Montaż bez narzędzi. Nowy system cokołów do szaf sterowniczych

| Technika

Montaż cokołów szaf sterowniczych z blachy stalowej był dotychczas stosunkowo skomplikowany. Znaczne skrócenie jego czasu oferuje obecnie nowy, opracowany przez firmę Rittal system cokołów Flex-Block. Elementy z tworzywa sztucznego mogą być szybko montowane bez użycia narzędzi. Ponadto dzięki licznym akcesoriom można dopasować przestrzeń w szafie do własnych potrzeb.

Montaż bez narzędzi. Nowy system cokołów do szaf sterowniczych

Elementem szafy, na który zwraca się chyba najmniej uwagi, jest cokół. Ma on jednak więcej zadań niż tylko funkcję nośną - począwszy od umieszczenia kabli, przez przymocowanie rolek transportowych, aż po montaż klimatyzatorów. Za pomocą Flex-Block - nowego rozwiązania do szybkiego montażu cokołów - firma Rittal pokazuje potencjał większej efektywności kryjący się w niewykorzystanych dotychczas miejscach.

Fot. 1. Rozbudowa dzięki szynom montażowym - cztery otworowane szyny z blachy stalowej można montować bez narzędzi: 25-milimetrowe otworowanie umożliwia następnie integrację z cokołem szafy sterowniczej dodatkowych komponentów, jak np. zarządzania kablami lub systemami klimatyzacji

Fot. 2. To więcej niż po prostu cokół - nowo opracowany Rittal Flex-Block stanowi alternatywę dla cokołów z blachy stalowej w zakresie elastyczności i szybkiego montażu

Jedną z głównych zalet nowego rozwiązania Flex-Block jest montaż bez narzędzi. Dotychczasowe cokoły z blachy stalowej w systemie TS-8 były elastyczne i sprawdzały się, jednak poszczególne elementy można było przykręcić lub skręcić tylko śrubami, nakrętkami klatkowymi i kluczem widlastym 19. Zaletą nowego systemu szybkiego montażu z tworzyw sztucznych jest to, że składa się go dzięki prostemu zatrzaskiwaniu.

Kompatybilność odgrywa tu kluczową rolę - nowy system cokołów składa się z czterech całkowicie symetrycznych modułów narożnikowych, osłon bocznych i narożnikowych oraz czterech szyn montażowych z blachy stalowej. Cztery stalowe szyny, ze sprawdzonymi otworami systemu TS 8, można zatrzasnąć, nie używając narzędzi.

Ponadto 25-milimetrowe otworowanie umożliwia integrację z dodatkowymi komponentami w cokole szafy sterowniczej. Mogą to być zarówno proste prowadnice kabli, jak i skomplikowane systemy klimatyzacji. Ponieważ Flex-Block do zabudowy wewnętrznej odpowiada poziomemu profilowi szafy sterowniczej TS 8, można używać tych samych akcesoriów systemowych. Zaletą jest również, że nowe rozwiązanie jest nie tylko zastosowane dla cokołu, lecz może być również użyte do zabudowy dachowej szaf sterowniczych.

Fot. 3. Łączenie bez narzędzi - specjalne elementy ze wzmacnianego włóknem szklanym poliamidu można bez narzędzi umieścić w odpowiednich gniazdach i w ten sposób gwarantują stabilne połączenie kilku szaf sterowniczych

Fot. 4. Poszerzane elementy narożne - stabilne moduły narożnikowe z tworzywa sztucznego mają otwory pod tulejki adapterowe do mocowania nóżek poziomujących lub podwójnych rolek kierujących; dwa kolejne otwory od spodu umożliwiają w każdej chwili przymocowanie szafy sterowniczej do podłoża z zewnątrz lub alternatywnie od wewnątrz

Oznacza to, że możliwe jest tutaj lepsze zarządzanie kablami, jak również systemami klimatyzacji. Nowy system cokołów Flex-Block jest dostępny dla wszystkich wymiarów szaf sterowniczych serii TS 8 i SE oraz obejmuje zakres od rozmiarów szaf 400/500 mm do 1800/500 mm (zamknięte, RAL 9005). Dostępne są również warianty 600/600 mm do 800/1200 mm, zamknięte i wentylowane, RAL 7035.

WYSTARCZY ZATRZASNĄĆ

Fot. 5. Zdejmowane osłony boczne - podczas montażu po prostu zatrzaskuje się osłony boczne i narożnikowe; w przypadku ewentualnego transportu szafy sterowniczej wózkiem podnośnikowym, osłony oraz szyny montażowe można szybko zdjąć lub alternatywnie założyć dopiero w miejscu lokalizacji całej szafy

Montaż systemu cokołów do ramy szafy sterowniczej można przeprowadzić od zewnątrz lub od wewnątrz. Boczne osłony przy montażu nie są już przykręcane, tylko po prostu zatrzaskiwane.

W przypadku ewentualnego transportu szafy sterowniczej wózkiem podnośnikowym, osłony można szybko zdjąć lub alternatywnie zamontować dopiero w ostatecznej lokalizacji całej szafy.

Stabilne moduły narożnikowe z tworzywa sztucznego dodatkowo mają otwory pod tulejki adapterowe do mocowania nóżek poziomujących i podwójnych rolek kierujących.

Do tego na spodzie wykonano jeden otwór umożliwiający w każdej chwili przymocowanie szafy sterowniczej do podłoża. Ułatwione zostało również łączenie szaf sterowniczych w szeregi.

Zamiast dotychczasowych złączek z śrubami M8, za pomocą których łączono szafy sterownicze, używane są specjalne klipsy do szeregowania. Łączą one elementy narożnikowe Flex-Block.

Te elementy ze wzmacnianego włóknem szklanym poliamidu można również bez narzędzi umieścić od tyłu w modułach narożnikowych i w ten sposób zrealizować stabilne połączenie kilku szaf sterowniczych.

 

 

Rittal
www.rittal.pl