Niezawodne systemy łączeniowe kluczem do efektywności zakładów produkcyjnych

| Technika

Sprawność, niezawodność i jakość elementów łączeniowych stosowanych w zakładach przemysłowych mają kluczowe znaczenie dla wydajności produkcji. Udoskonalanie procesów technologicznych wymaga często rozbudowy istniejących systemów sterujących i pomiarowych, a więc też sieci służących do transmisji danych. W artykule omówiono kwestie, na które trzeba zwracać uwagę w przypadku tworzenia tych ostatnich, tak aby zapewnić sprawne i bezpieczne przeprowadzanie zmian w przemysłowej infrastrukturze komunikacyjnej.

Niezawodne systemy łączeniowe kluczem do efektywności zakładów produkcyjnych

Rosnące wymagania stawiane systemom monitoringu i kontroli procesów skutkują ewolucją układów komunikacyjnych i służących do transmisji danych. W instalacjach przemysłowych stosuje się coraz więcej czujników i elementów wykonawczych, które muszą być podłączane do podzespołów sterujących. Aby transmisja sygnałów pomiędzy nimi odbywała się sprawnie, należy stworzyć niezawodny system wymiany informacji.

Tego typu instalacja musi z jednej strony bazować na podzespołach i urządzeniach pozwalających szybko i bezstratnie przesyłać dane, z drugiej zaś powinna być jak najbardziej kompaktowa, gdyż przestrzeń zajmowana w szafach elektrycznych najzwyczajniej kosztuje.

Dlatego jedną z najważniejszych cech nowoczesnych systemów komunikacyjnych jest możliwość przetwarzania jak największej liczby sygnałów przy zachowaniu dużej przejrzystości samego systemu i miniaturowych rozmiarach komponentów sieci transmisyjnych.

NOWE RODZINY ZŁĄCZY

Rys. 1. Elementy systemu komunikacyjnego w zakładzie przemysłowym

Aby sprostać opisanym wyzwaniom, firma Weidmüller wprowadziła na rynek dwie nowe rodziny złączy. Pierwszą z nich jest PRV - praktycznie najmniejszy na świecie pod względem rozmiarów system łączeniowy.

Idealnie nadaje się do łączenia większych kabli sygnałowych składających się z wielu pojedynczych przewodów o małych średnicach. Druga z rodzin - WMF - zawiera ekranowane konektory śrubowe. Umożliwiają one też wykonywanie połączeń z bezpiecznikami oraz łatwe rozłączanie obwodów.

PRZESYŁANIE DANYCH

Do aplikacji wymagających przesyłania danych Weidmüller oferuje szereg aktywnych i pasywnych komponentów zgodnych ze standardami Ethernetu przemysłowego. Wśród produktów firmy znaleźć można m.in. zarówno urządzenia do kablowych sieci gigabitowych, jak i do aplikacji bezprzewodowych.

KONDYCJONOWANIE SYGNAŁÓW

Biorąc pod uwagę wspomniane wcześniej koszty związane z przestrzenią potrzebną do instalacji urządzeń w zakładach przemysłowych, ważne jest, by stosowane komponenty były jak najmniejsze. Produkty firmy Weidmüller są wykonywane tak, by zajmowały jak najmniej miejsca, czego przykładem jest konwerter sygnałów ACT20X.

Pomimo bogatego zestawu pełnionych przez niego funkcji, ma on szerokość wynoszącą jedynie 12,5 mm. Zainstalowany zaraz obok czujnika generuje na wyjś ciu izolowany galwanicznie sygnał o zestandaryzowanych wartościach. W połączeniu z modułami zabezpieczającymi przed przepięciami ( Varitector SPC EX) tworzy on kompletny system kondycjonowania sygnałów z czujnika, zgodny z wymaganiami dla stref zagrożonych wybuchem w zakresie klas od 2 do 0.

OSZCZĘDNOŚĆ CZASU

Oprócz przestrzeni montażowej cenny jest także czas potrzebny na instalację i obsługę urządzeń. Stanowi on ważny czynnik wszędzie tam, gdzie konieczne jest zapewnienie bezprzerwowej pracy maszyn.

Dlatego komponenty przeznaczone do instalacji w przemyśle powinny być tak zaprojektowane, aby minimalizować czas ich montażu i podłączania. Mając to na uwadze, Weidmüller tworzy swoje produkty w sposób umożliwiający konfigurację urządzeń jeszcze przed faktycznym włączeniem ich do pracującego systemu.

TRUDNE WARUNKI ŚRODOWISKOWE

Fot. 1. Arnd Schepmann

Bardzo trudne warunki środowiskowe, jakie panują w wielu zakładach przemysłowych, stanowią dodatkowe wyzwanie nie tylko przed producentami maszyn, ale i wytwórcami komponentów przeznaczonych do zastosowania w szafach sterowniczych. Pomimo dużych temperatur, drgań i zapylenia, muszą one pracować niezawodnie przez bardzo długi czas.

Szczególną wagę należy przyłożyć do wytrzymałości zasilaczy używanych w strefach zagrożonych wybuchem. W tych zastosowaniach idealnie sprawdzają się zasilacze impulsowe PRO-H firmy Weidmüller, których przewidywany bezusterkowy czas pracy (MTBF - Mean Time Between Failures) wynosi do 1,8 mln godzin.

Co więcej - urządzenia te mogą być łączone równolegle, co nie tylko zwiększa ich sumaryczną wydajność prądową, ale tworzy redundantny system, tym bardziej wydłużający czas bezawaryjnej pracy.

OBUDOWY PRZEMYSŁOWE

Opisywane dotąd komponenty i urządzenia przeznaczone są do instalacji w szafach elektrycznych. W zakładach przemysłowych stosuje się jednak jeszcze szafy rozdzielcze i obudowy w różnych miejscach instalacji technologicznych. Firma Weidmüller ma w swojej ofercie obudowy przeznaczone do wszystkich tego typu zastosowań.

Dostępne są one w wielu konfiguracjach i stosowane mogą być praktycznie we wszystkich branżach przemysłowych - w tym również tam, gdzie tworzone są aplikacje do pracy w strefach zagrożonych wybuchem. Dobrym przykładem tego typu produktów są obudowy Klippon TB, które spełniają międzynarodowe normy, gwarantujące ich poprawną pracę nawet w najtrudniejszych warunkach środowiskowych.

Arnd Schepmann
Global Process Industry Manager
Weidmüller
www.weidmuller.pl