Panel Utrzymania Ruchu firmy SEW-Eurodrive

| Technika

PUR jest znakomitym dopełnieniem standardowych systemów wizualizacji procesów produkcyjnych, umożliwiającym tak ważną z punktu widzenia efektywności prewencję w zapobieganiu przestojom.

Panel Utrzymania Ruchu firmy SEW-Eurodrive

Panel, za pomocą monitora dotykowego lub komputera połączonego z kontrolerem sterującym UHX z zainstalowaną aplikacją, pozwala na poruszanie się po jej funkcjonalnościach z użyciem autorskiego, intuicyjnego interfejsu graficznego.

Funkcjonalność "PLC" to możliwość podglądu informacji przesyłanych po sieci PROFINET lub EtherNet/IP pomiędzy sterownikiem nadrzędnym a poszczególnymi falownikami w przejrzystym, graficznym widoku.

 
Fot. 1. Panel Utrzymania Ruchu

Funkcjonalność "Diagnostyka" to szybki dostęp do informacji o statusie poszczególnych falowników, takich jak praca, brak zezwolenia na ruch, aktywowany wyłącznik krańcowy czy też konkretny błąd z opisem prawdopodobnych przyczyn jego wystąpienia. Oprócz statusu otrzymujemy informację o aktualnej temperaturze stopnia mocy falownika, jego poziomie obciążenia, wartości prądu czy wartości napięcia DC-link. Informacje te możemy obserwować również w postaci trendów w określonym czasie. Analizując np. temperaturę stopnia mocy z ostatnich 24 godzin pracy, zaobserwujemy, że falownik zachowuje się stabilnie. Natomiast jeżeli temperatura rośnie, może to oznaczać początek problemów z mechaniką maszyny. Mając taką informację, jesteśmy w stanie zadziałać prewencyjnie i uprzedzić awarię.

Funkcjonalność "Energia" pozwala na odczyt bieżącego zużycia energii oraz obserwację trendów. Uzyskując dostęp do tych danych, można optymalizować pracę poszczególnych części maszyny, wpływając na obniżenie zużycia energii, a tym samym na zmniejszenie kosztów produkcji.

MOVI-C: falowniki i kontrolery

W standardzie falowników SEW-EURODRIVE MOVI-C, zwanych popularnie generacją C, przewidziano komunikację EtherCAT. Wykorzystując ją, mamy możliwość bezpośredniego dostępu do falownika poprzez komputer z zainstalowanym oprogramowaniem MOVISUITE, sterowania falownikiem bezpośrednio z PLC lub połączenia z kontrolerem ruchu SEW serii UHX.

 
Fot. 2. Panel Utrzymania Ruchu w wersji Basic, z panelem OTP1 1D-150-0

Kontrolery ruchu UHX to rodzina produktów podzielona względem klas wydajności. Kontroler może pracować jako bramka komunikacyjna pomiędzy PLC a falownikami, może również być generatorem profilu ruchu. Generując profil ruchu, otrzymujemy pełny wachlarz opcji sterowania – od regulacji prędkości, poprzez pozycjonowanie, aż po ruchy powiązane, typu wał elektryczny, krzywka czy robotyka. Falowniki stają się wtedy "mięśniami" wykonującymi na drodze interpolacji rozkazy kontrolera. Logika ruchu maszyny jest skupiona w jednym miejscu i sterownik PLC zarządza jedynie trybami pracy – nie angażując się w dochowanie zależności czasowych pomiędzy poszczególnymi napędami.

W aplikacji Panelu Utrzymania Ruchu wykorzystujemy kontroler UHX w wariancie Progressive z czterema rdzeniami oraz dwoma kartami pamięci. Pierwsza karta ze środowiskiem MOVIRUN to logika urządzenia. Logikę obsługują dwa rdzenie kontrolera, a programowanie odbywa się z użyciem standardowych języków PLC. Na potrzeby PUR przygotowaliśmy uniwersalny interfejs wymiany danych pomiędzy sterownikiem a falownikiem.

Warianty wizualizacji

 
Fot. 3. MOVIDRIVE Modular

Basic – w tym wariancie monitor dotykowy (np. 15 calowy OPT11D-150-0) łączymy bezpośrednio z kontrolerem poprzez DisplayPort.

Flexible – ten wariant wykorzystuje standardowe PC połączone Ethernetem z kontrolerem UHX, dzięki czemu służby utrzymania ruchu są w stanie na bieżąco monitorować pracę napędów z poziomu biura.

Podsumowanie

Panel Utrzymania Ruchu to innowacyjna propozycja oparta na rozwiązaniach z dziedziny Przemysłu 4.0. To również efekt naszego wieloletniego doświadczenia w pracy z działami utrzymania ruchu w wielu zakładach produkcyjnych. PUR jest znakomitym dopełnieniem standardowych systemów wizualizacji procesów produkcyjnych, umożliwiającym tak ważną z punktu widzenia efektywności prewencję w zapobieganiu przestojom. Docenili to już pierwsi użytkownicy Panelu Utrzymania Ruchu. SEW-Eurodrive Polska już dziś oferuje sprawdzone rozwiązanie Get by SEW!

 
Fot. 4. Kontrolery UHX  MOVI-C

 

SEW-Eurodrive Polska Sp.z o.o.
ul. Techniczna 5
92-518 Łódź
tel. 42 293 00 00
sew@sew-eurodrive.pl
www.sew-eurodrive.pl