Nowa generacja CPU SLIO VIPA

| Automaticon 2014

Seria modułów rozproszonych SLIO do różnych magistral przemysłowych ( Profibus, Profinet, EtherCAT, Modbus, CAN), oparta na kompaktowych elementach i przejrzystej strukturze montażowej, jest już bardzo dobrze znana na polskim rynku i doceniana zarówno przez użytkowników końcowych, jak też integratorów systemów i firmy OEM. Firma VIPA rozszerza ją o wydajne i cechujące się niewielkimi rozmiarami procesory główne. W ten sposób powstaje kompletna oferta modułowych sterowników PLC.

Nowa generacja CPU SLIO VIPA

Dwa pierwsze oferowane przez VIPA to CPU 014 i CPU 015. Podobnie jak sterowniki VIPA z serii 300S, wykonane są one w technologii SPEED7, która gwarantuje bardzo szybką pracę urządzeń. Sterowniki te programowalne są zarówno z wykorzystaniem oprogramowania STEP7, TIA Portal, jak też własnym narzędziem VIPA SPEED7 Studio.

PAMIĘĆ I INTERFEJSY

Mały sterownik CPU 014 ma w podstawowej wersji pamięć 64 kB (50% program/50% dane) rozszerzalną do 192 kB. Do programowania i komunikacji mamy do dyspozycji interfejsy: RJ-45 (komunikacja PG/OP), RS-485 (izolowany): USS master, ASCII, ETX/STX, 3964R, Modbus master/slave lub MPI (przełączalne) oraz RS-485 (izolowany): MPI.

W odróżnieniu od wersji 014 sterownik 015 ma w wersji podstawowej pamięć 256 kB, która rozszerzana jest do 512 kB. Różnice są również w liczbie złączy do programowania i komunikacji. Dostępne są następujące: RJ-45 (komunikacja PG/OP), RS-485 (izolowane): USS master, ASCII, ETX/STX, 3964R, Modbus master/slave lub MPI (przełączalne), RS-485 (izolowane): MPI oraz RJ-45, który pracuje jako kontroler w sieci Profinet.

KONFIGURACJA STEROWNIKÓW

Praktykowany już wcześniej system rozszerzania pamięci w sterownikach z serii 300S poprzez stosowanie dodatkowych kart MCC został wykorzystany również w przypadku CPU SLIO - do rozszerzenia o dodatkowe opcje. Oznacza to, że każda z nich jest kodowana specjalnym kluczem FSC, który jest dostarczany na karcie pamięci SD nazwanej VSC (VIPA SetCard).

Ta ostatnia może służyć również do archiwizacji programu. I tak np. sterownik CPU 014 może być wyposażony w pamięć powiększoną o 64 kB i w funkcję Profibus Master - wówczas przy dostawie otrzymamy CPU 014 z odpowiednią kartą SD. Inne dodatkowe opcje to: Profibus Slave, zwiększenie pamięci o 128 lub 256 kB oraz kombinacje wszystkich wymienionych (np. zwiększenie pamięci o 128 kB plus Profibus Master).

PROGRAMOWANIE

Zgodnie z tradycją sterowniki VIPA z serii SLIO programowalne są również oprogramowaniem STEP7 (od wersji V5.4). Przez stworzenie wirtualnej sieci Profinet można zaprogramować do 64 slotów. Ponadto jako kolejne narzędzie do programowania PLC można stosować TIA Portal z ograniczeniem do wersji V11.

Ukoronowaniem prac projektowych nad własnym narzędziem VIPA, które obejmie już nie tylko programowanie sterowników VIPA, ale również programowanie paneli operatorskich oraz ich diagnostykę, jest SPEED7 Studio. Te trzy narzędzia pozwalają na programowanie sterowników CPU 014 i 015 z zachowaniem wzajemnej kompatybilności.

SDS-Automatyka
www.sds-automatyka.pl