Nowa seria miniaturowych przekaźników bistabilnych. Relpol S.A. oferuje przekaźniki RMB841, RMB851
| TechnikaNowe przekaźniki zasilane są krótkim impulsem prądu stałego. Po zadziałaniu nie jest potrzebne podtrzymywanie napięcia na cewce, co wpływa na znaczne obniżenie poziomu zużycia energii oraz otwiera drogę do nowych zastosowań w aplikacjach zasilanych bateryjnie i takich, gdzie minimalny pobór energii jest parametrem krytycznym.
Przez ostatnie lata cel obniżania poboru energii realizowano głównie przez stopniowe obniżanie mocy pobieranych przez cewki przekaźników. Było to najprostsze i najmniej kosztowne rozwiązanie. Ograniczenia konstrukcyjne wynikające z praw fizyki powodują jednak, że dalsze obniżanie mocy przez element, jakim jest cewka przekaźnika, w wielu przypadkach nie jest już dalej możliwe.
Tymczasem stale rosnące ceny energii wymuszają stosowanie efektywnych rozwiązań gwarantujących jak najmniejszy pobór mocy i oszczędzanie energii. Dodatkowo, zmieniające się przepisy, narzucające coraz mniejsze zużycie energii przez maszyny i urządzenia, zwiększają oczekiwania klientów względem rozwiązań produktowych gwarantujących oszczędności energii.
Nowe przekaźniki Relpol RMB841 oraz RMB851 mogą przełączać prądy do 8 A/250 VAC w wykonaniu z dwoma zestykami zwiernymi oraz 16 A/250 VAC dla konfiguracji z jednym zestykiem zwiernym. Wykonano je w obudowach identycznych, jak najpopularniejsza na rynku seria przekaźników monostabilnych RM84 oraz RM85. Niewielkie rozmiary, styki bez kadmu, napięcie probiercze 5000 V/odległość izolacyjna 10 mm, jedna cewka, to podstawowe parametry nowych przekaźników bistabilnych.
Przekaźniki należy zasilać impulsowo. Minimalny czas trwania impulsu to 15 ms, a maksymalny to 1 minuta. Po zmianie położenia zestyków przekaźniki pozostają załączone tak długo, aż pojawi się na cewce impuls o odwrotnej polaryzacji niż pierwotna, który spowoduje rozłączenie zestyków. To niewątpliwy atut wszędzie tam, gdzie pobór energii przez cewkę nie jest pożądany lub zanik napięcia zasilania nie może spowodować zmiany stanu przekaźnika.
Przekaźniki nadają się do montażu w obwodach drukowanych oraz do gniazd wtykowych. Standardowo dostępne są w wykonaniu o stopniu ochrony IP67 oraz w wersji specjalnej w przezroczystej obudowie o stopniu ochrony IP40.
PODSUMOWANIE
RM841 oraz RM851 nadają się do wszelkich zastosowań, ale szczególnie do aplikacji gdzie wymagane jest utrzymanie długiego stanu zadziałania przekaźnika bez potrzeby ciągłego zasilania cewki przekaźnika. Przyniosą oszczędności w zużyciu energii wszędzie tam, gdzie stosuje się dużą liczbę przekaźników, we wszelkiego rodzaju modułach przekaźnikowych, centralkach, urządzeniach zasilanych bateryjnie.
Relpol S.A.
www.relpol.com.pl