bMotion – szybciej, łatwiej i bezpieczniej wybierzesz odpowiedni napęd

| Technika

Silniki prądu stałego to nieodłączny element różnorodnych maszyn i systemów z każdej branży. Od wielu lat cieszą się największą popularnością na rynku, ze względu na dużą odporność na zakłócenia i trudne warunki środowiskowe. Cechy te równoważą minus zużywających się szczotek, zmuszający do okresowej konserwacji. Dodatkowo są one niedrogim i bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem. Firma WObit proponuje zastosowanie doskonałej jakości silników szczotkowych niemieckiej firmy Buehler Motor.

bMotion – szybciej, łatwiej i bezpieczniej wybierzesz odpowiedni napęd

Silniki Buehler Motor to głównie napędy szczotkowe o mocy w zakresie od 1 do 250 W oraz od 40 do 360 W, w przypadku silników bezszczotkowych. Dostępny znamionowy moment obrotowy to 1 Ncm do 7 Nm, a prędkość obrotowa silników bez przekładni to 3000 do 6900 obr./min. Wiele z napędów tego producenta stosowanych jest w samochodach oraz automatyce budynkowej, pojazdach oraz w maszynach przemysłowych.

PLATFORMA BMOTION

 
Fot. 1 Silnik prądu stałego z serii 1.17.063.2xx

Od niedawna dobór napędu stał się jeszcze łatwiejszy dzięki wprowadzeniu przez Buehler Motor modularnej platformy bMotion. W jednym miejscu możliwy jest dobór kompletnego systemu napędowego składającego się z silnika prądu stałego, przekładni, hamulca i enkodera. W oparciu o różnorodność platformy systemy napędowe mogą być łączone z już istniejącymi elementami, zgodnie z wymogami klienta. Co za tym idzie, modyfikacje pod klienta mogą być w dużym stopniu zastąpione przez konfiguracje w oparciu o dostępne komponenty platformy bMotion. Dzięki temu Buehler Motor oferuje doskonałe wsparcie aplikacji i stałe czasy realizacji próbek, części przedseryjnych i części seryjnych.

Maksymalna modularność, łatwość tworzenia kombinacji i duży wybór wstępnie zdefiniowanych wariantów tworzy rozwiązanie napędowe, które jest idealnie dopasowane do potrzeb klientów.

Korzyści są odczuwalne już w fazie rozwoju. Zaletą platformy bMotion jest to, że jej użytkownicy zyskują wgląd w szerokie spektrum rozwiązań. Różne napędy w aplikacji klienta można wybrać z jednego źródła. Podobnie dostępne są również kombinacje napędów dla unikalnych wymagań rynku.

Na przykład istnieje kilka kombinacji napędów drzwi do budynków, które są dostosowane do małych wahań i niskiego momentu obrotowego w celu zabezpieczenia potrzeb klientów. Dostępne są silne i przyjazne dla środowiska rozwiązania dla rolnictwa, a także trwałe i ciche napędy do zastosowań medycznych. Elastyczność w doborze napędów jest również odpowiednia do zastosowań przemysłowych. Dodatkowo platforma oferuje oszczędności kosztów we wszystkich aplikacjach, w których nie jest wymagana żywotność silnika BLDC.

 
Fot. 2 Silnik prądu stałego z serii 1.17.063.4xx

W ramach platformy bMotion do kombinacji napędowej dostępne są trzy rozmiary silnika prądu stałego (o średnicy 42/52/63 mm), dwa rozmiary przekładni planetarnej, przekładnia ślimakowa, hamulce oraz enkodery. Silniki na napięcie zasilania 12 i 24 VDC mają znamionowy moment bez przekładni to od 18 do 32 Ncm, a prędkość obrotowa wynosi 3100–3300 obr./min.

Co istotne, mimo że standaryzacja jest częścią nowej platformy, modyfikacje są zawsze możliwe. Idąc dalej, nie ma znaczenia, jaka modyfikacja jest wymagana, ponieważ można konfigurować m.in uzwojenia, koła zębate, a także specjalne czujniki długości wału, tłumienie EMC i czujniki temperatury.

Dla zaspokojenia zwiększonego zapotrzebowania na konserwację predykcyjną dostępne są czujniki temperatury do monitorowania stanu silnika.

STEROWANIE NAPĘDAMI

Aby zapewnić efektywne działanie napędu, konieczna jest implementacja odpowiedniego sterowania. Firma WObit proponuje kilka sterowników własnej produkcji przeznaczonych do kontroli silników szczotkowych prądu stałego. Najprostszym i najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest zastosowanie prostego sterownika SDD187, który umożliwia sterowanie prądem do 20 A. Układ ma zabezpieczenie przed uszkodzeniem termicznym i przeciążeniowym. Zmiana kierunku obrotów silnika i prędkości jest możliwa za pomocą sygnału PWM. Dostępne jest także wyjście diagnostyczne, sygnalizujące przeciążenie mostka. Dla aplikacji OEM możliwe są modyfikacje sterownika np. wykonanie w wersji zasilanej napięciem do 140 VDC. W przypadku bardziej złożonych aplikacji warto rozważyć zastosowanie sterownika SID116, który stanowi platformę umożliwiającą dostosowanie napędu do konkretnej aplikacji. Wspomniany sterownik umożliwia kontrolę prądu, prędkości, pozycji oraz trajektorii z trapezoidalnym profilem prędkości. SID116 pozwala na kontrolę silnika prądem ciągłym do 16 A i napięciem do 30 V, a także pracę w 4 kwadrantach (silnik może pracować jako napęd lub prądnica w zależności od aktualnego obciążenia i kierunku obrotów). Stworzone do tego bezpłatne oprogramowanie umożliwia łatwą konfigurację trybu pracy sterownika oraz parametrów napędu za pośrednictwem interfejsu USB. Ponadto niezależnie od trybu pracy sterownik wyposażony jest w funkcję dynamicznego hamulca oraz odzysku energii z hamowania.

 
Fot. 4 SID116 sterownik do silników prądu stałego

W celu doboru optymalnego rozwiązania zapraszamy do kontaktu ze specjalistami firmy WObit, którzy po analizie Państwa potrzeb zaproponują silnik, przekładnię, sterownik, a nawet aplikację zarządzającą.

 

P.P.H. WObit E.K.J. Ober s.c.
Dęborzyce 16, 62-045 Pniewy
tel. 61 222 74 22, wobit@wobit.com.pl, www.wobit.com.pl