MetalliCard - aluminiowe i stalowe oznaczniki urządzeń elektrycznych oraz kabli firmy Weidmüller

| Technika

Weidmüller oferuje po raz pierwszy w swojej historii system opisowy, dzięki któremumożliwe jest drukowanie na oznacznikach wykonanych z metalu. Nadruki wykonywane są przy użyciu drukarki PrintJet PRO, która doskonale sprawdziła się z asortymentem oznaczników z tworzywa sztucznego MultiCard. Wykorzystanie rozwiązania firmy Weidmüller sprawia, że system oznakowania w szafie elektrycznej staje się bardzo prosty i niezwykle estetyczny w zastosowaniu.

MetalliCard - aluminiowe i stalowe oznaczniki urządzeń elektrycznych oraz kabli firmy Weidmüller

Dzięki swobodzie tworzenia planów oraz nieskomplikowanemu importowaniu danych z innych systemów, rozwiązanie firmy Weidmüller jest elastyczne i może być dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Fot. 1. Weidmüller oferuje system opisowy, dzięki któremu możliwe jest drukowanie na oznacznikach wykonanych z metalu; oznaczniki nadrukowywane są przy użyciu drukarki PrintJet PRO

Fot. 2. Metalowe karty dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach

Możliwe jest tworzenie kolorowej grafiki, znaków oraz logotypów. Użytkownicy PrintJet PRO nie potrzebują dodatkowego osprzętu - wystarczy prosta aktualizacja oprogramowania sprzętowego*). Korzysta się z jednej drukarki, jednego oprogramowania oraz standardowego tuszu.

Proces drukowania pozostaje identyczny jak dla oznaczników MultiCard - aby połączyć tusz na bazie wody z podłożem metalowym, karta jest wstępnie oczyszczana aktywatorem, po czym następuje proces utrwalania termicznego. Oznaczniki gotowe są w ciągu zaledwie 5,5 minuty.

Fot. 3. Użytkownicy mają do wyboru kilka sposobów mocowania oznaczników takich jak: nitowanie, klejenie, mocowanie w uchwytach lub z użyciem opasek kablowych ze stali nierdzewnej dla oznacznika kablowego

MetalliCard wykonywane są z anodyzowanego aluminium lub ze stali nierdzewnej (1.4301). Oznacznik z aluminium charakteryzuje niewielki koszt zakupu oraz wysoki kontrast nadruku, natomiast stal nierdzewna jest odpowiednia do wykorzystania w przemyśle przetwórczym oraz chemicznym.

MetalliCard dostępne są w różnych rozmiarach - od 27×18 mm, do 85×54 mm oraz w wersjach okrągłych o średnicy 30 mm i w wykonaniach do znakowania kabli. Użytkownicy mają do wyboru kilka możliwości mocowania oznaczników - poprzez nitowanie, użycie taśmy samoprzylepnej obustronnej, uchwytu lub opasek kablowych ze stali nierdzewnej dla oznaczników kablowych.

Dzięki temu zapewniony jest wysoki poziom elastyczności aplikacyjnej. Ze względu na właściwości materiału oznaczniki metalowe są lepiej dostosowane do bardziej wymagających aplikacji, aniżeli oznaczniki wykonane z poliamidu.

Są one dużo bardziej wytrzymałe na wysokie temperatury, zmiany klimatu, promieniowanie UV i inne czynniki fizykochemiczne. Odporność MetalliCard potwierdzona została w licznych testach: czynniki chemicznie - test zgodny z DIN ISO 175, promieniowanie UV - testowane w testerze nasłoneczniania o mocy promieniowania 768 W/m2 przez 500 godzin, stabilność termiczna - zakres temperatur od -55 do 130°C, okresowe zmiany temperatur - zgodnie z IEC 61984, zasolenie - zgodnie z DIN EN ISO 9227 przez 336 godzin oraz IPX9 K - czyszczenie wysokociśnieniowe parą wodną według DIN EN 60529, VDE 0470-1.

Fot. 4. Możliwe jest tworzenie kolorowej grafiki, znaków i logo w zależności od indywidualnych wymagań; doskonały, kolorowy wydruk z drukarki PrintJet PRO gwarantuje trwały, wysokiej jakości system identyfikacji

Fot. 5. MetalliCard zostały poddane serii pomyślnie ukończonych testów w specjalnych laboratoriach firmy Weidmüller

Weidmüller oferuje specjalne prowadnice aluminiowe przeznaczone do bezpiecznego transportu MetalliCard wewnątrz PrintJet PRO. Poszczególne prowadnice przeznaczone są dla kilku oznaczników tego samego typu. Uniwersalna prowadnica została zaprojektowana tak, aby pomieścić osiem różnej wielkości oznaczników przeznaczonych do drukowania.

*) Uwaga: PrintJet PRO - zestaw uaktualniający umożliwia drukowanie na oznacznikach MetalliCard bez dodatkowych modyfikacji. Użytkownicy posiadający PrintJet Pro dostarczone po 07.2010 o numerze seryjnym wyższym od 3653 (4 ostatnie cyfry) mogą dokonać uaktualnienia we własnym zakresie. Dla drukarek wyprodukowanych przed 07.2010 aktualizacja możliwa jest wyłącznie przez autoryzowany serwis Weidmüllera.

Weidmüller Polska
www.weidmuller.pl