Komputery przemysłowe i brzegowe

Komputery przemysłowe są nieodzowne w automatyce przemysłowej, w kontroli procesów, w pozyskiwaniu i obróbce danych, w interfejsach człowiek-maszyna, w komunikacji sieciowej i również w zastosowaniach wykraczających poza tradycyjne aktywności industrialne, takich jak energetyka, logistyka, transport, usługi itd. Kluczowym nurtem w rozwoju sektora produkcyjnego są obecnie technologie IoT oraz AI. Ich stosowanie wymaga szybkiego przetwarzania w chmurze, czemu towarzyszy potrzeba przetwarzania brzegowego dla redukcji opóźnień. Edge computing jest obecnie najszybciej rozwijającym się segmentem rynku komputerów przemysłowych. W raporcie przedstawiamy polski rynek komputerów przemysłowych (w tym brzegowych) na podstawie badań ankietowych.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Rynek światowy

Komputery przemysłowe (IPC) są przeznaczone do użytku w trudnych warunkach panujących w halach produkcyjnych i na zewnątrz. Buduje się je tak, aby wytrzymywały skrajne temperatury, zapylenie, wilgoć i wibracje, dzięki zastosowaniu specjalnych rozwiązań konstrukcyjnych, takich jak wzmocnione obudowy, chłodzenie bezwentylatorowe czy komponenty odporne na drgania i pracujące w rozszerzonym zakresie temperatur. W przyszłości będą wciąż ewoluowały pod kątem zwiększenia niezawodności w ekstremalnych warunkach i elastyczności dzięki modułowości. Ważnymi trendami będą również: wzrost mocy obliczeniowej w celu sprostania wymogom nowych aplikacji opartych na sztucznej inteligencji oraz integracja z Internetem Rzeczy (IoT) i innymi technologiami Przemysłu 4.0, aby umożliwić analizę danych w czasie rzeczywistym. Rynek IPC będzie szczególnie napędzany przez rozwój architektur przetwarzania brzegowego (edge computing), w których dane są przetwarzane i analizowane blisko źródła danych, takiego jak hala produkcyjna, zamiast wyłącznie w ramach scentralizowanej infrastruktury chmury. Dzięki temu zmniejszają się opóźnienia i wymagania w zakresie przepustowości łącza z chmurą i jej dostępności. Skraca to czasy reakcji, zwiększa niezawodność, skalowalność i autonomiczność systemów oraz aplikacji przemysłowych.

Główne wyzwania, przed którymi stoi globalny rynek IPC, to natomiast: zagrożenia bezpieczeństwa krytycznych danych ze względu na rosnącą liczbę cyberataków na infrastrukturę przemysłową i efektywne zarządzanie aktualizacjami oprogramowania oraz konserwacją sprzętu dla zapewnienia długoterminowej stabilności i wydajności. To drugie jest trudne do osiągnięcia w związku z tym, że komputery przemysłowe typowo mają dłuższy cykl życia niż elektronika użytkowa.

Rys. 1. Globalny rynek komputerów przemysłowych w mld dol. (wg Precedence Research)

Wypadkową tych czynników będzie stabilny wzrost globalnej wartości ich rynku średnio o prawie 6% rocznie – z ponad 5 mld dol. w 2024 r. do ok. 9 mld dol. w 2034 r., według Precedence Research (rys. 1). Jak prognozują IMARC Group i KBV Research (rys. 2) największy udział będą w nim miały komputery panelowe w zestawie z wyświetlaczem dotykowym (panel IPC), uważane za kompaktowe, a zarazem kompleksowe rozwiązanie, popularne szczególnie jako HMI. Znaczący wkład będą też miały komputery do montażu w szafach (rack mount IPC), modułowe i skalowalne, wybierane kiedy przestrzeń montażowa jest ograniczona, IPC typu box, o wytrzymałej obudowie i wszechstronnych opcjach montażu i te typu embedded, o kompaktowej konstrukcji i niskim zużyciu energii. Niszowym segmentem będą natomiast komputery przemysłowe do montażu na szynie DIN.

Rys. 2. Udział różnych typów komputerów przemysłowych w mld dol. (wg KBV Research)

Statystyki rozwoju rynku edge computing są oszałamiające i wielokrotnie wyższe od prognoz i danych dla IPC. Przykładowo, Technavio przewiduje, że rynek edge computing będzie rósł w tempie 33,57% rocznie i w roku 2028 osiągnie wartość 19,6 mld dol. Oczywiście, tylko część tego rynku dotyczy IPC.

Spis treści
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
Komunikacja
Przemysłowe sieci komunikacyjne
Obudowy, złącza, komponenty
Szafy i obudowy przemysłowe
Artykuły
Od stanowisk i wyposażenia produkcji, przez ESD, do cleanroomów
Zasilanie, aparatura nn
Zasilanie w przemyśle
Pomiary
Przemysłowe pomiary wielkości nieelektrycznych - raport z rynku
Silniki i napędy
Przetworniki położenia i silniki krokowe
Powiązane treści
Sztuczna inteligencja w służbie bezpieczeństwa - nowe rozwiązania firmy Advantech
Kontron - niezawodne płyty główne do komputerów przemysłowych
Customizacja komputerów przemysłowych - szyte na miarę rozwiązania dla producentów maszyn (OEM/ODM)
Jak efektywnie wdrażać Edge AI?
Zobacz więcej z tagiem: PLC, HMI, Oprogramowanie
Technika
Rozwiązywanie problemów z HMI
Gospodarka
AI w branży energetycznej
Prezentacje firmowe
OEE w polskich realizacjach: klucz do konkurencyjności i innowacji

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów