObit rozszerza możliwości autonomicznego transportu różnorodnych ładunków w centrach logistycznych oraz zakładach produkcyjnych.

MOBOT TRANSPORTER T15 wyróżnia wytrzymała i szczelna konstrukcja o stopniu ochrony IP65, wykonana z metalu. Obudowa pokryta jest powłoką antykorozyjną. Zakres temperatur pracy to –25°C ... +50°C. Prędkość maksymalna wynosi 5 km/godz., a maksymalna masa ciągniona to 1500 kg.

Konstrukcja robota mobilnego jest kompaktowa, umożliwiająca swobodne przemieszczanie w standardowych ciągach komunikacyjnych. Jest również bardzo uniwersalna, gdyż pozwala w prosty sposób dostosować się do ciągnięcia różnych przyczep z różnorodnym ładunkiem. Zaczep jest wymienny i może być ręczny lub automatyczny. W przypadku zmiany ładunku czy przeniesienia robota do innego zadania wystarczy szybka zmiana zaczepu bez konieczności modyfikacji całego robota.

 
Fot. 1. MOBOT TRANSPORTER T15

MOBOT wyposażony jest w niewymienialny pakiet akumulatorów Li-Ion, złożony z 2 lub 4, lub 6 akumulatorów, który umożliwia pracę do 80 min na jednym ładowaniu (w przypadku pakietu 4 baterii). Innowacyjny system bezprzewodowego ładowania indukcyjnego zapewnia szybkie i bezpieczne ładowanie w trakcie pracy, a czas ładowania od 10% do 100% wynosi 40 min. Zapewnia to jeszcze większą wydajność, oszczędność czasu, poprawia też ergonomię i bezpieczeństwo działań załogi, gdyż ładowanie odbywa się bezobsługowo, bez konieczności wymiany akumulatorów czy podłączania robota przez pracowników. Dzięki umieszczeniu punktów ładowania w punktach poboru/oddawania ładunków robot może doładowywać się w trakcie cyklu pracy i działać w trybie 24/7.

Model TRANSPORTER T15, podobnie jak pozostałe MOBOT-y, jest wyposażony w laserową nawigację LMS, korzystającą z naturalnie występujących obiektów terenowych, dzięki czemu nie wymaga dodatkowej infrastruktury do nawigowania i poruszania się w przestrzeni. System ten umożliwia autonomiczną i bezpieczną pracę robota, rozpoznawanie przeszkód i ich omijanie (jeśli pozwala na to miejsce na trasie), jak również bezpieczne zatrzymanie, gdy na drodze stanie człowiek. Prócz nawigacji LMS robot może być dodatkowo wyposażony w kamery wizyjne, które zapewnią bardzo wysoką precyzję pozycjonowania do 1 mm. Jest to przydatne np. przy dokowaniu. W przypadku bardzo dynamicznie zmieniającego się otoczenia robot może być dodatkowo wyposażony w czujniki 3D, w tym czujnik antykolizyjny SICK Visionary-T mini, umieszczony na specjalnym maszcie, który zapewnia niezawodną, bezkolizyjną pracę w otoczeniu np. innych pojazdów (wózki widłowe, myjki). Dzięki tym technologiom robot pracuje autonomicznie, precyzyjnie, z kontrolowaną nawigacją i prędkością, co zapewnia płynny i ostrożny transport towarów.

Roboty z napędem omnikierunkowym

WObit oferuje całą serię robotów MOBOT MW wyposażonych w koła Mecanum, które pozwalają na ruch wzdłużny, poprzeczny oraz obrót robota wokół jego środka – czyli ruch omnikierunkowy. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie konieczne jest manipulowanie ładunkami w ograniczonej przestrzeni, w wąskich ciągach komunikacyjnych. To optymalne rozwiązanie do zadań, w których istnieje stała potrzeba sprawnego i elastycznego skomunikowania oddalonych od siebie stanowisk produkcyjnych.

Elastyczność oraz sprawność zmiany kierunku jazdy bez konieczności zawracania po łuku tworzą potencjał zapewniający autonomicznym robotom mobilnym MOBOT MW wyjątkową ergonomiczność. Doskonale sprawdzą się one w procesach o krótkim czasie cyklu, gdzie zmniejszenie ilości manewrów potrzebnych do zmiany kierunku umożliwia realizację zadania w krótszym czasie.

 
Fot. 2. MOBOT AGV FlatRunner MW z przenośnikiem rolkowym, zapewniającym precyzyjny transport i przekazywanie ciężkich ładunków między robotami

MOBOT-y i osprzęt dopasowane do potrzeb aplikacji

Rodzina robotów MOBOT składa się obecnie z ponad siedemnastu różnych modeli, o udźwigach do maksymalnie 100, 200, 500, 700, 1000, 1500 oraz 1800 kg. Są to zarówno MOBOT-y o napędzie różnicowym pozwalające na ruch przód/tył i wykonywanie obrotów w miejscu, jak i modele wyposażone w napęd omnikierunkowy, umożliwiający ruch we wszystkich kierunkach oraz obrót w miejscu. Dzięki solidnej, stabilnej oraz ergonomicznie zaprojektowanej konstrukcji roboty MOBOT skonstruowane są z myślą o długiej żywotności i prostym serwisowaniu. Co więcej, WObit oferuje możliwość modyfikacji zarówno hardware’u, jak i software’u, tak aby dopasować rozwiązanie do indywidualnych potrzeb danego przedsiębiorstwa.

Roboty AGV/AMR firmy WObit stanowią bardzo elastyczne rozwiązanie do logistyki wewnętrznej. Dzięki modularnej konstrukcji oraz możliwości wykonania osprzętu w postaci modułów i wózków (np. paletowych, rolkowych napędzanych, grawitacyjnych itp.) roboty łatwo dostosować do indywidualnych potrzeb. MOBOT-y mogą być też wyposażone w system unoszenia ładunku, jak również w opcję integracji z ramionami robotycznymi – cobotami oraz robotami przemysłowymi. Robot mobilny MOBOT skojarzony z robotem przemysłowym nazwany został MOBOT xArm. Stanowi on połączenie zalet uniwersalnego i zwinnego robota mobilnego z robotem przemysłowym, a przy tym bezpiecznie współpracuje z człowiekiem. Dzięki wyposażeniu MOBOT-a w manipulator wieloosiowy możliwe jest wielostanowiskowe wykonywanie operacji, które wcześniej były przypisane do jednego gniazda produkcyjnego. To całościowe rozwiązanie stanowi idealną odpowiedź na wymagania Przemysłu 4.0, gdyż charakteryzuje się dużą mobilnością i elastycznością.

 
Fot. 3. Roboty mobilne MOBOT

Wszystkie MOBOT-y wyposażone są w panel diagnostyczny do monitorowania ich pracy. Do użytkownika należy wybór, czy wiele współpracujących w jednym obszarze MOBOT-ów ma być niezależnie zarządzanych z poziomu terminalu sterującego, który może być dostarczony wraz z robotami, czy też roboty mają być połączone z systemem klienta. Kilka robotów może zostać zintegrowanych w sieć, współpracującą z systemem ERP/SCADA przedsiębiorstwa, dostarczając precyzyjne informacje o pracy oraz realizowanych zadaniach. Takie dane pozwalają na adekwatne zgranie ich pracy z zapotrzebowaniem danych stanowisk produkcyjnych. Dzięki temu możliwa jest optymalizacja wykorzystania zasobów – wiadomo dokładnie, ile, gdzie i kiedy potrzeba danego surowca, które maszyny i kiedy są eksploatowane, a kiedy mogłyby być lepiej wykorzystane. Powtarzalna praca zmniejsza też odpad, który może powstać np. przy nieostrożnym przekładaniu i transporcie towarów wewnątrz fabryki.

Implementacja autonomicznych robotów mobilnych otwiera bardzo dużo możliwości, takich jak poprawa wydajności i bezpieczeństwa procesów.

Chcesz dowiedzieć się więcej o robotach mobilnych, a także zweryfikować, jakie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w Twojej firmie? Skontaktuj się ze specjalistami z firmy WObit. Zapraszamy też do zobaczenia robotów na żywo, podczas targów MODERNLOG, które odbędą się w Poznaniu w dniach 4‒7 czerwca 2024 r. (pawilon 8, stoisko 9).

 

P.P.H. WObit E. J. Ober s.c.
Dęborzyce 16, 62-045 Pniewy
tel. 61 22 27 422
fax. 61 22 27 439
wobit@wobit.com.pl
www.wobit.com.pl