Sektor IPC korzysta z rozwoju innych branż

Branża komputerów przemysłowych jest otwarta na innowacje i zastosowania technologii wywodzących się z rynku konsumenckiego oraz IT. Wśród nich najsilniej zaznacza się dzisiaj wpływ sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego, co wymaga stosowania w IPC coraz wydajniejszych podzespołów, w szczególności CPU i GPU. Implementacja algorytmów AI w aplikacjach przemysłowych pozwala za to m.in. na: zaawansowaną analizę obrazów, optymalizację procesów produkcyjnych oraz stosowanie strategii predykcyjnego utrzymania ruchu.

Kolejnym ważnym trendem jest rosnące znaczenie komunikacji i łączności. Technologie takie jak LTE, 5G czy łączność gigabitowa umożliwiają zdalne sterowanie oraz kontrolę pracy maszyn i urządzeń, a także zbieranie i analizę danych w czasie rzeczywistym. Coraz większą popularność zdobywają również chmury obliczeniowe, które pozwalają na przechowywanie i przetwarzanie dużych ilości danych w sposób elastyczny oraz skalowalny. W obszarze interfejsów obserwujemy coraz większą popularność standardów uniwersalnych, takich jak USB-C, które ułatwiają podłączanie różnorodnych urządzeń peryferyjnych. Nie bez znaczenia pozostają również kwestie bezpieczeństwa. Wraz z rosnącą liczbą cyberataków coraz większą wagę przywiązuje się do cyberbezpieczeństwa w przemyśle. Przykładowo technologie takie jak TPM (Trusted Platform Module) pomagają chronić przed omawianymi zagrożeniami systemy przemysłowe.

Warto również wspomnieć o kwestiach miniaturyzacji. Były one przez lata wskazywane jako jeden z kluczowych trendów technologicznych – i podobnie jest też obecnie. Coraz mniejsze urządzenia typu SBC (w tym wspomniane open-source) znajdują zastosowanie w aplikacjach przemysłowych, gdzie wymagana jest kompaktowa konstrukcja i niskie zużycie energii.

Mateusz Fas

ASTOR

  • Jakie są istotne trendy w branży IPC?

W związku z wprowadzeniem i rozwojem Przemysłu 4.0 zwiększa się ilość przetwarzanych danych, przez co potrzebna jest również coraz większa moc obliczeniowa. Edge computing, zaawansowane technologie AI czy coraz bardziej rozbudowane systemy SCADA to aktualne trendy rynkowe. W branży widać też dążenie do miniaturyzacji urządzeń – dzięki temu oszczędzamy nie tylko miejsce, ale również redukujemy koszty bez jakichkolwiek kompromisów w zakresie wydajności i funkcjonalności.

Wśród użytkowników końcowych i producentów maszyn bardzo popularne są komputery panelowe (All-in-One). W połączeniu z prostymi systemami SCADA pozwalają na znaczne rozszerzenie funkcjonalności względem tradycyjnych paneli HMI. Widać również, że producenci idą w kierunku zastąpienia tradycyjnych pulpitów operatorskich komputerami ze zintegrowanymi przyciskami i obudową.

  • Kto korzysta w kraju z komputerów przemysłowych i jakie są to urządzenia? Czy odbiorcy sami dokonują integracji?

W Polsce komputery przemysłowe spotkamy bardzo często u użytkowników końcowych, którzy decydują się głównie na gotowe urządzenia ze wszystkimi podzespołami i preinstalowanym systemem operacyjnym. Producenci maszyn również chętnie instalują komputery typu Box do przetwarzania danych lub komputery All-in-One do wyświetlania wizualizacji pracy maszyny. W budżetowych rozwiązaniach użytkownicy często decydują się na Raspberry Pi lub na zwykłe komputery biurowe.

Odbiorcy IPC bardzo często nie szukają gotowych rozwiązań pod klucz – potrafią dokonać integracji urządzeń samodzielnie. W przypadkach gdy komputer integrowany jest z systemem SCADA, użytkownicy końcowi często szukają pomocy wśród firm wdrożeniowych.

  • Jakie były ostatnie lata w omawianej branży oraz jakie są jej możliwe przyszłe kierunki rozwoju?

Ostatnie lata to szybki rozwój cyfryzacji i automatyzacji w Polsce. Pomimo kryzysu wywołanego pandemią oraz sytuacją światową, rynek IPC ma się bardzo dobrze. Rozwija się on dynamicznie, uwzględniając zapotrzebowanie na nowoczesne rozwiązania. Coraz więcej firm decyduje się na wdrożenie komputerów podczas procesów automatyzacji i cyfryzacji.

Oprogramowanie komputerów przemysłowych

Wśród najpopularniejszych systemów operacyjnych wykorzystywanych w aplikacjach z komputerami przemysłowymi dominują Microsoft Windows 10 oraz Windows 10 IoT, które utrzymują pozycję liderów (rys. 5). Jednocześnie elastyczność aplikacyjna systemu Linux sprawia, że pozostaje on również wysoce popularny, szczególnie w systemach embedded. Nowsze systemy, Windows 11 i Windows 11 IoT, zyskują na rozpoznawalności, choć są wciąż relatywnie rzadko stosowane. Android zajmuje w rankingu czwarte miejsce, znajdując zastosowanie głównie w mniejszych urządzeniach oraz wybranych aplikacjach. Warto też zauważyć, że w chmurze z zestawieniem pojawia się zbiorcze hasło „Windows”. Podobnie jak w przypadku sprzętu, gdzie dominuje Intel, tak też w obszarze oprogramowania komputerów (w tym przemysłowych) niezmiennie najczęściej wybierane są popularne "okienka" – i to nie powinno się w najbliższych latach zmieniać.

 
Rys. 5. Najpopularniejsze systemy operacyjne, które polscy odbiorcy wykorzystują w aplikacjach z komputerami przemysłowymi
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Zobacz również