Czas relaksu dla kosztów. System ice-chain zapobiega przestojom wind pracujących w niskich temperaturach

| Technika

Aby zapobiec zamarzaniu systemu zasilania - np. w windach ukośnych, specjalizująca się w obszarze motion plastics firma igus opracowała nowy e-prowadnik o nazwie ice-chain. Formowana wtryskowo powierzchnia styku prowadnika z podłożem została ograniczona do dwóch punktów, przez co szansa na zamarznięcie jest znacznie mniejsza niż w tradycyjnych rozwiązaniach, co też minimalizuje koszty przestojów i utrzymania ruchu.

Czas relaksu dla kosztów. System ice-chain zapobiega przestojom wind pracujących w niskich temperaturach

Ukośne windy są używane w różnych miejscach do przewozu ludzi lub towarów. Bez względu na zastosowanie zawsze wymagają one długotrwałego i bezproblemowego działania. Awarie są kosztowne, m.in. z powodu wysokości i słabego dostępu.

Wyzwania te są potęgowane, gdy ukośne windy są wykorzystywane w niesprzyjających warunkach pogodowych - na przykład w dźwigach osobowych zainstalowanych w górach czy zewnętrznych dźwigach budowlanych.

Ich działanie można kontynuować tylko po rozmrożeniu. Rozwiązania zapobiegające temu problemowi, takie jak innowacyjny ice-chain firmy igus, są potrzebne, aby zagwarantować bezpieczeństwo i niezawodność pracy w tych ekstremalnych warunkach.

NOWA KONSTRUKCJA ZAPOBIEGA AWARIOM INSTALACJI

Ryzyko zamarzania dotyczy przede wszystkim instalacji, które poruszają się rzadko lub pracują w dłuższych interwałach, przy czym występujące warunki atmosferyczne są niekorzystne. W takich systemach może być używany odporny na mróz ice-chain.

Bazuje on na prostej, ale skutecznej budowie: dwa sferyczne piny na każdym ogniwie prowadnika są formowane wtryskowo na poprzeczkach e-prowadnika wzdłuż zewnętrznego promienia. W rezultacie powierzchnia kontaktu, a tym samym ryzyko zamarznięcia są znacznie mniejsze.

E-prowadnik jest nadal bezpieczny w prowadnicy, ale dotyka tylko niewielkiej powierzchni i nie przylega do niej. Piny nakładane są na poprzeczki za pomocą formowania wtryskowego i optymalizują zachowanie się e-prowadnika bez zmniejszania tradycyjnie wysokiej wytrzymałości elementów.

Rozkładający równomiernie siły prostokątny system zderzakowy oraz wytrzymałe połączenia sworzeń-otwór w bocznych ogniwach gwarantują wysoką wytrzymałość systemu, zapewniając też dużą ładowność oraz wagę wypełnienia. Ponieważ sferyczne piny mają wysokość 1,8 milimetra, wysokość instalacji jest tylko nieznacznie większa. Ice-chain można zatem łatwo zintegrować nawet w ograniczonych przestrzeniach montażowych.

E-PROWADNIKI I PRZEWODY CHAINFLEX WYTRZYMUJĄ UJEMNE TEMPERATURY

Podobnie jak wszystkie e-prowadniki do użytku na zewnątrz, również ice-chain jest wykonany z odpornych na warunki atmosferyczne i różne media tworzyw sztucznych. Materiał igumid G może być stosowany w aplikacjach do -40°C. Wraz z przewodami chainflex, które są zoptymalizowane pod kątem wykorzystania w dynamicznie pracujących e-prowadnikach, ice-chain niezawodnie porusza się nawet w śniegu i lodzie.

Dzięki płaszczom wykonanym z PUR lub TPE, przewody chainflex zapewniają bezproblemowe działanie nawet w temperaturach znacznie poniżej zera i to w ciągu bardzo długiego okresu. Jeżeli temperatura spadnie nawet do -35°C, przewód serwo chainflex CF29 nadal będzie niezawodnie zasilał dowolny układ napędowy!

Omawiany produkt jest dostępny również jako kompletny system wyposażony we wstępnie konfekcjonowane przewody, który można szybko zamontować i podłączyć.

igus sp. z o.o.

Zobacz również