Stabilny wzrost i silna konkurencja na polskim rynku IPC

Komputery przemysłowe są nieodzowne w automatyce przemysłowej, w kontroli procesów, w pozyskiwaniu i obróbce danych, w interfejsach człowiek-maszyna, w komunikacji sieciowej i również w zastosowaniach wykraczających poza tradycyjne aktywności industrialne, takich jak energetyka, logistyka, transport, usługi itd. Kluczowym nurtem w rozwoju sektora produkcyjnego są obecnie technologie IoT oraz AI. Ich stosowanie wymaga szybkiego przetwarzania w chmurze, czemu towarzyszy potrzeba przetwarzania brzegowego dla redukcji opóźnień. Edge computing jest obecnie najszybciej rozwijającym się segmentem rynku komputerów przemysłowych. W raporcie przedstawiamy polski rynek komputerów przemysłowych (w tym brzegowych) na podstawie badań ankietowych.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Struktura przychodów i preferencje sprzedaży IPC

W 2025 r. struktura przychodów dostawców komputerów przemysłowych (IPC) wciąż wskazuje na dominację sprzedaży kompletnych, zintegrowanych urządzeń, które generują 40% przychodów w branży (rys. 8). Jest to wyraźne potwierdzenie, że klienci wciąż preferują gotowe rozwiązania, które mogą być łatwo wdrożone w ich systemach produkcyjnych i operacyjnych.

Rys. 8. Odpowiedzi na pytanie o to, na czym zarabia się w omawianej w raporcie branży

Komponenty związane z IPC stanowią 23% przychodów. Segment ten pozostaje ważnym elementem działalności dostawców, szczególnie dla klientów potrzebujących specyficznych konfiguracji lub modernizacji istniejących systemów.

Na produkty spoza kategorii IPC, takie jak podzespoły systemów wizyjnych czy urządzenia sieciowe, przypada 16% przychodów. Chociaż jest to stosunkowo niewielki udział, stanowi on istotne uzupełnienie oferty, zwłaszcza w bardziej zaawansowanych projektach.

Usługi, obejmujące doradztwo, integrację, wsparcie techniczne oraz obsługę posprzedażową, generują 21% przychodów. Coraz większe znaczenie tego segmentu potwierdza trend rosnącej kompleksowości obsługi klientów. Dostawcy nie tylko sprzedają sprzęt, ale także oferują wsparcie w jego konfiguracji, uruchomieniu oraz długoterminowej eksploatacji.

W odpowiedzi na pytanie o sposób sprzedaży IPC (rys. 9), respondenci odpowiedzieli, że 60% urządzeń jest sprzedawanych samodzielnie, jako pojedyncze jednostki. To pokazuje, że wielu klientów preferuje zakup gotowych komputerów przemysłowych, które mogą być włączone do istniejących systemów bez dodatkowej integracji.

Rys. 9. Czy IPC sprzedają się samodzielnie, czy jako większe kompletacje?

40% sprzedaży realizowane jest w formie większych kompletacji systemowych, gdzie IPC stanowi element bardziej złożonego zestawu, dopasowanego do specyficznych potrzeb klienta.

Aleksander Czerw

Elmark Automatyka

Jak odnajdujecie się wśród zmian, jakie zachodzą w obszarze technologii komputerów przemysłowych?

Na rynku widoczny jest trend, zgodnie z którym komputery przemysłowe coraz mocniej obecne są w procesach szybkozmiennych, gdzie przez długi okres królowały PLC. Obecne komputery i systemy operacyjne czasu rzeczywistego dają możliwość sterowania z niskimi opóźnieniami, oferując jednocześnie dodatkowe funkcjonalności do analityki sygnałów lub całych procesów. Coraz większe znaczenie będą mieć komputery do zastosowań Edge AI. Do takich zastosowań Elmark Automatyka oferuje bardzo szerokie portfolio komputerów opartych na NVIDIA Jetson oraz RTX.

Jakie są nowości w branży IPC, a co wychodzi z użycia?

Coraz więcej komputerów wspiera akceleratory AI. Rozwój robotyki i pojazdów autonomicznych (duże zapotrzebowanie na przepustowość) sprawia, że komputery wyposażane są w porty w standardzie 2.5 Gb LAN lub wyżej. W komputerach przeznaczonych do sterowania autonomicznymi pojazdami już w ubiegłym roku wszedł na stałe standard kamer GSML 2, dużo lepiej radzący sobie w takich warunkach. Widać, że w kategorii dysków standard m.2 wypiera 2.5". W obszarze pamięci RAM standard DDR3 już jest praktycznie zapomniany – został zastąpiony przez DDR4 i DDR5. W przypadku systemów operacyjnych koniec wsparcia Windows 10 Professional i wersji IoT 2015 wymusza na klientach przejście na nowsze wersje z dłuższym wsparciem aktualizacji.

Jak AI wpływa na rynek komputerów brzegowych oraz na koncepcję Przemysłu 4.0?

Widoczny jest wzrost zainteresowania przetwarzaniem brzegowym w koncepcji Edge AI, gdzie komputer odpowiada za odpowiednie przygotowanie danych, zwiększając cyberbezpieczeństwo i prywatność przetwarzanych danych. Koncepcja Przemysłu 4.0 w swojej podstawie zakłada m.in. cyfryzację. Można więc stwierdzić, że oba tematy są powiązane już w odniesieniu do samej idei. Cyfryzacja oznacza bezpośredni dostęp do danych procesowych, które z kolei stanowią kluczowy czynnik tego, aby wdrożenie AI miało sens.

Stabilny wzrost i silna konkurencja na polskim rynku IPC

Koniunktura na polskim rynku komputerów przemysłowych w 2025 r. pozostaje korzystna (rys. 10). 83% dostawców oceniło sytuację rynkową pozytywnie, z czego 11% określiło ją jako bardzo dobrą, a 72% jako dobrą. Tylko 17% respondentów uznało koniunkturę za słabą, co świadczy o ogólnie optymistycznym nastroju w branży, mimo zagrożeń związanych z sytuacją makroekonomiczną.

Rys. 10. Koniunktura na polskim rynku IPC w ocenie dostawców

Mimo wyzwań branża IPC pokazuje swoją odporność na wahania gospodarcze. Wyniki wskazują, że sektor utrzymuje stabilny wzrost, napędzany przez rosnące zapotrzebowanie na rozwiązania z zakresu automatyki, IoT oraz systemów wbudowanych.

Polski rynek IPC cechuje się niezmiennie wysokim poziomem konkurencji (rys. 11). Zdecydowana większość dostawców – 61% – ocenia konkurencję jako silną, a 39% jako standardową. Dane te podkreślają, że rywalizacja między dostawcami pozostaje intensywna, co wymusza na firmach dalsze podnoszenie jakości produktów, oferowanie bardziej kompleksowych usług oraz rozwój innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

Rys. 11. Konkurencja na polskim rynku IPC
Spis treści
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
Komunikacja
Przemysłowe sieci komunikacyjne
Obudowy, złącza, komponenty
Szafy i obudowy przemysłowe
Artykuły
Od stanowisk i wyposażenia produkcji, przez ESD, do cleanroomów
Zasilanie, aparatura nn
Zasilanie w przemyśle
Pomiary
Przemysłowe pomiary wielkości nieelektrycznych - raport z rynku
Silniki i napędy
Przetworniki położenia i silniki krokowe
Powiązane treści
Sztuczna inteligencja w służbie bezpieczeństwa - nowe rozwiązania firmy Advantech
Kontron - niezawodne płyty główne do komputerów przemysłowych
Customizacja komputerów przemysłowych - szyte na miarę rozwiązania dla producentów maszyn (OEM/ODM)
Jak efektywnie wdrażać Edge AI?
Zobacz więcej z tagiem: PLC, HMI, Oprogramowanie
Technika
Rozwiązywanie problemów z HMI
Gospodarka
AI w branży energetycznej
Prezentacje firmowe
OEE w polskich realizacjach: klucz do konkurencyjności i innowacji

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów