Fabryka Grupy Roca oszczędza 30% energii rocznie dzięki technologiom napędowym

W zakładzie Grupy Roca w Gliwicach zainstalowano 45 przetwornic częstotliwości Danfoss Drives, które od 15 lat wspierają efektywność energetyczną produkcji ceramiki sanitarnej. Dzięki współpracy z firmą Control-Service fabryka oszczędza aż 30% energii rocznie i realizuje cele zrównoważonego rozwoju.

Posłuchaj
00:00

Efektywność energetyczna w fabryce Roca dzięki przetwornicom Danfoss

Produkcja ceramiki sanitarnej jest procesem energochłonnym, w którym koszty energii potrafią sięgać nawet jednej trzeciej całkowitych wydatków. W związku z tym Grupa Roca od lat stawia na podnoszenie efektywności energetycznej. Dzięki współpracy z krakowską firmą Control-Service, w gliwickiej fabryce Grupy Roca działają przetwornice częstotliwości Danfoss Drives, które zoptymalizowały pracę wentylatorów, mieszadeł, przenośników taśmowych i pomp. Wykorzystanie urządzeń wpisało się również w cele zielonej transformacji.

– Zrównoważony rozwój leży u podstaw wszystkich naszych działań – podkreśla Marek Słaboń, dyrektor zarządzający w Roca Polska. – Od 2018 roku zredukowaliśmy zużycie wody o 53% i energii o 50% globalnie. Naszym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2045 roku.

Szybki zwrot z inwestycji w technologie napędowe

Pierwszym etapem współpracy była modernizacja systemu wentylacji hali produkcyjnej, gdzie zainstalowano przetwornice częstotliwości. Dzięki czujnikom przepływu i temperatury system automatycznie dostosowuje liczbę włączonych wentylatorów i ich obroty do aktualnych potrzeb. Testy produkcyjne wykazały, że często wystarcza tylko jeden wentylator zamiast kilku, co znacząco obniżyło zużycie energii.

– Inwestycja zwróciła się już po 7 miesiącach – mówi Przemysław Blada, kierownik ds. utrzymania ruchu i infrastruktury w Grupie Roca. – W ciągu 3 lat zainstalowaliśmy łącznie 45 przetwornic, co pozwala nam oszczędzać około 30% energii rocznie.

Oszczędność energii i wyższa efektywność operacyjna

Przetwornice częstotliwości nie tylko zmniejszają zużycie energii, ale także zwiększają efektywność operacyjną i wydłużają żywotność maszyn. W fabryce Roca urządzenia te wspierają kluczowe procesy, takie jak mieszanie masy ceramicznej, transport czy suszenie produktów.

– Współpraca z Grupą Roca pokazuje, że inwestycje w technologie napędowe należy traktować jako OPEX, a nie CAPEX – dodaje Marek Dudziński, country manager w Danfoss Drives. – Urządzenia instaluje się z myślą uzyskania oszczędności kolejnego dnia, a dodatkowo wspierają cele zrównoważonego rozwoju.

Długoterminowa współpraca z Control-Service i audyty techniczne

Od 2007 roku przetwornice Danfoss Drives działają w gliwickiej fabryce nieprzerwanie, a ich stan techniczny jest regularnie sprawdzany przez specjalistów Control-Service.

– Regularne audyty i serwisowanie gwarantują, że przetwornice działają bez zakłóceń od ponad 15 lat. To przykład, jak odpowiedzialne zarządzanie technologią może przynosić korzyści zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne – podsumowuje Jaromir Turlej, prezes Control-Service.

Audyty obejmują nie tylko sprawdzenie sprawności urządzeń, ale także warunków ich pracy, co pozwala uniknąć awarii i przedłużyć żywotność sprzętu.

Przetwornice częstotliwości jako klucz do redukcji emisji CO₂

Szacuje się, że pełne wdrożenie przetwornic częstotliwości w europejskich zakładach mogłoby zredukować emisje CO₂ nawet o 14 milionów ton. To ekwiwalent rocznego śladu węglowego 2 milionów mieszkańców Europy. Kluczową zaletą urządzeń jest szybki zwrot z inwestycji. Dodatkowo, technologia ta nie tylko zmniejsza zużycie energii, ale również optymalizuje procesy produkcyjne, wydłuża żywotność maszyn i ogranicza ryzyko awarii.

 

Źródło: Danfoss

Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Pomiary
Ciśnienie pod kontrolą – nowoczesne rozwiązania dla sektora spożywczego
Obudowy, złącza, komponenty
Nowa generacja zaworów 2-drogowych do wbudowania LC_8X/ zwiększa wydajność i efektywność hydraulicznych zaworów logicznych
PLC, HMI, Oprogramowanie
Zintegrowane technologie dla przemysłu spożywczego - precyzja, kontrola, niezawodność
PLC, HMI, Oprogramowanie
Jak efektywnie wdrażać Edge AI?
Przemysł 4.0
Nowe standardy w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i medycznym
PLC, HMI, Oprogramowanie
Jak zintegrować dane ze starszego sprzętu w branży farmaceutycznej
Zobacz więcej z tagiem: Silniki i napędy
Informacje z firm
Wydajne formowanie blach - wzmacniacz efektywności energetycznej dla pras do głębokiego tłoczenia
Seminarium
Webinar - Small is beautiful: microdrives made for great jobs
Gospodarka
Targi Bauma: Bosch zaprezentuje 800-woltowy napęd elektryczny do maszyn budowlanych

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów