Drukarka laserowa — jak wybrać najlepszą?

| Technika

Dobrej klasy drukarka to niezastąpione narzędzie, które powinno znaleźć się w każdym domowym biurze. Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje drukarek — atramentowa i laserowa. Jednak w ostatnich latach coraz więcej osób stawia na zakup drukarki laserowej. Co sprawia, że zyskuje ona tak dużą popularność? Rewelacyjna jakość druku to tylko jeden z wielu powodów! Dowiedzmy się, jak działa drukarka laserowa i jak wybrać najlepszą dla siebie.

Drukarka laserowa — jak wybrać najlepszą?

Drukarka laserowa — budowa i działanie

Drukarki laserowe wykorzystują przy swym działaniu bardzo nowoczesne technologie nanoszenia druku. Jednak pomimo że ich mechanizmy są układami niezwykle skomplikowanymi, to jednak sam sposób ich działania jest właściwie dość prosty. Warto na początku podkreślić, że jest on zupełnie inny niż w przypadku drukarek atramentowych, w których tusz nanoszony jest bezpośrednio na papier. Tutaj wygląda to inaczej.

W technologii druku laserowego wykorzystuje się światłoczułość. Brzmi tajemniczo? Mechanizm ten polega na przyciąganiu cząsteczek tonera przez specjalny, światłoczuły bęben będący rolką. Laser naświetla miejsca, na które ma zostać naniesiony druk, a tusz pod postacią proszku zostaje do nich przyciągnięty i wtapia się bezpośrednio w strukturę papieru. Jest to możliwe dzięki temu, że jest on naładowany dodatnio — w ten sposób zachodzi właśnie dosłownie przyciąganie.

To jednak nie wszystko. Drukarki laserowe słyną z fantastycznej jakości i trwałości druku. A jest tak, ponieważ ostatnim etapem drukowania jest w tym przypadku utrwalenie. Faza ta polega na utrwaleniu tonera przy użyciu wysokiej temperatury i docisku.

Na co zwrócić uwagę wybierając drukarkę laserową?

Drukarki laserowe są obecnie dostępne w sklepach w wielu różnorodnych wariantach. Znajdziemy wśród nich urządzenia o różnych parametrach technicznych, rozmiarach, funkcjach, czy estetyce. Ważne, aby drukarka laserowa była dopasowana bezpośrednio do indywidualnych potrzeb użytkownika, dlatego też warto przy jej wyborze zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii.

Kupując drukarkę, warto sprawdzić prędkość druku. Jeśli ma być to sprzęt biurowy lub do masowego użytku, to ważne, aby była ona jak najszybsza. Warto mieć na uwadze, że niemal zawsze prędkość druku mono jest znacznie lepsza niż w przypadku drukarek kolorowych.

Kolejną ważną kwestią jest rozdzielczość druku. Właściwie we wszystkich drukarkach laserowych jest ona naprawdę wysoka. Jednak nie zmienia to faktu, że niektóre urządzenia przystosowane są do tworzenia wydruków o szczególnej ostrości. Dla wielu osób istotny może być też format papieru, jaki obsługuje drukarka. Maksymalny format druku przy urządzeniach domowych to zwykle A4, jednak na rynku są też urządzenia, które umożliwiają drukowanie na kartkach A3.

Jedną z najważniejszych, jak nie najważniejszą jednak kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę przy zakupie, jest rodzaj urządzenia. W sklepach dostępne są bowiem drukarki laserowe kolorowe i monochromatyczne, czyli drukujące w czarno-bieli. Te pierwsze są jednak zwykle wykorzystywane do tworzenia druków profesjonalnych, na przykład w drukarniach. Do domowego biura warto kupić monochromatyczną drukarkę laserową.

Drukarki laserowe — zalety

Drukarka laserowa to przede wszystkim genialna jakość druku. Żadne urządzenie atramentowe nie zapewni podobnej precyzji, ostrości i trwałości naniesionej treści — bez żadnych plam i rozmazanych elementów. Dużym atutem drukarek laserowych jest też ich wydajność. Ich tonery starczają na bardzo długi czas, dzięki czemu ich eksploatacja jest naprawdę ekonomiczna. Dodatkowo zapewniają one też niezwykle szybkie drukowanie, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu.