Metody oznaczania ciągów komunikacyjnych

| Technika

Jak powinien wyglądać i jakie mieć cechy idealnie oznaczony ciąg komunikacyjny? Ma być przede wszystkim trwały, mieć wyraźną barwę bez względu na zużycie, powinien jednak być też maksymalnie elastyczny w przypadku konieczności zmiany layoutu. Czy można pogodzić te wymagania? Przedstawiamy artykuł poświęcony tematyce oznaczania ciągów komunikacyjnych.

Metody oznaczania ciągów komunikacyjnych

"Jeżeli uda Ci się wprowadzić zasady 5S, uda Ci się wszystko" – w tych słowach Takashiego Osady jest bardzo dużo prawdy. Spopularyzowana przez niego metoda 5S jest z sukcesem wdrażana w prawie każdym zakątku świata. Niestety nawet najlepsza teoria jest tylko tyle i aż tyle warta, co możliwość jej prawidłowego wcielenia w życie. Droga do perfekcji jest nieskończona, jest jednak również bardzo wyboista. Liczba błędów, które można popełnić, a jakich można również uniknąć, jest równie nieskończona. Doświadczenie jest tutaj wszystkim. Tego kluczowego elementu brakuje jednak niemal każdej nowej firmie, która dopiero wkracza w tematykę 5S.

ZARZĄDZANIE WIZUALNE

Wracając do tematyki Visual Management (VSM), czyli zarządzania wizualnego, przyjrzyjmy się trzem najpopularniejszym metodom oznaczania ciągów komunikacyjnych oraz przykładom ich zastosowania. Są one następujące:

 1. Taśmy podłogowe
  a). Nylonowe
  b). Polietylenowe wzmocnione tkaniną bawełniano-poliestrową
  c). Barwione w masie, będące odlewem z PCV

 2. Znaczniki podłogowe
  a). Wykonane z białej zadrukowanej folii
  b). Wykonane metodą druku lewostronnego
  c). Wykonane z materiału barwionego w masie

 3. Malowanie linii
  a). Farby w sprayu
  b). Dwuskładnikowe farby żywiczne
  c). Frezowanie podłogi i zalewanie jej żywicą epoksydową

Jak widać, opcji jest dużo. Wszystkie te metody stosowane są w oznaczaniu ciągów komunikacyjnych, pytanie jednak, które z nich spełniają oryginalnie zakładane funkcje trwałości i elastyczności w zmianie layoutu?

TAŚMY PODŁOGOWE

Taśmy podłogowe generalnie spełniają funkcję elastyczności co do zmian. Nie wszystkie jednak są wytrzymałe. Sama elastyczność również może być podważona, kiedy usuwanie zniszczonej taśmy jest wyjątkowo uciążliwe.

1.a – Taśma nylonowa jest zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem z całej puli. Poprzez swoją budowę jest rozciągliwa co utrudnia wyklejenie prostych linii. Sprawdza się jako rozwiązanie tymczasowe, bądź w miejscach o bardzo niskim obciążeniu.

1.b – Taśma wzmacniana tkaniną jest rozwiązaniem pośrednim. W rzeczywistości niewiele droższa od nylonowej, dzięki swojej budowie nie rozciąga się i jest znacznie trwalsza.

1.c – Taśma PCV barwiona w masie jest produktem premium zarówno pod względem jakości jak i ceny. Dobrze wykonane taśmy tego typu mają zaoblenia na krawędziach dodatkowo wydłużające ich życie. Klej stosowany w tego typu produktach jest bardzo mocny i łatwo usuwalny.

ZNACZNIKI PODŁOGOWE

Znaczniki podłogowe ze względu na tworzoną dzięki nim linię przerywaną często nie są pierwszym wyborem, warto jednak rozważyć i tę metodę. W przypadku ciągów komunikacyjnych spełniają funkcję elastyczności najlepiej. Jeśli wykonane są z odpowiednią trwałością spełniają również funkcję trwałości. Uszkodzenie fragmentu ciągu nie wymaga odnowienia jego całości.

2.a – Znacznik drukowany cechuje przede wszystkim niska cena. Jego zamiennikiem często jest przycięta do rozmiaru taśma nylonowa, często same są z niej wykonane. Ewentualny nadruk jest z kolei podatny na ścieranie.

2.b – Znacznik drukowany lewostronnie jest rozwiązaniem wykorzystującym folię przezroczystą. Ta technologia znacznie wydłuża życie znacznika, można wykonać tą technologią również znaczniki w barwach ostrzegawczych i w dowolnej barwie.

2.c – Znacznik wykonany z materiału barwionego w masie jest najtrwalszym rozwiązaniem w tej kategorii produktów, ograniczeniem tutaj może być jedynie rozpiętość tonalna która w zależności od producenta zamyka się najczęściej w 3-6 kolorach.

MALOWANIE PODŁOGI

Malowanie podłogi jest rozwiązaniem, którego trwałość jest duża bądź bardzo duża. Elastyczność z kolei pozostaje na niskim bądź bardzo niskim poziomie. Nawet najtańsze metody wymagają dużego nakładu pracy w przypadku próby usunięcia.

3.a - Malowanie sprayem jest metodą tanią, ale zastosowanie tej metody w przypadku dużego zakładu jest bardzo pracochłonne. Jest też nietrwałe. Zaletą jest szybkie wysychanie powierzchni.

3.b – Malowanie farbami żywicznymi daje dobre efekty w przypadku podłóg wyjątkowo zniszczonych, bądź nierównych jak np. kostka brukowa. Sprawdza się również w przypadku produkcji tzw. Brudnej oraz narażonej na duże ścieranie jak produkcja wykorzystująca materiały sypkie.

3.c – Malowanie farbami opartymi na żywicy epoksydowej jest rozwiązaniem najtrwalszym i zdecydowanie najdroższym z całej puli opisywanych rozwiązań. Takie rozwiązanie jest prawie niezniszczalne. Niestety stosowane może być jedynie w miejscach, gdzie mamy 100% że layout pozostanie niezmieniony, usuwanie bowiem może być równie kosztowne jak samo malowanie.

PODSUMOWANIE

Mamy nadzieję, że tym krótkim artykułem pomogliśmy Państwu rozważyć praktyczne zastosowania każdej z wymienionych opcji. W praktyce optymalnym rozwiązaniem często okazuje się kombinacja zastosowania różnych metod oznaczania w obrębie jednego zakładu.

 

TLI Sp. z o.o.
office@tli.group
www.tli.group