Rynek światowy
Komputery przemysłowe (IPC) są przeznaczone do użytku w trudnych warunkach panujących w halach produkcyjnych i na zewnątrz. Buduje się je tak, aby wytrzymywały skrajne temperatury, zapylenie, wilgoć i wibracje, dzięki zastosowaniu specjalnych rozwiązań konstrukcyjnych, takich jak wzmocnione obudowy, chłodzenie bezwentylatorowe czy komponenty odporne na drgania i pracujące w rozszerzonym zakresie temperatur. W przyszłości będą wciąż ewoluowały pod kątem zwiększenia niezawodności w ekstremalnych warunkach i elastyczności dzięki modułowości. Ważnymi trendami będą również: wzrost mocy obliczeniowej w celu sprostania wymogom nowych aplikacji opartych na sztucznej inteligencji oraz integracja z Internetem Rzeczy (IoT) i innymi technologiami Przemysłu 4.0, aby umożliwić analizę danych w czasie rzeczywistym. Rynek IPC będzie szczególnie napędzany przez rozwój architektur przetwarzania brzegowego (edge computing), w których dane są przetwarzane i analizowane blisko źródła danych, takiego jak hala produkcyjna, zamiast wyłącznie w ramach scentralizowanej infrastruktury chmury. Dzięki temu zmniejszają się opóźnienia i wymagania w zakresie przepustowości łącza z chmurą i jej dostępności. Skraca to czasy reakcji, zwiększa niezawodność, skalowalność i autonomiczność systemów oraz aplikacji przemysłowych.
Główne wyzwania, przed którymi stoi globalny rynek IPC, to natomiast: zagrożenia bezpieczeństwa krytycznych danych ze względu na rosnącą liczbę cyberataków na infrastrukturę przemysłową i efektywne zarządzanie aktualizacjami oprogramowania oraz konserwacją sprzętu dla zapewnienia długoterminowej stabilności i wydajności. To drugie jest trudne do osiągnięcia w związku z tym, że komputery przemysłowe typowo mają dłuższy cykl życia niż elektronika użytkowa.

Wypadkową tych czynników będzie stabilny wzrost globalnej wartości ich rynku średnio o prawie 6% rocznie – z ponad 5 mld dol. w 2024 r. do ok. 9 mld dol. w 2034 r., według Precedence Research (rys. 1). Jak prognozują IMARC Group i KBV Research (rys. 2) największy udział będą w nim miały komputery panelowe w zestawie z wyświetlaczem dotykowym (panel IPC), uważane za kompaktowe, a zarazem kompleksowe rozwiązanie, popularne szczególnie jako HMI. Znaczący wkład będą też miały komputery do montażu w szafach (rack mount IPC), modułowe i skalowalne, wybierane kiedy przestrzeń montażowa jest ograniczona, IPC typu box, o wytrzymałej obudowie i wszechstronnych opcjach montażu i te typu embedded, o kompaktowej konstrukcji i niskim zużyciu energii. Niszowym segmentem będą natomiast komputery przemysłowe do montażu na szynie DIN.

Statystyki rozwoju rynku edge computing są oszałamiające i wielokrotnie wyższe od prognoz i danych dla IPC. Przykładowo, Technavio przewiduje, że rynek edge computing będzie rósł w tempie 33,57% rocznie i w roku 2028 osiągnie wartość 19,6 mld dol. Oczywiście, tylko część tego rynku dotyczy IPC.