Komputer przemysłowy alternatywą dla tradycyjnego pulpitu operatorskiego

| Prezentacje firmowe PLC, HMI, Oprogramowanie

Pulpity sterownicze to popularne urządzenia wykorzystywane w przemyśle. Stosuje się je w celu umożliwienia monitorowania i kontroli działania maszyn z jednego, centralnego punktu. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie: czy takie wielofunkcyjne stanowisko można zastąpić jednym komputerem przemysłowym?

Komputer przemysłowy alternatywą dla tradycyjnego pulpitu operatorskiego

Pulpit sterowniczy - jakie daje możliwości?

Stanowisko pracy operatora wyposażone jest przeważnie w dotykowe monitory lub panele operatorskie HMI, fizyczne przyciski, przełączniki i lampki sygnalizacyjne, które znacznie ułatwiają obsługę maszyn, ale także całych linii produkcyjnych. W jasny i czytelny sposób prezentują one informacje pozyskiwane ze zintegrowanych z nimi systemów automatyki czy oprogramowania. Nie tylko rejestrują i wyświetlają dane, ale umożliwiają także komunikację z urządzeniami oraz sterowanie ich działaniem. Dodatkowo często zaopatrzone są w zaawansowane funkcje alarmowe. Wszystko po to, by zoptymalizować produkcję, skutecznie nią zarządzać oraz utrzymać wysoką efektywność. Pozwalają na łatwe, szybkie i wygodne zarządzanie parametrami i procesami z jednego stanowiska nadawczego. Mogą odgrywać rolę kontrolną, informacyjną, sterowniczą bądź alarmową.

Pulpity sterownicze przeznaczone są dla określonych maszyn i tworzone na indywidualne zamówienie. W zależności od pełnionej funkcji dobiera się konkretne obudowy, komponenty i wymiary, tak aby stanowisko operatora było jak najbardziej ergonomiczne, a tym samym umożliwiało sprawne zarządzanie produkcją i skracało czas reakcji na błędy i awarie.

Czy da się zastąpić pulpit sterowniczy komputerem przemysłowym?

W teorii komputer przemysłowy może spełniać wszystkie wymagania stawiane przed tradycyjnym pulpitem sterowniczym. Wyposażony jest w pojemnościowy ekran dotykowy multi-touch, który pozwala na wygodną pracę z systemami wizualizacji, sterowania i analizy danych. Jednak sam ekran nie wystarczy, dlatego w przemyśle coraz częściej spotyka się komputery ze zintegrowanymi przyciskami w obudowie. W skład takiego wyposażenia najczęściej wchodzą przyciski, przełączniki oraz wyłącznik awaryjny E-STOP, co znacznie ułatwia szybką obsługę i reakcję, nawet przy pracy w rękawicach.

Dla ułatwienia komunikacji z innymi urządzeniami potrzebne są również różne interfejsy komunikacyjne, m.in. port USB, LAN, RS232 czy RS485.

stotną kwestią jest również obudowa komputera przemysłowego. Może mieć ona zamontowane specjalne uchwyty na bokach, które pozwalają na obracanie urządzenia. Wszystko po to, aby jak najlepiej dopasować pozycję i orientację komputera, a tym samym pozwolić użytkownikowi na łatwy i szybki dostęp do pulpitu operatorskiego. W przypadku tradycyjnych pulpitów operatorskich, w większości przypadków takie dostosowanie położenia ekranu nie jest możliwe, gdyż jest to element zamocowany na stałe.

Komputer przemysłowy może być też wyposażony w szereg akcesoriów, m.in. podstawkę, którą montuje się do urządzenia. Na takim uchwycie da się postawić klawiaturę i myszkę, co znacznie ułatwia sprawne operowanie komputerem. Uchwyt ten może również posłużyć jako miejsce do odłożenia zdjętych rękawic operatora.

Odporność i niezawodność komputerów przemysłowych

Urządzenia pracujące w przemyśle narażone są na trudne warunki środowiskowe. Tradycyjne szafy lub pulpity pozostają odpowiednio zabezpieczone przed wnikaniem wody, wilgoci oraz kurzu i innych zanieczyszczeń. Zgodnie z powyższym zamiennik powinien zapewniać taki sam lub nawet lepszy stopień ochrony. Od komputerów w przemyśle wymaga się, aby były odporne na wysoką i niską temperaturę, pyły oraz wodę. Gdy montuje się je poza szafą, istotne jest, aby całość obudowy komputera przemysłowego miała stopień ochrony IP65 lub wyższy, co pozwoli na zapewnienie odpowiedniej ochrony urządzenia.

Oszczędność miejsca i wiele możliwości montażu

Istotną przewagą komputerów przemysłowych jako alternatywy dla pulpitu operatorskiego jest oszczędne wykorzystanie obszaru roboczego. Tradycyjny pulpit sterowniczy może być wielkogabarytowym urządzeniem, które zajmuje sporo przestrzeni. Komputer przemysłowy potrzebuje zdecydowanie mniej miejsca. Ponadto poprzez możliwość wyboru różnych przekątnych ekranu da się dostosować jego wymiary do własnych potrzeb.

Kolejnym aspektem są sposoby montażu komputera. Dzięki szerokiej dostępności akcesoriów i złączek istnieje opcja dowolnego dostosowania położenia takiego urządzenia. Komputer nie musi być zamocowany statycznie, ale można wykorzystać rozwiązanie polegające na instalacji obrotowej podstawy czy złączki, co pozwala na swobodną zmianę pozycji i orientacji monitora.

Uzyskujemy w ten sposób rozwiązanie bardzo elastyczne. W łatwy sposób zmienimy układ naszego urządzenia, np. skrócimy lub wydłużymy ramię przez zmianę odpowiednich elementów łączeniowych.

Na rysunku 1 przedstawiliśmy kilka najczęściej spotykanych sposobu montażu komputera IPC.

 
Rys. 1

Pulpit sterowniczy czy komputer przemysłowy?

Wybór pomiędzy tradycyjnym pulpitem sterowniczym a komputerem przemysłowym zależy od złożoności systemu, jakim trzeba zarządzać. Zaletę pulpitów operacyjnych stanowi ich personalizacja, bo takie urządzenie jest dostosowane do konkretnej aplikacji bądź maszyny. Mamy możliwość doboru dowolnej liczby klawiszy funkcyjnych czy ekranów. Wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami oraz długim czasem oczekiwania na indywidualne zamówienie.

Komputer przemysłowy jest w stanie zastąpić pulpit sterowniczy dzięki wbudowanemu ekranowi oraz dołączonym przyciskom i przełącznikom. Jeśli w danej instalacji istotne będą takie aspekty, jak zaoszczędzenie miejsca oraz rozbudowane możliwości montażu, to komputer IPC stanie się odpowiednim rozwiązaniem jako alternatywa tradycyjnego pulpitu operatorskiego.

 

ASTOR
www.astor.com.pl