PLX8x - nowy konwerter protokołów firmy ProSoft Technology. Połączenie sieci sterownikowych z podstacjami elektrycznymi zgodnie z IEC 61850

Prosoft Technology, działający na rynku od ponad 20 lat amerykański producent rozwiązań komunikacyjnych, specjalizuje się w łatwo konfigurowalnych urządzeniach pozwalających na łączenie ze sobą produktów różnych dostawców automatyki, które wykorzystują różne protokoły sieciowe.

Posłuchaj
00:00

Rys. 1.

Oferta firmy zawiera już ponad 400 interfejsów komunikacyjnych obsługujących ponad 60 protokołów. Najnowsze produkty, którymi są PLX8x-EIP-61850 oraz PLX8x-MNET-61850, umożliwiają połączenie sterowników programowalnych z inteligentnymi urządzeniami elektronicznymi wykorzystującymi komunikację opartą o protokół energetyczny IEC 61850.

Komunikacja od strony sterownika odbywa się z wykorzystaniem protokołów Ethernet/IP lub Modbus TCP/IP, po stronie sieci IEC 61850 można zaś komunikować się z maksymalnie dwudziestoma urządzeniami IED (Intelligent Electronic Devices). W skład zestawu wchodzi oprogramowanie: Configuration Manager, Tag Monitor oraz Discovery Service.

Oprogramowanie to umożliwia konfigurację i diagnostykę, monitorowanie danych, wykrywanie urządzeń i ustawianie adresów IP. Po przeprowadzeniu konfiguracji złożone struktury danych urządzeń na sieci są mapowane w sterownikach programowalnych. IEC 61850 jest międzynarodowym standardem dotyczącym urządzeń podstacji elektrycznych.

Rys. 2.

Definiuje on komunikację pomiędzy urządzeniami w podstacji oraz związanymi z tym wymaganiami systemu. Standard określa wszystkie funkcje automatyki podstacji oraz wspiera proces projektowania.

W porównaniu z innymi standardami wyróżnia go techniczne obiektowe podejście, co czyni IEC 61850 bardziej uniwersalnym i perspektywicznym. Idee zawarte w IEC 61850 mogą być wykorzystane także w innych obszarach automatyki, takich jak sterowanie i monitorowanie układów rozproszonych.

Główne zalety standardu:

  • uproszczony proces projektowania, uruchomienia i utrzymania systemu,
  • uproszczenie struktury podstacji, wspólny protokół komunikacyjny, łatwiejsza integracja,
  • redukcja okablowania poprzez zastąpienie tradycyjnych wzajemnych blokad rozwiązaniami sieciowymi.

Wprowadzenie standardu zależy od wielu czynników, jednak staje się on coraz bardziej powszechny. Dzięki urządzeniom firmy Prosoft Technology uzyskuje się łatwy dostęp do urządzeń podstacji z poziomu sterownika PLC lub systemu SCADA. Więcej informacji znaleźć można na stronie www.prosoft-technology.com.

Mirosław Majewski
RAControls

www.racontrols.pl

Zobacz więcej w kategorii: Technika
Silniki i napędy
Decentralna technika napędowa
PLC, HMI, Oprogramowanie
Jak projektować interfejsy człowiek-maszyna?
Zasilanie, aparatura nn
Więcej kawy, mniej mleka, czyli korekcja współczynnika mocy
PLC, HMI, Oprogramowanie
Reakcyjna i predykcyjna regulacja PID
PLC, HMI, Oprogramowanie
Nowe sterowniki PLC u-control M3000 i M4000 z otwartym systemem operacyjnym u-OS dla automatyki przemysłowej
Bezpieczeństwo
Co oznacza ponad 80 lat w świecie przenośnych detektorów gazu? Mnóstwo doświadczenia!
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Kwiecień 2025
Rynek
Nie tylko technologie
Rynek
Produkcja przemysłowa

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów