Arduino Opta – bezpieczny i łatwy w użyciu mikrosterownik PLC - Możliwości Przemysłowego Internetu Rzeczy

Zaprojektowany z myślą o bezpieczeństwie i trwałości, solidny mikro PLC Arduino Opta sprawia, że automatyzacja przemysłowa i budowlana jest dostępna dla każdego. Oferuje wszechstronność i umożliwia integrację z istniejącymi maszynami, urządzeniami oraz liniami produkcyjnymi, a także z dowolnymi elementami w modularnym ekosystemie Arduino – od kompaktowych modułów czujnikowych po potężne SOM-y i bramy – oferując dostosowane rozwiązanie end-to-end. Wspiera aktualizacje oprogramowania OTA i zapewnia bezpieczeństwo danych od sprzętu do chmury, dzięki wbudowanemu elementowi zabezpieczającemu oraz zgodności z normą X.509. Artykuł ten stanowi kompleksowe wprowadzenie do możliwości Opta oraz szerokiego zakresu jego potencjalnych zastosowań.

Posłuchaj
00:00

Główne cechy Arduino Opta

Opta zwiększa możliwości automatyzacji przemysłowej poprzez bezproblemową integrację z czujnikami obciążenia lub systemami wizyjnymi w celu optymalizacji procesów produkcyjnych. Ułatwia takie zadania, jak zarządzanie przepływem produkcji na taśmach transportowych, synchronizowane drukowanie czasu na etykietach przy użyciu Network Time Protocol (NTP) oraz monitorowanie w czasie rzeczywistym za pomocą lokalnych HMI, Bluetooth Low Energy lub zdalnego połączenia z Arduino Cloud z niestandardowymi pulpitami nawigacyjnymi. Dodatkowo, Opta umożliwia przewidywalne utrzymanie ruchu, wykorzystując swoją moc obliczeniową i algorytmy uczenia maszynowego do wykrywania i prewencyjnego rozwiązywania anomalii, zapewniając nieprzerwaną pracę.

Fot. 1. Arduino Opta ma standardowy format modułu TH35

Komunikacja Modbus

Dzięki temu mikrosterownikowi można zbierać dane z czujników w terenie, korzystając z niezawodnych protokołów przemysłowych, idealnych do monitorowania energii i zarządzania nią.

Decyzje na krawędzi

Płytka STM32H747XI z podwójnym rdzeniem ARM Cortex-M7 + M4 do realizacji operacji w czasie rzeczywistym i wdrażania możliwości przewidywalnego utrzymania ruchu to wystarczająco potężny zestaw, aby uruchamiać algorytmy uczenia maszynowego i AI na krawędzi, bez potrzeby bycia podłączonym.

Połączenie

Opta zapewnia wszystkie możliwości połączenia rozwiązań automatyzacyjnych ze światem zewnętrznym. Jest dostępna z Ethernetem jako standard we wszystkich modelach lub z wersją RS485 dla protokołów przemysłowych oraz wariantem Wi-Fi, ułatwiającym zdalne zarządzanie.

Aktywacja urządzeń

Przekaźniki 250 V 10 A umożliwiają potężną aktywację takich urządzeń, jak taśmy transportowe czy maszyny sortujące, używane w obsłudze materiałów.

Bezpieczeństwo danych

Mikrosterownik zapewnia bezpieczeństwo danych od sprzętu do chmury i od maszyny do maszyny.

  • Lokalne: zabezpieczenie przed manipulacją, tożsamość urządzenia, szyfrowana komunikacja i bezpieczny bootloader.
  • Komunikacja: szyfrowanie danych, zgodność z normą X. 509.
  • Arduino IoT Cloud: uwierzytelnianie dwuetapowe, bezpieczna aktualizacja oprogramowania.
Fot. 2. Kompaktowy Arduino Opta ułatwia retrofitting modułu IoT w istniejącej instalacji.

Łatwe programowanie

Dostępnych jest wiele opcji programowania, w tym język szkiców Arduino, co oznacza, że jeśli znasz Arduino UNO, możesz zaprogramować złożony mikro PLC tym samym łatwym językiem. Wejścia Opta są po prostu postrzegane jako standardowe piny wejściowe, a przekaźniki można aktywować za pomocą poleceń digitalwrite.

Dla tych, którzy wolą używać "normy przemysłowej", Opta może być również programowana w dowolnym z pięciu języków PLC IEC 61131-3 (Ladder, Functional Block Diagram, Structured Text, Sequential Function Chart lub Instruction List) za pośrednictwem Arduino PLC IDE.

Zdalne zarządzanie

Opta działa bezproblemowo i łączy się bezpiecznie z Arduino Cloud (lub innymi usługami zewnętrznymi), zapewniając możliwość dostępu i kontrolowania rozwiązania z dowolnego miejsca, w tym aktualizacje OTA (over-the-air) oraz natychmiastowe powiadomienia lub alerty (uwaga: Opta może działać niezależnie od chmury – nie potrzebujesz chmury dla Opta).

Szyna DIN

Opta może być przymocowana do systemu montażu na szynie DIN, co zapewnia szybki dostęp do wszystkich I/O.

Wersje i dodatki

Wybierz najlepszą konfigurację do swoich potrzeb w zakresie automatyzacji przemysłowej lub budowlanej. Opta jest dostępna w trzech wariantach:

  • Opta Lite – Ethernet onboard i porty programowania USB-C;
  • Opta RS485 – wersja rozszerzona o interfejs komunikacji RS485 half duplex;
  • Opta WiFi – najbardziej wszechstronna opcja, zawierająca wszystkie powyższe funkcjonalności plus łączność Wi-Fi/Bluetooth Low Energy.
Fot. 3. Opta razem z Arduino Cloud może zapewnić menedżerom widok z lotu ptaka na kluczowe procesy

Rozszerzenia Opta

Potrzebujesz dodać więcej wejść, wyjść lub przekaźników? Moduły rozszerzeń Opta pozwalają na zaspokajanie różnych potrzeb przemysłowych. Wystarczy przymocować moduł rozszerzenia, aby pomnożyć możliwości systemu. Dostępne są trzy warianty modułów rozszerzeń, zapewniające opcje łączenia różnych typów i dostosowania swojego systemu sterowania:

  • Ext D1608E – 16 programowalnych wejść napięciowych, 8 przekaźników elektromagnetycznych 250 VAC 6 A do potężnej aktywacji wielu urządzeń w automatyzacji produkcji i aplikacjach linii montażowej;
  • Ext D1608S – 16 programowalnych wejść napięciowych, 8 przekaźników półprzewodnikowych 24 VDC 3 A do szybkiej aktywacji wielu urządzeń w takich aplikacjach, jak pakowanie, butelkowanie czy systemy paletowania;
  • Ext A0602 – 8 kanałów analogowych jako wejścia lub wyjścia w 0‒24 V/4‒20 mA lub jako wejścia RTD umożliwiające zarządzanie sygnałami analogowymi napięcia/prądu, pozyskiwanie wartości temperatury przez PT100 oraz precyzyjne sterowanie sygnałami wyjściowymi, stosowane w zakładach uzdatniania wody i chemicznych.

Przykłady zastosowań

Poprawa efektywności oraz modernizacja istniejącego sprzętu i budynków zazwyczaj sprowadza się do tego, jak uzyskać dostęp do danych i je wykorzystać. Pomoc ludziom w rozwiązywaniu problemów polega więc na dostarczaniu im danych i informacji o procesach, które ich interesują.

Retrofitting maszyn OEM

Istniejące rozwiązania rynkowe zostały zbudowane z myślą o niezawodności, a nie elastyczności, tymczasem platforma Arduino Pro zapewnia elastyczną, bezproblemową integrację. Dzięki możliwości zastosowania z wieloma I/O i protokołami komunikacyjnymi (Modbus/Field Bus) Opta skutecznie zapewnia różne sposoby interakcji ze starym sprzętem. Używając tylko dwóch przewodów, można podłączyć maszynę starszej generacji do Opta, dodając możliwości Przemysłu 4.0 do istniejącego sprzętu przemysłowego. Arduino Opta potrafi przenieść inteligencję do tych "starych, ale dobrych" maszyn, które są fundamentem zakładów produkcyjnych na całym świecie. Nadaje się do użycia w następujących kluczowych obszarach automatyzacji przemysłowej:

  • produkcja procesowa – przykładowe aplikacje to: monitorowanie zbiorników i kontrola pomp wodnych, kontrola pieców, wtrysk chemikaliów, monitorowanie stanu sprężarek oraz zdalne i mobilne połączenia z aktywami w terenie;
  • produkcja hybrydowa (gdzie istnieje potrzeba dodania danych) – przykładowe aplikacje to: monitorowanie aktywów zdalnych, agregacja danych dla SCADA, monitorowanie energii, automatyzacja budynków (HVAC, kontrola dostępu) oraz systemy automatyzacji usług;
  • produkcja dyskretna – przykładowe aplikacje to: paletyzacja i depaletyzacja, systemy pakowania i etykietowania, systemy kontroli drzwi, zautomatyzowane linie montażowe oraz obsługa materiałów (taśmy transportowe, sortowanie itp.).
Fot. 4. Arduino Opta zamontowana w skrzynce kontrolnej warsztatu maszyny Atlas.

Zyskując widoczność w czasie rzeczywistym kluczowych parametrów operacyjnych i zapewniając scentralizowane wglądy przez chmurę w funkcje operacyjne, Opta napędza poprawę efektywności w następujących aplikacjach:

  • przewidywalne utrzymanie ruchu,
  • monitorowanie zużycia energii,
  • efektywne zarządzanie obiektami,
  • zero Touch Manufacturing,
  • precyzyjna kontrola na linii produkcyjnej.

Dlaczego Opta?

Bo jest to uzupełnienie – Opta może być diagnostycznym i behawioralnym "dodatkiem" do Twoich obecnych systemów automatyzacji i kontroli (ERP, MES, SCADA, OEE, HMI…), wzmacniając istniejący system, wykonując zadania, które zazwyczaj byłyby kosztowne i trudne. Może działać poza rdzeniem operacyjnym w trybie współpracy, co oznacza, że nie ma potrzeby ponownej audytacji linii.

Opta zapewnia elastyczność Arduino, którą inżynierowie uwielbiają, połączoną z niezawodnością przemysłową.

  • Dodaj tę ostatnią milę łączności jako mikro PLC, z inteligentnymi możliwościami I/O.
  • Użyj IEC 61131 i/lub podejść programistycznych Arduino/C++ w przemyśle.
  • Wykorzystaj certyfikaty przemysłowe, niezawodność i wsparcie, które zostały stworzone wspólnie z firmą Finder, wiodącym dostawcą I/O i przekaźników. Rozwiązanie Arduino zapewnia wysoką wartość w odpowiedniej cenie:
    • przystępny sprzęt z kosztami licencji oprogramowania wliczonymi w cenę;
    • do trzech razy szybsze wdrożenia w połączeniu z redukcją ich kosztów nawet o 80%;
    • bezpieczne rozwiązanie, połączone z chmurą i certyfikowane.

Tekst opracowany przez Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.

TME
www.tme.eu

Więcej na www.tme.eu
Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Przemysł 4.0
Sztuczna inteligencja w obiektywie: rewolucyjna kamera TIV firmy Turck
Przemysł 4.0
Przemysł 4.0 w praktyce: nowoczesne narzędzia dla inteligentnej automatyki
PLC, HMI, Oprogramowanie
Rodzina Memor 12-17 - wydajność klasy korporacyjnej w kieszonkowej obudowie
Silniki i napędy
Technika sterowania w modułowym systemie automatyki MOVI-C firmy SEW-EURODRIVE
Pomiary
AV7000 12K - nowy lider w logistyce, o ultrawysokiej rozdzielczości
Przemysł 4.0
Maszyna stoi i co dalej?
Zobacz więcej z tagiem: PLC, HMI, Oprogramowanie
Prezentacje firmowe
Rodzina Memor 12-17 - wydajność klasy korporacyjnej w kieszonkowej obudowie
Raporty
Komputery przemysłowe i brzegowe
Technika
Rozwiązywanie problemów z HMI

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów