Pomiary wielkości nieelektrycznych
Pomiary tytułowych wielkości są niezbędne w większości procesów wytwórczych w branży procesowej i w sektorze produkcji dyskretnej. Dotyczy to m.in. określania wartości temperatury, ciśnienia, ale też wielu innych wielkości – np. związanych cechami fizykochemicznymi substancji. Nie inaczej jest w branży ochrony środowiska, w tym w sektorze wod-kan, a także w ciepłownictwie oraz energetyce, gdzie konieczne jest wykonywanie różnorodnych i wiarygodnych pomiarów. Odpowiadając na to zapotrzebowanie, producenci i dystrybutorzy aparatury pomiarowej oferują szeroką gamę detektorów, czujników i urządzeń pomiarowych.
Branże, odbiorcy, produkty
Czujniki i przetworniki wielkości nieelektrycznych wykorzystywane są zarówno na potrzeby tworzenia nowych instalacji, jak też, i to często, w celach modernizacji i serwisu tych już istniejących. Część z nich to elementy zużywające się i jako takie podlegające regularnej wymianie – przykładem są głowicowe czujniki temperatury. Głównymi odbiorcami omawianych produktów są niezmiennie klienci końcowi związani z przemysłem, a więc przede wszystkim zakłady produkcyjne. W tych miejscach czujniki stosowane są do kontroli stanu różnego rodzaju mediów i materiałów, w przetwarzaniu surowców, kontroli pracy maszyn i innych zastosowaniach związanych z produkcją.
Kolejne istotne kategorie w statystyce tworzą integratorzy systemów, dystrybutorzy oraz producenci maszyn i urządzeń. Co do ogółu zestawienie jest zbieżne z dotychczas przez nas publikowanymi w analizach IRA oraz raportach w magazynie APA, zaś zmiany są tu jedynie na poziomie pojedynczych punktów procentowych. Największa różnica dotyczy ostatniej z kategorii, tj. firm poza przemysłem – wskazało ją 35% ankietowanych, podczas gdy w poprzednich analizach było to o połowę mniej.
Jakie są obszary aplikacyjne omawianych produktów? Obejmują one pomiary bardzo wielu wielkości nieelektrycznych i parametrów procesów. Tradycyjnie wyróżniliśmy tu kilka najczęstszych i o nie zapytaliśmy respondentów. W każdym z przypadków (w każdej z grup produktów) wiodącą kategorią jest „branża ogólnoprzemysłowa”, która stanowi agregat zastosowań związanych z produkcją, wytwarzaniem i przetwarzaniem surowców oraz produktów. Dalsze z zastosowań są bardziej specyficzne pod względem konkretnych grup produktów. Przykładowo dla przepływomierzy istotną branżą jest sektor wodociągowo-kanalizacyjny oraz chemiczny, dla czujników temperatury – spożywczy, zaś dla przetworników ciśnienia – chemiczny i petrochemiczny. W stosunku do analogicznej statystyki sprzed dwóch lat można odnotować zmniejszenie się wskazań dla kategorii wod-kan i ciepłownictwa w przypadku przetworników ciśnienia oraz niewielkie wzrosty dla sektora chemicznego i wod-kan w przypadku pomiarów temperatury. Oczywiście to tylko zgrubne oszacowanie, bowiem potrzeby pomiarowe w przemyśle (i poza nim) są bardzo różnorodne, zaś część pomiarów ma charakter specjalizowany.
Producenci krajowi liderami zestawień
Produkcją i oferowaniem czujników wielkości nieelektrycznych zajmuje się w Polsce spora grupa firm. W tabelach w analizach przedstawiamy typowo około 50 firm, przy czym wyróżnić tu można dwie kluczowe grupy przedsiębiorstw: producentów oraz dystrybutorów. W podgrupie tych pierwszych działa spora grupa firm rodzimych, które od wielu dekad cieszą się dużą popularnością wśród odbiorców krajowych oraz zagranicznych. Przedsiębiorstwa te oferują atrakcyjne cenowo, jakościowe produkty, często wraz z możliwością ich produkcji na zamówienie w postaci wyrobów specjalizowanych.
Spoglądając na wyniki badań, można wyróżnić liderów rankingu popularności. W przypadku czujników temperatury wiodącymi firmami są niezmiennie Limatherm Sensor oraz CZAKI Thermo-Product. W omawianej grupie są też inni producenci lokalni, tacy jak Termo-Precyzja, Czah-Pomiar, Alf-Sensor, APAR, Aplisens oraz Termoaparatura. W odniesieniu do czujników ciśnienia dwiema firmami pierwszymi na liście popularności są również przedsiębiorstwa zlokalizowane w Polsce. Respondenci ankiety najczęściej wskazywali tutaj WIKA Polska oraz warszawską firmę Aplisens. Kolejni istotni dostawcy to m.in. Honeywell, Endress+Hauser oraz Balluff.
Jeżeli chodzi o przetworniki i mierniki przepływu, tutaj najbardziej popularne są firmy zagraniczne, ale też o ugruntowanej przez lata obecności w Polsce renomie. Tak jak dawniej – na lidera został wybrany Endress+Hauser, wysoko znalazły się też firmy Siemens, Honeywell oraz ifm. W odpowiedziach ankietowych pojawiło się ponadto wiele innych marek – m.in. Kobold, WIKA, Emerson, Sick, ABB i Yokogawa. Należy zaznaczyć, że rankingi popularności mają charakter subiektywny i dotyczą postrzegania omawianych firm, a nie ich udziałów w rynku.
Konkurencja z różnych stron rynku
Omawiając sytuację na rynku, warto zauważyć, że o ile producenci – szczególnie firmy rodzime – koncentrują się na wytwarzaniu określonej grupy podzespołów, np. do pomiarów temperatury, o tyle w przypadku dystrybutorów oferta handlowa jest szersza pod względem rodzajów czujników i urządzeń. Dostarczają oni produkty od wielu wytwórców, przy czym dla większości stanowi to uzupełnienie oferty, dla niektórych zaś rdzeń działalności (przykładem jest katowicka firma Introl). Czujniki i urządzenia pomiary dostępne są również u dystrybutorów katalogowych i w innych przedsiębiorstwach, w tym spoza przemysłu.
W ostatnim badaniu zapytaliśmy również o konkurencję w branży. Około 2/3 osób określiła ją jako analogiczną co innych sektorów, reszta uznała za silną. Jednocześnie, podobnie jak dawniej, właściwie żadne ze wskazań nie dotyczyło kategorii "niewielka". Powiązać to można z wcześniej omawianą dużą podażą na czujników na rynku i łatwością ich dodawania czujników i przetworników do oferty dystrybucyjnej.
Stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków i automatyka w branży wod-kanWoda, obok energii elektrycznej, gazu i ciepła, to medium użytkowe konieczne do codziennego funkcjonowania gospodarstw domowych, fabryk i obiektów użyteczności publicznej. Ze względu na ograniczone zasoby jej obieg musi być zamknięty – świeża z ujęcia jest siecią wodociągową rozprowadzana do odbiorców, zużyta jest odbierana kanalizacją, zaś oczyszczoną odprowadza się do zbiorników naturalnych. Zanim trafi do użytku, jak i z powrotem do środowiska, musi zostać odpowiednio przygotowana, najpierw w stacjach uzdatniania przy ujęciach, a potem oczyszczalniach ścieków. Aby działały efektywnie, obiekty te wyposaża się w rozwiązania automatyki i pomiarów. Zagadnienia te zostały omówione w kompendium publikowanym w magazynie APA (numer 4/23). Można je znaleźć również na stronie www.automatykaB2B.pl w dziale "temat numeru". Zachęcamy do lektury! |
Kierunki rozwoju technologicznego
Sektor podzespołów do pomiarów nieelektrycznych rozwija się pod względem technologicznym w różnych kierunkach. Są one powiązane z możliwościami polepszania parametrów detektorów, zwiększaniem ich jakości i możliwości przetwarzania sygnałów, wymiany danych czy też miniaturyzacją samych urządzeń. Takie trendy występują w branży od lat i stan ten potwierdza również tegoroczne badanie.
W ostatnim badaniu do najczęściej wymienianych nowości należały te związane z komunikacją. W odpowiedziach respondentów pojawiły się sieci IO-Link oraz Ethernet, a także różnego rodzaju komunikacja bezprzewodowa – m.in. Bluetooth i sieci kratowe. Nowości te są częścią większego procesu ewolucji, który związany jest z digitalizacją i technologiami cyfrowymi. Czujniki są dzisiaj nie tylko elementami pomiarowymi, ale często pełnią funkcję autonomicznych źródeł danych w systemach. Elementem cyfryzacji jest też umożliwienie ich zdalnej kontroli i parametryzacji.
Do kolejnych istotnych zmian wymienianych przez respondentów należały: dalsza miniaturyzacja komponentów, zwiększanie niezawodności (wbudowana redundancja), nowe wersje czujników (np. do pomiarów w produkcji wodoru) czy też nowe procesy produkcji (czujniki spawane laserowo). Na rynku oferowane są czujniki/mierniki uniwersalne, które pozwalają na pomiary kilku wielkości fizycznych za pomocą jednego urządzenia, dodatkowo są one rozszerzane o możliwości rejestracji danych czy też sterowania elementami zewnętrznymi.