Sektor IPC korzysta z rozwoju innych branż
Branża komputerów przemysłowych jest otwarta na innowacje i zastosowania technologii wywodzących się z rynku konsumenckiego oraz IT. Wśród nich najsilniej zaznacza się dzisiaj wpływ sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego, co wymaga stosowania w IPC coraz wydajniejszych podzespołów, w szczególności CPU i GPU. Implementacja algorytmów AI w aplikacjach przemysłowych pozwala za to m.in. na: zaawansowaną analizę obrazów, optymalizację procesów produkcyjnych oraz stosowanie strategii predykcyjnego utrzymania ruchu.
Kolejnym ważnym trendem jest rosnące znaczenie komunikacji i łączności. Technologie takie jak LTE, 5G czy łączność gigabitowa umożliwiają zdalne sterowanie oraz kontrolę pracy maszyn i urządzeń, a także zbieranie i analizę danych w czasie rzeczywistym. Coraz większą popularność zdobywają również chmury obliczeniowe, które pozwalają na przechowywanie i przetwarzanie dużych ilości danych w sposób elastyczny oraz skalowalny. W obszarze interfejsów obserwujemy coraz większą popularność standardów uniwersalnych, takich jak USB-C, które ułatwiają podłączanie różnorodnych urządzeń peryferyjnych. Nie bez znaczenia pozostają również kwestie bezpieczeństwa. Wraz z rosnącą liczbą cyberataków coraz większą wagę przywiązuje się do cyberbezpieczeństwa w przemyśle. Przykładowo technologie takie jak TPM (Trusted Platform Module) pomagają chronić przed omawianymi zagrożeniami systemy przemysłowe.
Warto również wspomnieć o kwestiach miniaturyzacji. Były one przez lata wskazywane jako jeden z kluczowych trendów technologicznych – i podobnie jest też obecnie. Coraz mniejsze urządzenia typu SBC (w tym wspomniane open-source) znajdują zastosowanie w aplikacjach przemysłowych, gdzie wymagana jest kompaktowa konstrukcja i niskie zużycie energii.
Oprogramowanie komputerów przemysłowych
Wśród najpopularniejszych systemów operacyjnych wykorzystywanych w aplikacjach z komputerami przemysłowymi dominują Microsoft Windows 10 oraz Windows 10 IoT, które utrzymują pozycję liderów (rys. 5). Jednocześnie elastyczność aplikacyjna systemu Linux sprawia, że pozostaje on również wysoce popularny, szczególnie w systemach embedded. Nowsze systemy, Windows 11 i Windows 11 IoT, zyskują na rozpoznawalności, choć są wciąż relatywnie rzadko stosowane. Android zajmuje w rankingu czwarte miejsce, znajdując zastosowanie głównie w mniejszych urządzeniach oraz wybranych aplikacjach. Warto też zauważyć, że w chmurze z zestawieniem pojawia się zbiorcze hasło „Windows”. Podobnie jak w przypadku sprzętu, gdzie dominuje Intel, tak też w obszarze oprogramowania komputerów (w tym przemysłowych) niezmiennie najczęściej wybierane są popularne "okienka" – i to nie powinno się w najbliższych latach zmieniać.