LOGO! w szafie – dane w chmurze: SIMATIC S7-1500, S7-1200, LOGO!

| Technika

Dane to jeden z najcenniejszych zasobów zakładu przemysłowego. Są gromadzone w zautomatyzowanych systemach i wykorzystuje się je do analizy procesu produkcyjnego oraz określania rzeczywistego stanu maszyn i całych instalacji. Analiza tych danych pozwala na zoptymalizowanie wspomnianego procesu, podnoszenie jakości wyrobu końcowego oraz zwiększenie możliwości kontroli zużycia zasobów, co poprawia ogólną wydajność. Stanowi także podstawę dla szerokiej gamy innowacyjnych rozwiązań, takich jak uczenie maszynowe urządzeń autonomicznych, wykorzystanie sztucznej inteligencji i wprowadzenie konserwacji zapobiegawczej (predictive maintenance).

LOGO! w szafie – dane w chmurze: SIMATIC S7-1500, S7-1200, LOGO!

Łączność z chmurą dla każdego PLC

Dane są gromadzone, porządkowane i udostępniane w chmurze, z którą mogą mieć połączenie wszystkie sterowniki. Siemens zapewnia skalowane portfolio rozwiązań do łączności z chmurą. Wszystkie PLC – od wydajnych SIMATIC S7-1500, poprzez S7-1200, aż do najmniejszych w ofercie, dostępnych od niedawna LOGO! – korzystają w tym zakresie z otwartego protokołu MQTT. Urządzenia, które nie są w stanie bezpośrednio połączyć się z chmurą, mogą korzystać z bramek IoT/Edge.

Wielki krok dla małego sterownika

Nowa wersja LOGO! 8.3 – sterownika do małych zadań automatyzacji – po raz pierwszy oferuje funkcję połączenia z chmurą. To wielki krok dla tego malucha: umożliwia wysyłanie danych do chmury lub pobieranie ich z niej w celu przejęcia zadań sterowania. Teraz, gdy generowane są większe ilości danych (np. podczas zapisu wartości temperatury w celu monitorowania procesu chłodniczego), nie ma już ograniczeń pojemności pamięci karty SD, ponieważ dane mogą być przechowywane na zewnątrz – w chmurze, dzięki czemu są dostępne zawsze i da się je przetwarzać niezależnie od lokalizacji. Wymagania w środowisku przemysłowym stają się coraz bardziej kompleksowe, a LOGO! podąża za nimi, pozostając jednocześnie małym sterownikiem z zaletami prostego programowania. To, co kiedyś było zarezerwowane dla większych sterowników lub komputerów PC, może być teraz wykonywane przez małe LOGO!. Po raz kolejny okazuje się, że jest ono jedyne w swoim rodzaju.

Łatwa konfiguracja

Za sprawą złącza Ethernet i dostępnych opcji łączności LOGO! może stanowić bramkę do połączenia z chmurą, niezależnie od tego, czy system jest sterowany przez LOGO!, SIMATIC czy rozwiązania innego producenta. Oznacza to, że w przypadku ograniczonej pamięci w sterowniku istnieje opcja przeniesienia danych do chmury. W ten sposób użytkownik zyskuje możliwość gromadzenia danych z poszczególnych maszyn w centralnej lokalizacji, a także zdalny dostęp do rozproszonych systemów czy wdrażanie nowych rozwiązań IT. Podłączenie LOGO! do chmury jest konfigurowane za pomocą oprogramowania LOGO! Soft Comfort w wersji 8.3 w bardzo prosty sposób. Aktualnie dostępna jest chmura usługi sieciowej AWS firmy Amazon, później dołączą kolejne. Komunikacja z chmurą pozostaje zintegrowana z każdym z nowych modułów bazowych, a dodatkowo są one kompatybilne z obecnymi modułami rozszerzającymi LOGO! V8.

Najważniejsze funkcje

 • Skalowalne portfolio do łączności z chmurą za pomocą otwartych protokołów.
 • Przechowywanie nieograniczonych ilości danych oraz możliwość ich analizy w chmurze.
 • Łatwa konfiguracja połączeń z chmurą za pomocą Kreatora LOGO! Soft Comfort.
 • Bezpieczeństwo gwarantowane przez certyfikaty TLS w komunikacji chmury AWS z LOGO!

Przedstawianie danych w formie graficznej

Darmowy "LOGO! Web Editor" (LWE) pozwala na tworzenie pulpitu wizualizacji danych w chmurze. Dzięki niemu można kreować własne strony internetowe, również zapisywane w chmurze, a za pomocą funkcji serwerów sieciowych – sterować sygnałami lub wyzwalać alarmy. I to wszystko bez znajomości HTML. Opracowany na nowo edytor stron internetowych LOGO! Web Editor, znany wielu użytkownikom LOGO! z pierwszej wersji, można pobrać bezpłatnie z sieci.

Skalowalne, kompleksowe portfolio

Nowe LOGO! 8.3 to kompleksowy pakiet, który spodoba się nie tylko ekspertom IT, ale także klasycznym i początkującym użytkownikom LOGO!, chcącym dołączyć do świata obliczeń w chmurze. Definiuje ponownie granice: prosto z rozdzielnicy do inteligentnego świata, do chmury. Motto przyświecające korzystaniu z niego to: "Zapisuj dane swoich instalacji, gdzie tylko chcesz". Informacje zgromadzone w chmurze są dostępne do dalszego przetwarzania i analizy. Zarówno gdy chodzi o analizę parametrów zasilania, jak i konserwację zapobiegawczą czy wdrożenie pomysłów serwisowych, LOGO! otwiera przed użytkownikiem szereg możliwości.

Im więcej komunikacji, tym mniej ograniczeń.

Ruszaj w drogę, LOGO! 8.3 już na Ciebie czeka.

Główne informacje w skrócie

 • Łatwa realizacja połączenia z chmurą za pomocą kreatora LOGO! Soft Comfort.
 • Tworzenie stron internetowych bez znajomości HTML, za pomocą darmowego edytora stron internetowych LOGO! Web Editor.
 • Wykorzystanie dodatkowych usług w chmurze (np. przesyłanie wiadomości, alarmy, tworzenie wizualizacji, analiza danych).
 • Elastyczne zarządzanie dostępem.
 • Bezpieczeństwo przesyłania danych poprzez szyfrowane protokoły (HTTPS, TLS, MQTT).
 • Nieograniczona pamięć danych i możliwość analizy w chmurze.
 • Komunikacja z chmurą zintegrowana w każdym module bazowym LOGO! 8.3.
 • Kompatybilność wsteczna z aktualnymi podzespołami rozszerzającymi LOGO! do wersji V8.
 • Wykorzystanie już istniejącej infrastruktury.
 • Możliwość korzystania z LOGO! jako gatewaya do chmury w istniejących aplikacjach.

Podstawowe informacje techniczne

 • Nie ma możliwości podniesienia firmware’u w starszych modelach jednostki centralnej.
 • Programy ze starszych wersji LOGO! 8 mogą działać na wersji LOGO! 8.3.
 • Do obsługi LOGO! 8.3 wymagane jest oprogramowanie LOGO! Soft Comfort 8.3.
 • Upgrade Logo! Soft Comfort do wersji 8.3 na stronie: https://support.industry.siemens.com/

 

www.siemens.pl