Wyłączniki bezpieczeństwa firmy Pizzato do montażu na osłonach maszyn

| Technika

Włoski producent Pizzato Elettrica oferuje dwa bardzo ciekawe, nowatorskie rozwiązania wyłączników bezpieczeństwa dedykowanych do montażu na osłonach maszyn.

Wyłączniki bezpieczeństwa firmy Pizzato do montażu na osłonach maszyn

WYŁĄCZNIK ZAWIASOWY PALLADIO

Rys. 1.

Bezpieczeństwo i styl zawarty w jednym produkcie - tak firma Pizzato Elettrica definiuje wyłącznik zawiasowy Palladio (seria HP). Na postawie szczegółowej analizy rynku stwierdzono, że istnieje zapotrzebowanie na wyłączniki bezpieczeństwa do osłon maszyn, które oprócz funkcjonalności będą także oferowały estetyczny wygląd, dobrze komponujący się z obudową maszyny. W efekcie powstał wyłącznik bezpieczeństwa całkowicie zintegrowany z mechanicznym zawiasem. Aluminiowy korpus zawiasu perfekcyjnie pasuje do profili aluminiowych najczęściej używanych do konstrukcji maszyn.

Montaż bez widocznych śrub i wzornictwo przełącznika to atuty docenione przez projektantów nowoczesnych maszyn. Urządzenie przy prawidłowym montażu jest całkowicie niewrażliwe na próby sabotażu lub wymuszenia stanu zamknięcia przy otwartej osłonie. Pod tym względem zdecydowanie przewyższa standardowe mechaniczne wyłączniki bezpieczeństwa z kluczem, a nawet wyłączniki magnetyczne, które też relatywnie łatwo można oszukać.

Rys. 2.

Palladio umożliwia regulację kąta otwarcia czyli punktu zadziałania, bardzo przydatną w sytuacjach gdy drzwi są źle spasowane z ramą. Wariant zwany HP AB nadaje się do bezpośredniego montażu płyt szklanych lub płyt poliwęglanowych. Szersze podparcie ramion i rozstawione punkty mocowania pozwalają uniknąć pęknięć, gdy otwory są zbyt blisko krawędzi.

Wyłącznik Palladio jest produkowany w obudowie z odlewu aluminiowego malowanej na kolor srebrny. Kabel może być wyprowadzony z góry, z dołu lub z tyłu - bezpośrednio w profil obudowy. Dostępne są też wersje ze złączem M12. Stopień ochrony wynosi IP67 i IP69K. Wyłącznik jest oferowany z 9 wersjami bloków stykowych. Standardowe to 1NO+1NC oraz 2NO+2NC. Dostępny jest też dodatkowy zawias (bez styków) pełniący funkcję czysto mechaniczną.

WYŁĄCZNIK BEZPIECZEŃSTWA W TECHNOLOGII RFID

Rys. 3.

Konstrukcja wyłącznika bezpieczeństwa w technologii RFID jest rozwinięciem idei magentycznych wyłączników kodowanych. Wyłączniki kodowane zakładają, że nie ma możliwości oszukania działania wyłącznika za pomocą zwykłego magnesu. Ma to być panaceum na często spotykane w przemyśle próby omijania zabezpieczeń maszyn.

Niestety, wyłączniki magnetyczne kodowane nie są unikalne - zawsze można dobrać drugi magnes (nadajnik) z takim samym kodem i w ten sposób skutecznie ominąć zabezpieczenie. Techologia RFID udostępnia jednoznaczne identyfikatory - nadajnik i odbiornik wyłącznika RFID są sparowane fabrycznie w sposób unikalny i nie zadziałają z żadnym innym urządzeniem tej serii.

Wyłącznik bezpieczeństwa RFID serii ST firmy Pizzato został zaprojektowany tak, aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa zgodnie z wymogami norm EN ISO 13489-1 i IEC 62061. Urządzenie jest klasyfikowane w kategorii 4, PLe 3 i SIL3. Wyłączniki serii ST można łączyć szeregowo (do 32 urządzeń) nie tracąc najwyższego poziomu bezpieczeństwa (PLe), oczywiście przy zastosowaniu odpowiedniego modułu bezpieczeństwa.

Rys. 4.

Każdy sensor ST jest wyposażony w wyjście pomocnicze, które można podłączyć do sterownika PLC. Przy połączeniu szeregowym uzyskujemy dzięki temu informację, który wyłączników w szeregu został aktywowany. Wyłącznik ma 4 diody LED sygnalizujące obecność zasilania, stan wejść bezpiecznych, stan wyjść bezpiecznych i obecność nadajnika RFID. Wizualna ocena pracy bardzo ułatwia montaż i serwis czujnika. Zasada działania przedstawiona została na rys. 5.

Wyłącznik bezpieczeństwa ST może być stosowany w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Oprócz podstawowego stopnia ochrony IP67 przeszedł także badania na stopień IP69K zgodnie z normą DIN 40050.

Nadaje się do zastosowań tam, gdzie występuje mycie gorącą wodą z detergentami. Oznaczenia na obudowie są znakowane laserowo, dzięki czemu zachowują trwałość i nie ma ryzyka odklejenia etykiety. W komplecie dostarczane są zaślepki na otwory montażowe, dzięki czemu po montażu powierzchnia wyłącznika jest gładka i nie występują miejsca gromadzenia się brudu i kurzu.

Rys. 5.

PODSUMOWANIE

Wyłączniki serii HP i ST uzupełniają szeroką gamę produktów, które może zaoferować Pizzato Elettrica w dziedzinie bezpieczeństwa maszyn. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą handlową i do przesyłania zapytań. Z pewnością znajdziemy w naszej ofercie produkt odpowiadający oczekiwaniom.

Janusz Komecki
INS-TOM Sp. z o.o.

www.instom.com.pl