AGV Diet Smart Line 500 – najmniejszy i najmocniejszy AGV na rynku

| Technika

500 kg i 860 N uciągu pozwala transportować 80% wszystkich surowców i wyrobów w polskich fabrykach. Najmniejszy, najmocniejszy i zdecydowanie atrakcyjny cenowo AGV Diet Smart Line 500 stanowi odpowiedź na potrzeby rynku. Jego wymiary tworzą kompromis pomiędzy kompaktową budową a siłą uciągu, która wynosi 860 N i daje możliwość ciągnięcia platformy o wadze do 500 kg.

AGV Diet Smart Line 500 – najmniejszy i najmocniejszy AGV na rynku

Wymiary omawianego robota to: 1000 × 420 × 335 mm – a więc bardzo małe przy tak dużych silnikach i umieszczonych w jego wnętrzu bateriach Li- Ion 100 Ah. Dodatkowo robot może się poruszać w dwóch kierunkach, zaś jego skanerami bezpieczeństwa można objąć, w zależności od wersji, strefy: 2×180° oraz aż 360° wokół AGV (dotyczy wersji poszerzonej do 550 mm). Baterie Li-Ion o pojemności 100 Ah zapewniają nieprzerwaną pracę, korzystając z ładowania stykowego w miejscu postoju.

większości odwiedzanych przez nas fabryk istnieje potrzeba transportowania platform o wadze do 500 kg. Najprostszy proces z udziałem AGV wygląda następująco: robot przewozi wyroby gotowe z linii produkcyjnej do magazynu oraz puste opakowania z magazynu bezpośrednio na linię. Pracownik na linii wciska przycisk przywołania, który drogą radiową łączy się z managerem floty. Ów manager wysyła sygnał do AGV i ten podejmuje z wyznaczonych miejsc puste, przygotowane pojemniki dla danej linii. Pojemniki są transportowane na platformie, a następnie odstawiane zawsze w to samo wyznaczone miejsce. Robot wycofuje się i z miejsca obok peronu pozycjonującego zabiera pełny pojemnik. Następnie wraca do magazynu i w oczekiwaniu na nowe wywołanie ładuje się poprzez styki umieszczone w podłodze.

AGV Diet porusza się po naklejonej linii zabezpieczonej specjalną, opatentowaną żywicą, która znacznie wydłuża żywotność linii w obszarach szczególnie narażonych na zniszczenia. Dla AGV nie jest przeszkodą nawet 10 cm brakującej lub przerwanej linii – może on jechać dalej bez przerywania pracy! Dzięki tagom RFID możliwe jest samodzielne programowanie i zmiany trasy przez klienta. Możemy zapamiętać do 1000 komend oraz do 100 scenariuszy trasy. Niestraszne są skrzyżowania, zaś manager floty dba o to, kto ma pierwszeństwo i nie zablokuje AGV poruszających się tą samą trasą. System jest prosty, łatwy w instalacji i użytkowaniu. Może on przynieść zwrot z inwestycji w ciągu 1‒2 lat w zależności od procesu.

Do budowy AGV zostały użyte komponenty uznanych marek europejskich. Znalezienie, wymiana i dostępność od ręki uszkodzonej części nie stanowi problemu. Wygodny dotykowy interfejs zapewnia z kolei dostęp do wszystkich funkcji – również tych serwisowych. Jesteśmy autorami naszego systemu nawigacji, dlatego zapewniamy możliwość programowania dodatkowych funkcji, takich jak np. otwieranie i zamykanie bram i szlabanów czy sterowanie sygnalizacją świetlną. Zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem. Prezentacja działania na miejscu u klienta, a dostawa kompletnych systemów wynosi maksymalnie do 12 tygodni.

 

Myzer
www.myzer.pl