Przekładnie planetarne – uniwersum w maszynie

| WIW 2019 Silniki i napędy

Przekładnie zębate stosowane są zarówno w małych mechanizmach zegarowych, jak i w napędach olbrzymich statków. Szczególne znaczenie mają przekładnie przenoszące duże moce, które często mają zastosowanie jako napęd główny. Od prawidłowej pracy takich przekładni zależy nie tylko właściwa praca maszyn, ale również i całego zakładu. Dlatego w odniesieniu do tych przekładni oczekiwane są specjalnie wysokie wymagania dotyczące ich niezawodności i żywotności. Często warunki techniczne i ekonomiczne uniemożliwiają stosowanie w przekładniach dużych mocy nadmiernych zapasów bezpieczeństwa (przewymiarowania mocy i momentu) i dlatego konstruktor maszyny ma specjalnie trudne zadanie znalezienia kompromisu pomiędzy wymogami pewności ruchu, a względami technicznymi i ekonomicznymi.

Przekładnie planetarne – uniwersum w maszynie

Wychodząc naprzeciw coraz wyższych wymagań stawianych przekładniom zębatym dużych mocy, przedsiębiorstwo HF Inverter wprowadziło do produkcji modułowe przekładnie planetarne serii PHF, które dostępne będą od stycznia 2020 roku. Modułowa konstrukcja przekładni planetarnych HF Inverter serii PHF posiada dużą przewagę w stosunku do przekładni tradycyjnej, szczególnie w maszynach wymagających jednocześnie dużych momentów obrotowych przy małych gabarytach napędu. Modułowość naszych przekładni planetarnych obejmuje kilka stopni występujących w szeroki zakresie przełożeń i maksymalnych momentów wyjściowych. Taka technologia pozwala naszej montowni na stworzenie – jak z klocków – przekładni o ogromnym przełożeniu i bardzo dużym momencie obrotowym na wale wyjściowym. Wynika to z faktu, że w przekładniach planetarnych PHF, składających się z kilku modułów ustawionych szeregowo, przełożenie całkowite jest iloczynem przełożeń na kolejnych stopniach, a sprawność całkowita zmontowanej przekładni planetarnej jest równa iloczynowi sprawności każdego modułu. Modułowość przekładni planetarnych PHF daje również szeroki zakres opcji wejścia i wyjścia. Przekładnie PHF można napędzać różnymi rodzajami silników, a ich układ może być liniowy lub kątowy, co ciekawe sam moduł kątowy przekładni planetarnej PHF można połączyć z klasyczną przekładnią walcową serii WHF lub ślimakową serii HF.

W ofercie HF Inverter znajdzie się 18 wielkości mechanicznych przekładni planetarnych PHF o momencie obrotowym sięgającym 500 tys. Nm i wyjściowej mocy powyżej 450 kW, przełożeniu w zakresie od 3,5 do 3000.

 
Fot. 1 Motoreduktor planetarny serii PHF
 
Fot. 2 Przekładnia planetarna PHF kątowa

Podstawowe cechy techniczne napędów PHF:

  • Wysoki stosunek przenoszonego momentu obrotowego do wymiarów ogólnych napędu;
  • Wysoka nośność promieniowa i osiowa wałów wyjściowych dzięki łożyskom stożkowym;
  • Części wewnętrzne są połączone za pomocą sekcji rowkowych zamiast wypustek;
  • Przekładnie planetarne stopni redukcyjnych zamontowane na pływających uchwytach aby zapewnić maksymalne rozłożenie obciążenia pomiędzy planetami;
  • Przekładnie wykonywane są w trzech wersjach wejścia: ze standardowym kołnierzem pod silnik według normy IEC, z przyłączem pod silniki hydrauliczne i z wałem napędowym.

Wyjątkowe cechy przekładni planetarnych PHF pozwalają na ich wykorzystywanie w wielu dziedzinach przemysłu. Doskonale sprawdzają się tam, gdzie wymagane są duże momenty obrotowe oraz zwarta budowa. Pracują w ciężkich maszynach, w napędach wciągarek i dźwigów, w generatorach wiatrowych, na platformach wiertniczych oraz statkach. Ponadto wykorzystywane są w suwnicach i przenośnikach przejezdnych, wózkach widłowych, taśmach transportowych, rampach załadowczych. Kolejne zastosowanie przekładni planetarnych stanowią napędy urządzeń wolnoobrotowych, których wały wyjściowe rozwijają duże momenty obrotowe – wykorzystuje się je w takich maszynach jak mieszalniki, młyny, kruszarki i węzły betoniarskie.

 
Fot. 3 Motoreduktor planetarny PHF przystosowany do mieszadeł pionowych

Uruchomiona w marcu 2016 roku montownia HF Inverter posiada wydajność do 500 sztuk przekładni mechanicznych miesięcznie. Obecnie montowane są przekładnie walcowe aluminiowe serii WAHF oraz żeliwne walcowe serii WHF i żeliwne walcowo-stożkowe WBHF. Montaż modułowych przekładni planetarnych rozpocznie się już od stycznia 2020 roku. W ramach rozwoju przewidziane jest uruchomienie kolejnych linii montażowych w firmie HF Inverter. Montowane są zarówno przekładnie jednostkowe jak i wielkoseryjne. Istnieje również możliwość wykonania i montażu przekładni specjalnych, przygotowanych pod parametry określone przez klienta (dla liczby powyżej 300 sztuk rocznie).

Przedsiębiorstwo HF Inverter Polska jest właścicielem marki HF Inverter i pod tą marką oferuje coraz szerszą gamę produktów. Głównie są to reduktory i motoreduktory wytworzone we własnej montowni przekładni mechanicznych, mieszczącej się w siedzibie firmy w Toruniu. Oprócz własnych produktów jest również oficjalnym dystrybutorem firm:

  • EURA Drives Electric CO.,Ltd. – lidera w zakresie projektowaniu i produkcji nowoczesnych przemienników częstotliwości, softstarterów i serwo napędów elektrycznych,
  • ZD Motor CO., Ltd – jednej z największych firm produkujących napędy małych mocy AC i DC.

W HF Inverter Polska pracują wysokiej klasy specjaliści. Większość z nich to inżynierowie automatycy, posiadający niezbędną wiedzę i doświadczenie z mechatroniki, którzy tworzą dział doradców techniczno-handlowych. W przedsiębiorstwie HF Inverter funkcjonuje dział techniczny świadczący profesjonalną pomoc w zakresie doboru, montażu i serwisu przekładni mechanicznych.

 

HF Inverter Polska
https://hfinverter.co/