Przełączniki Auspicious w ofercie TME

| Technika

Sposób interakcji urządzenia lub modułu z użytkownikiem jest często traktowany jako mało ważna część procesu projektowego. Wielu inżynierów i konstruktorów uważa, że najważniejsza jest sama elektronika, która niejako wyznacza standard urządzenia. Trudno się z tym twierdzeniem nie zgodzić, jednak istnieje też drugi aspekt, którym jest kwestia użyteczności. Można śmiało stwierdzić, że nawet najlepsze urządzenie może być mało przydatne, gdy jego możliwości komunikacyjnej z człowiekiem będą nieodpowiednie. W zastosowaniach profesjonalnych i przemysłowych, gdzie ważne jest bezpieczeństwo, problem ten nabiera szczególnego znaczenia.

Przełączniki Auspicious w ofercie TME

Konsekwencji złego wyboru nie trzeba nikomu przedstawiać, bo chyba każdy miał do czynienia ze źle zaprojektowanymi urządzeniami, gdzie klawisze były zbyt małe lub zbyt gęsto rozmieszczone. Po niedługim czasie nikt nie chce z takiego urządzenia korzystać, co czyni je bezużytecznym.

Współczesna oferta dostępnych przełączników, przycisków, klawiatur czy modułów dotykowych przyprawić może jednak o ból głowy niejednego inżyniera. Jak zatem wybrać z tego gąszczu coś dla siebie i ustrzec się od błędów?

Rys. 1. Podstawowe typy przełączników: a) bezpieczeństwa, b) obrotowy, c) podwójny, d) przyciskany

W artykule przedstawiamy gamę przełączników firmy Auspicious, z której projektanci wybrać mogą produkt najbardziej odpowiedni dla swojej aplikacji. W ofercie firmy TME można znaleźć produkty tego tajwańskiego producenta wyróżniające się bardzo dobrymi parametrami elektrycznymi. Do wyboru jest ponad 50 rodzajów przełączników różniących się typem, standardem, konfiguracją styków, sposobem przełączania, liczbą pozycji stabilnych i innych parametrów.

Podstawowy podział przełączników możemy uzależnić od typu przełącznika, wyróżniając przełączniki bezpieczeństwa, obrotowe, podwójne i przyciskane (rys. 1). Maszyny i urządzenia przemysłowe powinny być projektowane z myślą o zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa. Każdy taki system powinien być wyposażony w układ pozwalający na szybkie wyłączenie i zatrzymanie za pośrednictwem wyłącznika typu e-stop.

W ofercie firmy TME znaleźć można 9 produktów Auspicious. Wszystkie wykonane są z tworzywa sztucznego w kolorach czerwonym i zielonym oraz spełniają wymagania IP65 stawiane przez normę BS EN60529. Przełączniki tablicowe mają trzy konfiguracje styków: NC, NC+NO oraz NO z przyciskami grzybkowymi bądź wysokimi w standardowych średnicach 22 mm i 30 mm.

EBL22-1-O/C-R oraz EBL22-1-O/C-G pracują w trybie monostabilnym oraz mają wewnętrzną lampkę, co czyni je bardziej widocznymi w pomieszczeniach zapylonych lub o słabym oświetleniu (rys. 2a). Kolejną grupę produktów Auspicious stanowią elektryczne przełączniki obrotowe. Głównymi ich aplikacjami są włączniki-wyłączniki główne.

Rys. 2. Przyciskowe przełączniki bezpieczeństwa: a) z podświetlaniem, b) przycisk prosty wysoki

Są one także stosowane są jako końcówki do zmiany trybu pracy urządzeń - np. liczby obrotów, temperatury, itp. W ofercie firmy Transfer Multisort Elektronik mamy do dyspozycji 11 produktów, podobnie jak poprzednio w rozmiarach 22 i 30 mm. Głównymi parametrami funkcjonalnymi są liczba pozycji stabilnych i konfiguracja styków.

Oferta obejmuje przełączniki 2- i 3-pozycyjne, bistabilne i monostabilne, w konfiguracji styków NC+NO lub NOx2. Oferowane produkty zapewniają następujące sposoby przełączania: (ON)-OFF-(ON), gdzie stanem stabilnym jest stan zero, zaś stany 1 i 2 są wyłączane za pomocą zwrotnej sprężynki. Inne sposoby przełączania to ON-OFF - dwa produkty pracujące bistabilnie, jeden pracujący w trybie NC-NO, ON- -OFF-ON oraz ON-ON.

Dodatkową funkcjonalnością oferowaną w przełącznikach obrotowych jest zintegrowany kluczyk podwyższający stopień zabezpieczenia przed nieuprawnionym dostępem. Przedostatnią grupę dostępnych rozwiązań stanowią wyłączniki monostabilne z serii DPB (Double Push Button) składające się z dwóch osłoniętych przycisków, pomiędzy którymi jest umieszczona lampka sygnalizacyjna.

Rys. 3. Elektryczne przełączniki obrotowe: a) z kluczykiem (KS30-2-O), b) bez kluczyka (LSR30-2-O-R)

Wyłączniki wyposażone są w złącze bagnetowe BA9 i przeznaczone są do montażu w otworach o standardowej średnicy 22 lub 30 mm. Istnieje dodatkowo możliwość ochrony specjalną wodoszczelną osłonką nakładaną na czoło elementu. Ostatnią grupę produktów stanowią przemysłowe przełączniki przyciskane. Jest to najbardziej podstawowa grupa produktów pod względem swej złożoności.

W ofercie TME stanowi ona najszerszy asortyment Auspicious. Przełączniki przyciskane pracują tylko w trybie NC+NO, dostępne są w standardach 22 mm, 30 mm oraz firmowym standardzie 30 mm Auspicious.

Wybierając ten typ elementu mamy do dyspozycji produkty pracujące monostabilnie lub bistabilnie. Poza wymienionymi parametrami o wyborze może decydować kształt przycisku, gdzie do dyspozycji mamy przyciski grzybkowe, kryte, płaskie i wysokie, dodatkowym wyróżnikiem są wymiary korpusu 50x30x38 mm, 50x36x38 mm, 56x34,5x38 mm.

Przełączniki przyciskane dostępne w ofercie TME oferowane są w kolorach czerwonym, zielonym i żółtym. Prezentowane w artykule rozwiązania pozwalają na sprawne konstruowanie płyt sterowniczych i maszyn przemysłowych, zapewniając przy tym wysoki stopień bezpieczeństwa. Zastosowane materiały są odporne na działanie czynników zewnętrznych i charakteryzują się dobrymi właściwościami mechanicznymi.

Rys. 4. Przełącznik monostabilny podwójny z lampką

Zgodność z IP65 zapewnia całkowite zabezpieczenie przed kurzem i strumieniami wody ze wszystkich kierunków. Należy pamiętać o tym, by podczas planowania projektu płyty sterowania przyciski były rozmieszczone w odpowiednich odległościach, zaś wyłącznik bezpieczeństwa umieszczony w łatwo dostępnym i wyróżnionym miejscu.

Producent zapewnia niezawodność przełączników na poziomie 600 tysięcy cykli, zaś na poziomie miliona operacji dla bloków kontaktowych i przycisków. Dopuszczalny zakres temperatury działania mieści się w przedziale od -20 do 60°C, dzięki czemu opisane elementy można stosować w większości aplikacji przemysłowych. Rezystancja kontaktów wynosi poniżej 50 m?.

Wszystkie przełączniki charakteryzują się izolacją napięciową na poziomie 600 V oraz prądem zwarciowym do 1000 A. Parametry robocze w zależności od oznaczenia są scharakteryzowane jako: AC-15 (120 V / 6 A, 240 V / 3 A), AC-12 (480 V / 1,5 A, 600 V / 1,2 A), DC-12 (120 V / 2,2 A, 240 V / 0,6 A, 480 V / 0,4 A).

Rys. 5. Przełączniki przyciskane: a) typ grzybkowy, b) typ kryty, c) typ płaski, d) typ wysoki

Dodatkowe atrybuty podane przez producenta jakie spełniają przedstawione elementy to prąd termiczny (1th) na poziomie 10 A (50/60 Hz) oraz nominalny otwarty prąd termiczny (1the) 10 A.

Przełączniki niemieckiego producenta Auspicious prezentowane są w katalogu-online na stronie internetowej dystrybutora - szczegółowe informacje o nich znaleźć można w kartach producenta dostępnych z poziomu katalogu. Układ oferty TME pomaga w krótkim czasie wybrać odpowiednią dla siebie grupę produktów, czyniąc łatwiejszym wybór konstruktorski.

Transfer Multisort Elektronik
www.tme.pl