Efektywne klimatyzatory firmy McLean

| Technika

Należąca do grupy Pentair firma McLean to lider na rynku amerykańskich rozwiązań klimatyzacji do szaf sterowniczych, elektrycznych i szeroko pojętej automatyki przemysłowej, z ponad 30-letnim doświadczeniem w tej dziedzinie. Klimatyzatory przemysłowe McLean charakteryzują się wysokim współczynnikiem efektywności energetycznej, który określany jest stosunkiem mocy chłodzenia do mocy pobranej z sieci zasilającej w celu jej uzyskania. Dla przykładu jeden z najbardziej popularnych klimatyzatorów typu V-Series do schłodzenia 1550 W pobiera z sieci 610 W i współczynnik wydajności energetycznej wynosi 2,5. Uzyskanie takiej wydajności było możliwe między innymi dzięki zastosowaniu wirnikowego kompresora, a jako medium chłodzącego użyto przyjaznego dla środowiska czynnika chłodzącego R134a.

Efektywne klimatyzatory firmy McLean

Stosowanie klimatyzatorów w przemyśle jest istotne ze względu na wydłużenie żywotności nieraz bardzo drogich urządzeń na liniach technologicznych i minimalizuje ryzyko ich awarii z powodu przegrzania.

Należy pamiętać bowiem, iż podwyższenie temperatury pracy urządzeń elektronicznych o 10°C skraca ich żywotność o połowę, co przedstawiono na rysunku 1. W dalszej części artykułu opisano najważniejsze cechy i możliwości omawianej grupy urządzeń, co pozwala na dobranie odpowiedniej serii klimatyzatorów dla danej aplikacji.

SPECTRACOOL

Rys. 1. Czas życia urządzeń elektronicznych w zależności od temperatury pracy

Najbardziej wszechstronna grupa klimatyzatorów o mocach od 1347 W do 5900 W, którą można podzielić na te do zastosowań w aplikacjach wewnątrz budynków oraz na zewnątrz. Modele do zastosowań zewnętrznych cechują się zakresem temperatur pracy od -40 do 55°C i oprócz funkcji chłodzenia, wyposażone są w opcję grzania.

Wszystkie komponenty użyte do konstrukcji wykonane są z materiałów odpornych na korozję, a w razie potrzeby cała obudowa klimatyzatora może być wykonana ze stali nierdzewnej. Klimatyzatory zewnętrzne mają podgrzewanie kompresora, kontrolę ciśnienia, przycisk awaryjny i spełniają wymagania Telcordia GR-487.

Klimatyzatory Spectracool do zastosowań wewnętrznych charakteryzują się aktywnym zarządzaniem kondensatem, co eliminuje potrzebę odprowadzania skroplin. Dzięki osobnemu obiegowi powietrza chłodzącego wewnątrz szafy i zewnętrznego zapewniony jest stopień ochrony IP56 UL Type 12/3R/4.

Klimatyzatory z omawianej serii mają ciekawy, przemysłowy wygląd, ich osłony w całości wykonane są ze stali, co zabezpiecza je przed przypadkowymi uszkodzeniami, jak w przypadku osłon plastikowych, a większość śrub łączeniowych została w miarę możliwości ukryta.

Bardzo ciekawie rozwiązano sposób montażu klimatyzatora do szafy, który można montować bezpośrednio na ściance czy drzwiach obudowy lub też zamontować nieco wewnątrz obudowy, aby jego obrys zbytnio nie wystawał za szafę. Wewnętrzna część obudowy wyposażona jest dodatkowo w specjalne haki ułatwiające montaż klimatyzatora.

Wbudowany termostat oraz zintegrowany z klimatyzatorem wyświetlacz z przodu obudowy pozwala na bieżące monitorowanie parametrów powietrza wewnątrz urządzenia. W przypadku przekroczenia zadanej wartości temperatury użytkownik jest o tym informowany. Klimatyzatory Spectracool mają także funkcję automatycznego wyłączenia w przypadku otwarcia drzwi.

W celu uzyskania maksymalnej wydajności chłodzenia, urządzenia wyposażono dodatkowo w aluminiowe filtry. Seria klimatyzatorów Spectracool przeznaczona jest do aplikacji związanych z automatyką przemysłową, telekomunikacją, militarnych czy systemach dla oczyszczalni ścieków.

V-SERIES

TABELA. Cechy techniczne opisywanych urządzeń

Grupa klimatyzatorów V-Series przeznaczona jest do zastosowań wewnątrz budynków dla zakresu temperatur pracy do 55°C. Mają solidną obudowę wykonaną w całości ze stali i zapewniającą stopień ochrony IP56 zabezpieczający skutecznie przed zabrudzeniami kurzem i wodą.

Do chłodzenia wykorzystano rotacyjny kompresor klasy T3 pozwalający zwiększyć efektywność chłodzenia o 50% w stosunku do tradycyjnych rozwiązań oraz mają unikalny pasywny system zarządzania kondensatem. W standardowej ofercie modele V-Series dostępne są o mocach od 300 W do 2000 W.

Nowinką konstrukcyjną jest tu możliwość pracy bez potrzeby stosowania dodatkowych filtrów nawet w bardzo zabrudzonym środowisku, co jest możliwe dzięki specjalnej powłoce na skraplaczu. W razie zabrudzenia wystarczy po odkręceniu zewnętrznej pokrywy klimatyzatora przepłukać skraplacz wodą pod ciśnieniem w celu pozbycia się ewentualnego zabrudzenia.

Obudowa ponadto jest przygotowana na stosowanie filtrów, które wsuwa się w łatwy sposób pod pokrywę. Klimatyzatory typu V-Series posiadają certyfikaty CE, GOST i przeznaczone są do aplikacji dla przemysłu motoryzacyjnego, systemów pakowania, systemów produkcji papieru, magazynowania i innych.

T-SERIES

Rys. 2. Klimatyzator Spectracool

Grupa klimatyzatorów T-Series charakteryzuje się szerokim zakresem mocy i dostępne modele zaczynają się już od mocy 235 W, a najmocniejszy klimatyzator tej serii ma moc chłodzącą nieco ponad 15 kW. Wszystkie klimatyzatory z tej serii dzięki ogrzewaniu kompresora przeznaczone są do pracy w zakresie temperatury od -40°C do +55°C i oprócz funkcji chłodzenia mają także funkcję grzania.

Poziom hałasu mierzony z odległości 1,5 metra dla klimatyzatora 235 W to 63 dB, natomiast dla modelu o mocy 15 kW wynosi on 68 dB. Seria T-Series podobnie jak Spectracool wyposażona jest w podwójny wentylator skraplacza w celu zapewnienia redundancji i niezawodności działania.

Spełniane standardy i certyfikaty to UL/cUL Listed, CE, Telcordia GR-487, Type 12/3R/4 oraz Type 4X dla wersji ze stali nierdzewnej. Główne przeznaczenie T-Series to aplikacje automatyki przemysłowej, telekomunikacyjne, systemy bezpieczeństwa i obronności oraz układy pakujące.

PROAIR

PROAIR to seria przeznaczona do najbardziej wymagających warunków takich jak przemysł spożywczy, gdzie istnieje potrzeba częstego mycia urządzeń pod ciśnieniem. Stosowana także w środowiskach szczególnie narażonych na korozję.

Wszystkie wersje do zastosowań wewnętrznych mają standardowo elektromechaniczny termostat oraz tłumik przepięć. Spełniane certyfikaty i standardy to Type 12/3R/4 oraz Type 4X dla wersji ze stali nierdzewnej.

KLIMATYZATORY DACHOWE

Rys. 3. Klimatyzatory V-Series

Znajdują zastosowanie najczęściej tam, gdzie nie ma miejsca z boku obudowy na zamontowanie klimatyzatora. Z przodu znajduje się panel sterowania do ustawienia technika OBUDOWY I SZAFY żądanej temperatury wraz z wyświetlaczem informującym o aktualnych warunkach. Bezpośrednio z magazynu dostępne są modele o mocach 645 W i 967 W, cechujące się stopniem ochrony Type 12.

PODSUMOWANIE

Stosowanie wydajnych klimatyzatorów firmy McLean pozwala na zwiększenie efektywności energetycznej oraz zapewnienie odpowiednich warunków pracy urządzeń. Każde z modeli urządzeń jest przed wysyłką funkcjonalnie testowany przez producenta, tak aby klient miał pewność, iż otrzymuje pełnosprawny produkt.

Dużą zaletą klimatyzatorów firmy McLean jest to, że standardowe modele oraz części zamienne są dostępne bezpośrednio z magazynów w Niemczech i Polsce, dzięki czemu jesteśmy w stanie zapewnić krótkie czasy dostaw. Klienci firmy CSI mają dodatkowo możliwość uzyskania kompleksowego doradztwa technicznego na temat doboru, instalacji i stosowania klimatyzatorów.

Wiktor Kozioł
CSI Computer Systems for Industry

www.csi.net.pl

Zobacz również