Mikronapędy zapewniają niezawodne działanie - modułowe, kompaktowe taśmy transportowe do niewielkich elementów

| Technika

W kwestii transportu dużych ilości produktów nic nie jest możliwe bez technologii automatyzacji. Dotyczy to też małych elementów, np. podczas montażu. Najczęstszym rozwiązaniem są wówczas taśmy transportowe dopasowane do specjalnych wymagań związanych z taką zawartością. Solidne materiały oraz trwałe, niewymagające konserwacji mikronapędy gwarantują dużą dostępność zastosowanego rozwiązania przez długi czas. Taśmy transportowe do przenoszenia małych elementów są wykorzystywane w wielu branżach, niezależnie od tego, czy chodzi o przemieszczanie elementów ze szkła, tworzywa lub metalu, czy takich produktów, jak spinacze, tabletki, śruby albo pieczywo.

Mikronapędy zapewniają niezawodne działanie - modułowe, kompaktowe taśmy transportowe do niewielkich elementów

Transport oznacza ruch. Małe elementy stanowią szczególne wyzwanie, gdyż mogą łatwiej się zgubić niż większe produkty. Dla zapewnienia płynnej produkcji najważniejsze jest jednak, aby nic nie zablokowało się w przenośniku. Dążąc do tego, by uniknąć tego typu usterek i jednocześnie umożliwić łatwą i szybką integrację istniejących lub nowych systemów, firma Vetter Kleinförderbänder GmbH, z siedzibą w Westerstetten w pobliżu Ulm w Szwabii, opracowała obudowane taśmy transportowe. Wszystkie najważniejsze części są w nich zakryte, osłonięte gładką powierzchnią zewnętrzną i niemal całkowicie zasłonięte przez taśmę, więc wykorzystywana przestrzeń pozostaje wolna od większych elementów dodatkowych (napędy są wbudowane). Modułowa konstrukcja znacznie ułatwia montaż oraz umożliwia stosowanie gotowych i wygodnych wariantów do specjalnych wymagań.

MOCNE I ŁATWE W INTEGRACJI

Małe taśmy transportowe zapewniają wysoką moc przy niskim poborze energii i działają niezawodnie nawet podczas pracy trójzmianowej. Dobrze zaprojektowana konstrukcja bez wystających elementów w ramach serii z wewnętrznymi i poprzecznymi napędami łatwo łączy się z szeroką gamą systemów. Dzięki temu obszar zastosowań jest bardzo zróżnicowany i obejmuje zakres od inżynierii mechanicznej i mikrotechnologii po branże farmaceutyczną i spożywczą, a nawet przetwarzanie obrazów. Ponieważ napięcie wynosi zaledwie 24 V, niepotrzebne są specjalne zabezpieczenia.

Podstawą tak szerokiego zakresu wykorzystania jest inteligentnie zaprojektowana konstrukcja modułowa: bazę stanowią taśmy transportowe, dostępne w różnych szerokościach i długościach. W przypadku taśm do małych elementów rolka taśmy jest podłączona do "elementu wspierającego" części aluminiowej, który może zostać docięty do wymaganej długości. Ruch jest zapewniany przez inny moduł, składający się z mikronapędu i napędu rolek po drugiej stronie elementu wspierającego. Jeśli ów element (który jest konieczny wyłącznie w przypadku zmiennej długości) zostanie pominięty, nawet krótkie części przenośnika o długości 200 mm mogą mieć wysokość zaledwie 30 mm i szerokość 60 mm – i to bez żadnych wystających fragmentów.

KOMPAKTOWY NAPĘD

Ten rodzaj konstrukcji można osiągnąć jedynie dzięki użyciu ekstremalnie kompaktowych napędów, które są węższe niż średnica rolek luźnych lub napędzanych. Dlatego firma Vetter wykorzystuje mikronapędy z linii produktowej firmy FAULHABER, specjalizującej się w tym zakresie. W zależności od konstrukcji przenośnika stosowane są miniaturowe napędy DC z komutacją z metali szlachetnych o średnicy 8 mm lub BLDC z komutacją elektroniczną o średnicach 16, 22 lub 32 mm, montowane wraz z wbudowanymi sterownikami prędkości. W efekcie możliwe jest uzyskanie różnych prędkości taśmy. Prędkość silników kontrolujemy przy użyciu bardzo czułej regulacji w nieograniczonym zakresie.

Mikronapędy dostarczane są jako wstępnie zmontowane jednostki, każda z odpowiednimi przekładniami planetarnymi o długiej żywotności. Napędy można z łatwością zamontować w standardowych taśmach transportowych o wysokości – zależnie od wersji – 12, 20, 30 lub 40 mm oraz szerokości 20, 40, 60 lub 80 mm. Warianty o wysokości 40 mm są również dostępne z obudowami o szerokości 120, 160 lub 200 mm. W ofercie znajdują się też specjalne rozwiązania oparte na tej samej zasadzie, np. taśmy nachylone w górę. Co więcej, dzięki modułowej konstrukcji da się szybko uzyskać inne rozmiary i długości. Wszystkie ruchome elementy taśm transportowych i napędów są całkowicie obudowane i nasmarowane na cały okres eksploatacji, co powoduje, że nie wymagają konserwacji.

NIEZAWODNOŚĆ GWARANTOWANA

Bezawaryjność taśmy transportowej w dużej mierze zależy od napędu. Mikronapędy działają jednak na innych zasadach. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu firma FAULHABER dostarcza napędy zoptymalizowane w każdym zakresie, a niezawodność w szerokim zakresie gwarantują również stosowane przekładnie. Specjalna konstrukcja zapewnia długi okres eksploatacji. Duże prędkości wejściowe i duży moment obrotowy stanowią wyzwanie dla materiałów, geometrii zębów, łożysk i – przede wszystkim – środka smarnego.

Prawidłowo wymierzone napędy zapewniają wiele lat pracy bez potrzeby serwisowania. Po zastosowaniu w taśmach transportowych do przenoszenia małych elementów mikronapędy ponownie potwierdziły swoją niezawodność.

 

FAULHABER
www.faulhaber.pl