Przyszłość: perspektywy dla IPC
Dane z badania przeprowadzonego w 2024 roku wskazują na rosnące znaczenie komputerów przemysłowych w różnych sektorach gospodarki. Tym razem jako najbardziej perspektywiczny sektor respondenci wskazali wojsko, co potwierdza trend zaobserwowany w badaniu z 2023 roku. I oczywiście ów trend nie dziwi, zważywszy na sytuację geopolityczną w Europie Wschodniej.
Energetyka i transport również zostały uznane za kluczowe rynki dla dostawców IPC. W tym przypadku komputery wykorzystywane są do monitorowania sieci energetycznych, zarządzania odnawialnymi źródłami energii, do nadzoru pracy systemów zarządzania ruchem, inteligentnych pojazdów i do automatyzacji procesów logistycznych. Perspektywicznym obszarem jest także medycyna, gdzie IPC stosowane są w diagnostyce, terapii i monitorowaniu pacjentów.
Przemysł, tradycyjnie jeden z głównych odbiorców komputerów, pozostaje również ważnym sektorem. Pojawił się on w kilku różnych wskazaniach – w produkcji przemysłowej, spożywczej, przemyśle ciężkim, sektorze maszynowym i innych (rys. 11). IPC wykorzystywane są tu do kontroli i usprawniania procesów, do sterowania i zwiększania ich efektywności. Warto zwrócić uwagę na rosnące znaczenie technologii AI i Big Data, które otwierają nowe możliwości zastosowań komputerów w analizie danych i podejmowaniu decyzji.
Respondenci wskazywali również wiele innych zastosowań IPC, takich jak motoryzacja (w tym paliwa wodorowe), CNC, Digital Signage, handel / POS / vending, infrastruktura krytyczna, produkcja elektroniki oraz robotyka. Można podsumować, że komputery przemysłowe są i będą coraz bardziej wszechstronnymi urządzeniami, a ich zastosowania obejmowały będą kolejne dziedziny gospodarki.
Zbigniew Piątek
Źródłem wszystkich danych przedstawionych w tabelach oraz na wykresach są wyniki uzyskane w badaniu ankietowym przeprowadzonym wśród działających w Polsce dostawców komputerów przemysłowych i urządzeń embedded.