Środa, 17 lipca 2024

Rozwój AI sprzyja branży IPC

Komputery przemysłowe odgrywają istotną rolę w procesach automatyzacji i sterowania, umożliwiając zbieranie i analizę danych w czasie rzeczywistym, monitorowanie oraz kontrolę procesów wytwarzania, a także integrację systemów produkcyjnych z IT. Ich zastosowania wykraczają daleko poza tradycyjny przemysł, obejmując sektory takie jak energetyka, transport, logistyka, a nawet medycyna i handel detaliczny. Ponadto, rozwój technologii takich jak sztuczna inteligencja (AI), uczenie maszynowe (ML) oraz Internet rzeczy (IoT) otwiera nowe horyzonty dla zastosowań IPC. Sprawia on również, że rośnie zapotrzebowanie na wydajne i energooszczędne urządzenia, które sprostają wymaganiom zarówno przemysłu, jak i różnorodnych aplikacji semi-przemysłowych. Zapraszamy do lektury raportu z rynku.

Rozwój AI sprzyja branży IPC

Komputery przemysłowe (IPC) stosowane są w szerokiej gamie aplikacji, zaś ich dobór zależy od konkretnych, często bardzo specyficznych potrzeb odbiorców. Przeprowadzone w czerwcu 2024 roku redakcyjne badanie rynku potwierdza dominację na nim urządzeń typu Box PC (rys. 1). Cieszą się one największym zainteresowaniem odbiorców, co wpisuje się w trend obserwowany w latach poprzednich. Box PC to niewielkie, wytrzymałe komputery w solidnych obudowach, które stosowane są w maszynach, produkcji czy transporcie.

 
Rys. 1. Najpopularniejsze typy komputerów z omawianej grupy sprzedawane przez firmy przedstawione w raporcie

Drugą pozycję zajęły wersje Panel PC. Zdaniem respondentów ich popularność wynika z integracji z interfejsami operatorskimi, co czyni je niezastąpionymi w wielu aplikacjach przemysłowych. Urządzenia te omawiamy szczegółowo w odrębnym raporcie dotyczącym sektora HMI.

Trzecia największa grupa wskazań dotyczyła urządzeń jednopłytkowych (SBC, Single Board Computer). Jako główne powody ich wyboru dostawcy wskazywali m.in. kompaktowość, elastyczność aplikacyjną oraz rosnącą liczbę potrzeb związanych z Internetem rzeczy. Dotyczy to również platform open-source, które, dzięki swojej dostępności i niskiej cenie, zdobywają uznanie zarówno hobbystów, jak też profesjonalistów. Z kolei komputery modułowe, które w poprzednich latach cieszyły się większą popularnością, odnotowały pewien spadek zainteresowania. Urządzenia te stosowane są m.in. w obszarze badań i rozwoju, gdzie kluczowe są szybkie pomiary i analiza danych, ale też np. w wojsku, lotnictwie czy transporcie.

Przemysł, energetyka i… wojsko

Dzisiejsze zastosowania komputerów przemysłowych oraz systemów embedded obejmują szeroki zakres branż – od przemysłu i energetyki, po transport i rozrywkę (rys. 2). W porównaniu z latami ubiegłymi, utrzymuje się trend wzrostowy wykorzystania IPC w przemyśle, gdzie są one używane w sterowaniu, zbieraniu i przetwarzaniu danych.

 
Rys. 2. Najczęstsze zastosowania komputerów przemysłowych

Znacząco wzrosło również wykorzystanie omawianych komputerów w wojsku, co wynika z sytuacji geopolitycznej i zapotrzebowania na sprzęt oraz nowoczesne rozwiązania na potrzeby militarne. Również energetyka odnotowała wzrosty, co napędza m.in. rozwój inteligentnych sieci przesyłowych, ale też rosnące potrzeby monitorowania i optymalizacji pracy sieci energetycznych. Z kolei zastosowania w obszarze POS, POI i podobnych, a także w systemach sieciowych i komunikacyjnych, odnotowały nieznaczny spadek. Pomimo pewnych wahań, ogólny trend wskazuje na rosnącą popularność IPC w różnych sektorach gospodarki, co potwierdza tezę o rosnącym znaczeniu omawianych urządzeń wraz z postępującą cyfryzacją.

Dokonując analizy rynku pod kątem charakteru działalności odbiorców IPC, tradycyjnie można mówić o kilku grupach firm. Struktura branży pozostaje zbliżona do tej z lat ubiegłych (rys. 3). Integratorzy systemów nadal stanowią największą grupę, jednak ich udział zmniejszył się z 70% rok temu do 61% w obecnie. Odsetek klientów końcowych pozostał względnie stabilny, spadając nieznacznie do 56%, natomiast producenci OEM nie odnotowali zmian.

 
Rys. 3. Grupy klientów będący najczęstszymi odbiorcami komputerów przemysłowych; podane wartości liczbowe odniesiono w przypadku każdej z kategorii do 100%

Warto dodać, że wybór konkretnych rozwiązań sprzętowych w obszarze komputerów przemysłowych jest silnie podyktowany specyfiką działalności firmy. Przykładowo przedsiębiorstwa produkcyjne będące klientami końcowymi chętnie sięgają po uniwersalne komputery typu Box PC, które można łatwo wkomponować w istniejącą infrastrukturę. Z kolei producenci OEM wytwarzający maszyny stosują komputery wbudowane (choć coraz częściej też Box PC), które można dopasować, wręcz wbudować do projektowanych systemów.

Niezawodność przede wszystkim

Do najważniejszych dla polskich klientów cech komputerów przemysłowych zaliczają się: niezawodność (77%), cena (66%), moc obliczeniowa (58%) oraz dostępność interfejsów zewnętrznych (56%). W porównaniu do lat ubiegłych zauważalny jest stały wzrost znaczenia niezawodności, co może wynikać z rosnącej świadomości klientów na temat kosztów przestojów i konieczności zapewniania ciągłości produkcji. Jednocześnie, w stosunku do roku 2023, wzrosło znaczenie ceny, choć i w tym przypadku różnica jest niewielka.

Do najmniej istotnych dla klientów cech nadal należą możliwości rozbudowy (38%) oraz długość gwarancji producenta (35%). Znaczenie niskiego poboru energii nieznacznie wzrosło w porównaniu z poprzednimi latami (do 37%). Wszystko zobrazowano na rys. 4.

 
Rys. 4. Najważniejsze dla klientów cechy komputerów przemysłowych
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Zobacz również